skip to main content
Forbes Espresso

Německo, Francie i Itálie prozatím končí s vakcínou od AstraZeneca. Blatný nevidí důvod

Máte 1 minutu?

Nie, radšej Pfizer. Německo, Francie a Itálie oznámily, že přestanou očkovat vakcínou biotechnologické společnosti AstraZeneca. Následují tak Dánsko a Norsko, země, které s tím sekly minulý týden poté, co se objevilo několik nežádoucích vedlejších účinků jako krevní sraženiny. Následoval Island, Bulharsko, Irsko a Holandsko. Blatný k zastavení nevidí důvod. Říkal někdo Sputnik?!

ATH. Akronym, který miluje každý bull investor, je zase správný čas použít. Na svá historická maxima totiž v pondělí vystoupal akciový benchmark S&P 500, a nepřerušil tak spanilou jízdu posledních dnů. To samé se děje na indexu Dow Jones a optimismus se asi bude šířit i nadále. Ačkoli se čeká na výsledek středečního zasedání Fedu, nic nenasvědčuje tomu, že by Jerome Powell a spol. něco měnili.

Zásilkovna x Lidl. Z tohoto collabu může mít radost běžný český nákupčí. Progresivní přepravní společnost Simony Kijonkové rozjela spolupráci s řetězcem Lidl, která spočívá v tom, že u nově postavených prodejen vyrostou zároveň výdejní Z-boxy Zásilkovny. Ty jsou v průměru vytížené z 80 procent a od spuštění prvního loni v září už prostřednictvím této služby Zásilkovna doručila 132 tisíc zásilek.

partner Forbes Espressa
Reklama
XANADU slaví v těchto dnech již 30 let své existence. Na českou firmu v IT pozoruhodné, nemyslíte?

Máte 5 minut?

Nejštědřejší. Z Ondřeje Vlčka jste museli mít radost vždy. The Good CEO, jak jsme jej ve velkém rozhovoru pro Forbes označili, se v Avastu vypracoval z brigádníka až na pozici CEO. A vždy měl blízko k dobročinnosti. To, co oznámili s manželkou Katarínou v pondělí, však všem vyrazilo dech – založili rodinnou nadaci, do které vložili aktiva v hodnotě 1,5 miliardy korun. Fond pod názvem Nadace rodiny Vlčkových bude pomáhat rodinám zasaženým závažným onemocněním jejich dítěte. Bravo, bravo, bravo. Nechť jste inspirací dalším.

Agenda setting dělá stát! Líbezný režim v zemi draka o sobě dává opět vědět. Tentokrát oslovil technologický kolos Alibaba a požádal ho, aby se zbavil svých mediálních aktiv. Čínským komunistům podle zdroje listu Wall Street Journal vadí rostoucí vliv byznysového impéria na veřejný názor. Kterých konkrétních aktiv by se měl Alibaba zbavit, nespecifikovali, ale znáte to – když aparátčík zdvihne prst, je lepší předvídat.

Letíme? Americká letiště zažila o tomto víkendu co do počtu pasažérů nejpernější dny od března 2020. Konkrétně v pátek prošlo kontrolami 1,36 milionu lidí, což mnohé šéfy aerolinek přinutilo říct, že vidí světlo na konci tunelu. A reagovaly i akcie – aerolinka United během pondělí připsala 8,6 procenta, American Airlines 7,7 procenta a Delta 3,3 procenta. Píseň na to!

Máte 10 minut?

Funny Money. Opět jsem si dovolil vyrukovat s největší bizarností na trzích za poslední týden. Tentokrát to však bylo speciální, neb bylo třeba vyjádřit se k demokratizaci investic. Učit se akciím na GameStop je příliš neoptimální na to, abychom mlčeli!

Uvolnit otěže. Probíhající pandemie nasvítila velkým reflektorem (ne)schopnost organizací se v reálném čase měnit. Není to tak, že by se v exekutivních patrech nesnažili, ale většinou to je k ničemu. Harvard Business Review trefně rozebírá, jak může být v tomto ohledu méně více a jak stačí definovat, čeho se má v rámci firmy dosáhnout, a pak už jen nechat ostatním volnost v tom, jak k cíli dojít.

A tady to je, přátelé. Berliner Philharmoniker.