skip to main content
Forbes Espresso

Návod na přežití. Jak se retailovým dinosaurům podařilo dupnout si na Amazon

Máte 1 minutu?

Hořkosladké vítězství krále Kellnera. Petr Kellner je sice podle našeho žebříčku stále nejbohatším Čechem, ale zároveň také tím, komu pandemie uštědřila největší ztráty. Oproti minulému roku si pohoršil o 57 miliard korun. Hitparáda nejbohatších Čechů také zrcadlí, jaký rok prožíváme: plný rozkolísaných a iracionálně rostoucích trhů, podnikání v ohrožení i naprosto nečekané rozlety.

Zasáhl pololockdown i váš byznys? Pokud patříte mezi ty méně šťastné, vláda nabízí pomoc v podobě odkladu daně z příjmů nebo příspěvků na nájem. Celkem je na tuto záchrannou akci vyčleněno 1,2 miliardy korun.

Žádná apokalypsa nebude. Aspoň takové jsou zprávy z Rohlíku. Tomáš Čupr se poučil z jarního chaosu, kdy vlivem karantény Češi nakupovali ve velkém nejen rýži, droždí a toaletní papír a na volný slot rozvážky čekali několik dnů. Teď prý žádné drama nečekejte.

partner Forbes Espressa
Reklama
Molteni&C|Dada, jeden z nejvýraznějších italských výrobců designového nábytku a kuchyní otevírá unikátní „shop in shop“ v holešovickém showroomu Konsepti. V industriálním prostředí bývalé továrny tak vznikl kompletní loft pro ty nejnáročnější zákazníky, kteří si potrpí na kvalitu dotaženou do posledního detailu.

Máte 5 minut?

Návod na přežití. Koronavirus pomohl americkým nákupním sítím Wal-Mart, Target a Best Buy zcela přehodnotit strategii a modernizovat systém nakupování tak, že dřívější retailoví dinosauři teď konkurují i Amazonu. Jak se jim to podařilo? A co si z této zkušenosti mohou odnést malí obchodníci?

Jak nakupuje generace Z? O mileniálech toho bylo napsáno už spousta, ale co si myslí ti, kteří přicházejí po nich? Říká se jim generace Z a donedávna byli spíš podceňovaní. Jenže podle analýzy od McKinsey and Company budou v roce 2035 tvořit 40 procent zákazníků trhu s luxusní módou. Lidé narození v rozmezí let 1997 a 2012 chtějí, aby jejich oblíbené značky korespondovaly s jejich morálním kompasem i individualitou. A Nike, Louis Vuitton a další giganti se jim už teď snaží přizpůsobit.

Chcete teď pracovat v klidu? Pak se nespoléhejte jen na firewall. České firmy zabezpečení podnikových sítí moc neřešily, na což doplatily během první vlny epidemie. Nápor práce na dálku nás zřejmě ještě čeká, tak jak to udělat, aby všechno proběhlo co nejbezpečněji?

Máte 10 minut?

Malý, hranatý a superrychlý. Jedno z nejočekávanějších technologických překvapení tohoto roku odhaleno. Apple představil čtyři nové modely iPhonu s pořadovým číslem 12. Kromě hranatého designu, kterým se tvůrci v Cupertinu vrátili k pradávným časům iPhonu 5, je k dostání také dostupnější verze mini. V Applu si ale připravili taky jedno nepěkné překvapení – k novému iPhonu nečekejte žádná sluchátka ani nabíječku.

Do kanceláře místo na party. Pandemie a zavřené školy trápí zaměstnance a zaměstnavatele po celém světě, navíc se ukazuje, že řada lidí si na home office už na jaře rychle zvykla. Jak tedy bude vypadat budoucnost v kanceláři? Jako jeden velký mejdan, říká jeden scénář.

Benátky za oponou. Město na laguně je na zakrývání obličeje zvyklé (ve středověku musela dokonce benátská vláda vydat nařízení, které nošení masek omezovalo jen na tři měsíce v roce), takže jeho obyvatele nějaké nošení roušek z míry nevyvádí. Navíc byly křivolaké uličky prodchnuté obavami z šířící se nákazy už během epidemie moru v polovině 14. století. Pojďte si s námi projít tuhle fascinující sondu do tajného života Benátčanů, když je neruší miliony turistů. Věděli jste třeba, že mají i svůj vlastní jazyk?