skip to main content
Forbes Espresso

Ne tak zhurta. Solidně proočkovaná Británie posouvá konec restrikcí

Máte 1 minutu?

Schick it like it’s hot. Jeden gól dal hlavou a druhý byl tak nádherný, až se zastavil dech. Nádherný a nečekaný jako náhlá láska. Je nejspíš přípustné básnit o brance z pětačtyřiceti metrů, kterou český fotbalový útočník uzavřel výhru národního týmu v premiéře na letošním mistrovství Evropy. Ale ještě zajímavější je, jak se střelec nejdelšího gólu v historii Eura prodával.

Mladá vakcína. Americká biotechnologická společnost Novavax se nechala slyšet, že její koronavirová vakcína má 90procentní efektivitu a zabírá na celou řadu mutací. Jde o výsledky velké klinické studie, které se zúčastnilo téměř 30 tisíc dobrovolníků. Co se tempa týče, Novavax má v plánu vyrábět 100 milionů dávek měsíčně do třetího letošního kvartálu a o 50 milionů měsíčně víc v kvartálu čtvrtém. Nevtipný vtip stran čipů a Billa Gatese doplňujte dle libosti.

Bující e-commerce. Pandemická internetová nákupní horečka nakopla nejen e-shopy. Z uzavřených kamenných obchodů těžily také kategorizované online vyhledávače, propojující zákazníka s tisíci prodejců na jednom místě. Tato skutečnost musí činit radost obzvláště v pražském Karlíně, kde sídlí investiční skupina Miton. Hint: Glami, Biano.

partner Forbes Espressa
Reklama
Rádio Z. Každý den aktuální informace ze světa peněz, politiky a společnosti.

Máte 5 minut?

Stará kára. Průměrné stáří auta na amerických silnicích vzrostlo na rekordních 12,1 let. Můžou za to vysoké ceny, solidní kvalita a samozřejmě i koronavirus, který prodej nových vehiklů uzemnil. Výrobci se tím pádem snaží vymýšlet cesty, jak se dostat k dalším opakujícím se tržbám. A cesta jsou multimédia i částečné „samořízení“.

Balanc. Byznys a bezpečí. Pragmatismus a hodnoty. Svět versus Čína. Na summitu NATO se včera hojně skloňovala právě země draka a její rostoucí vojenská moc. Zatímco Spojené státy zastávají tvrdší přístup, jiní partneři v čele s německou Angelou Merkelovou volají po balancu. Každopádně zatímco na minulém summitu padlo o Číně pár vět, teď to bylo velké téma. Hashtag napětí.

Ne tak zhurta. BoJo posunul dlouho očekávané plné rozvolnění Albionu, neb počty nových případů nákazy koronavirem rostou nelichotivým tempem společně se zapeklitějšími variantami viru. Jde o čtyři týdny navíc, které podle premiéra dovedou zachránit tisíce životů a během nichž se stihnou naočkovat další miliony lidí. Pak už to snad bude prima.

Tip Forbes Espressa. Když už se rozhodnete investovat do skutečně prémiového městského bydlení, nechcete dělat kompromisy. Jenže najít byt, který odpovídá představám o moderním rodinném životě, je v Česku (a hlavně v Praze) v posledních letech náročná vytrvalostní disciplína. Existuje ale způsob, jak si to ulehčit, a Forbes o něm samozřejmě ví.

Máte 10 minut?

Dluhu mnoho. Firmy si před pandemií půjčovaly hodně peněz za malý úrok. Když ekonomika v důsledku pandemie ochladla, začaly si půjčovat ještě víc. Nefinanční společnosti vydaly v Americe jen loni bondy v objemu 1,7 bilionu dolarů, což je o 600 miliard dolarů víc než při předchozím vrcholu. Provozovatelé výletních lodí, aerolinky nebo kina díky tomu přežily. Tak snad to někdy splatí…

Inflace mnoho. A to způsobuje, že naše money jsou skutečně funny. Během posledních tří měsíců se spotřebitelské ceny v USA, vynecháme-li volatilní jídlo a energie, zvedly o dvě procenta, což je roční ekvivalent nějakých osmi procent. To není, pravda, hezké. Jakože vůbec.

Ve sluji Krále hor. Tady je kus té parády – Peer Gynt, Suite No.1 v náramném podání Seattle Symphony. A tady další kousek, který ale nebyl znásilněn reklamním průmyslem.