skip to main content
Forbes Espresso

Největší veletrh spotřební elektroniky začíná. CES je poprvé bez Vegas

Máte 1 minutu?

Ticho budeš. Jen co Twitter trvale zablokoval účet Donalda Trumpa, přesunul se dosluhující americký prezident na síť Parler, která se označuje za síť bez cenzury a je mimo jiné domovem pro konspirační teoretiky. Okamžitě ji začaly stahovat miliony jeho příznivců, ale ti měli záhy smůlu: aplikaci Parler zablokoval Apple, Google a přidal se i Amazon, jehož cloudovou službu Parler používá. A mezitím Trumpovi, kterému zbývá posledních pár dnů ve funkci, hrozí demokraté impeachmentem.

Bez Vegas. Začíná nejdůležitější veletrh spotřební elektroniky na světě CES. Na rozdíl od předchozích let to ale neznamená, že se kapacity oboru a desetitisíce lidí potkají v Las Vegas. Letos si město kasin od davů oddychne. CES totiž proběhne jen virtuálně. A v mnohem menším měřítku, než bylo zvykem. Co od toho čekat?

Ústup před nárazem. Největší německá banka Deutsche Bank zaplatí americkým úřadům 125 milionů dolarů, aby urovnala podezření z korupce a vyhnula se soudu. V USA ji ale ještě čekají krušné chvíle. V posledních letech totiž napůjčovala Donaldu Trumpovi přes 300 milionů dolarů. A jen pár týdnů před koncem jeho funkčního období odešla z banky Trumpova osobní bankéřka. Tohle bude ještě zábavné.

tip Forbes Espressa
Reklama
Jsi pečlivý? Zodpovědný? Nemáš strach z administrativní práce, máš smysl pro detail a zkušenosti z mediálního prostředí? Hledáme šikovnou posilu do Forbesu, která se vyzná v online i offline reklamních formátech. Pošli nám životopis na team@forbes.cz a nastartuj svoji kariéru ve vydavatelství nejčtenějšího byznysového magazínu v Česku.

Máte 5 minut?

Kimova pětiletka. Severokorejský vůdce Kim Čong-un má nový plán na podporu ekonomiky své země. Má být méně závislá na dovozu, plánuje růst všech průmyslových odvětví i reformaci práce úředníků. Spíš než plán jde o seznam přání. Kim také ujistil, že vývoj jaderných zbraní pojede dál a že USA budou nepřítelem číslo jedna bez ohledu na to, kdo usedne do Bílého domu.

Lepší web. Tim Berners Lee vytvořil World Wide Web. Teď o 30 let později je mu jasné, že ambice mít celosvětový nástroj pro propojení a sdílení informací bere za své, a jak říká, příliš mnoho síly a osobních dat je u technologických gigantů. Řešení vidí v návratu k webu, jaký původně chtěl: kde si každý bude moct ovládat svá vlastní data. A rovnou k tomu rozjíždí novou firmu.

Skol! Zdeněk Fryml zdědil po svém dědečkovi lásku ke dřevu, historické lyže a staré truhlářské vybavení. Dnes je z toho firma Jasanky, která v podhůří Orlických hor vyrábí saně a dřevěné lyže z jasanu. Z koníčku, kdy nové staré lyže vyráběl se svým kamarádem pro sebe a své známé, se stalo podnikání až díky jejich výpravám do zahraničí. Staré lyže i dobové oblečení totiž budily obrovský zájem. Chápeme.

Máte 10 minut?

Když jsme u té zimy, v čínském městě Harbin probíhá spektakulární (no vážně!) festival ledu a sněhu, kde netroškaří a z ledu postavili rovnou celé město. Své o tom vědí i ve Španělsku, které o víkendu zasypal sníh, část země doslova paralyzoval a v Madridu vyrazili do ulic lyžaři.

Cool úklid. Nebály se špinavé práce a pustily se do ní ve velkém. Anita Šulcová a Kateřina Počepická rozjely službu Holky úklidovky, která kromě samotného úklidu slibuje i to, že používá výhradně ekologické, vlastnoručně vyrobené prostředky. Nechybí ani stylová prezentace na sítích. A jak se ukazuje na čekacích listinách, tahle taktika se jim vyplatila.

V klidu. Plné pořadníky hlásí i psychologové a psychiatři. Pandemie, lockdowny, domácí výuka a tak dál zamávaly s psychikou nás všech. Dostat se do klidu pomáhají i speciální aplikace. Připravili jsme pro vás přehled těch nejlepších.