skip to main content
Forbes Espresso

Nokia plánuje zrušit až deset tisíc pracovních míst. Ušetřené peníze chce investovat do inovací

Máte 1 minutu?

Tak teda deal. Měsíc poté, co Facebook zakázal australským uživatelům a médiím sdílet odkazy na nejnovější dění v zemi v návaznosti na nový návrh tamní vlády, dochází mezi oběma stranami k míru. Mediální společnost News Corp s Facebookem uzavřela víceletou licenční dohodu, která největší sociální síti světa dává přístup k hlavním australským zpravodajským webům. Kolik to koho stálo, se ale strany rozhodly raději nezveřejnit.

Čína si zjedná pořádek. O tom, jak čínské regulační orgány zatápějí tamním technologickým obrům, jste se mohli dočíst už ve včerejším Espressu z rukou kolegy Zdravka Krstanova. Mezitím se ale jasně ukázalo, že Alibaba rozhodně nebude jedinou firmou, kterou čekají velké změny. O 60 miliard dolarů ze své tržní hodnoty teď přišel gigant Tencent, jehož akcie se výrazně propadly kvůli obavám z větší kontroly regulátorů. Na seznamu provinilých nechybí ani Baidu nebo SoftBank.

Budoucnost? NFT a VR! Technologický evangelista Petr Mára dodržuje své poslání na této planetě a své ráno nezačíná ve společnosti ničeho jiného než… well, překvapivě technologií! Oura, Kalendář a Tweetbot jsou ty první, ke kterým po probuzení upře své oči, hned potom ale jeho cesta pokračuje do jeho tech hnízda – kanceláře, kde chytré zámky, HomeBridge ani senzory pohybu rozhodně nechybějí. Proč jsou podle něj e-maily škodlivé a jakou nejvíc high-tech věc nosí na krku? Přečtěte si celou jeho digirutinu.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Děkujeme, odejděte. Finská Nokia plánuje v příštích dvou letech zrušit až deset tisíc pracovních míst. Chce tak zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu s 5G zařízeními a lépe držet krok se svým švédským rivalem Ericssonem nebo čínskou společností Huawei. Konkrétně chce firma, která v současnosti zaměstnává kolem 90 tisíc lidí, snížit počet svých zaměstnanců zhruba o 11 procent, což by jí mělo ušetřit až 700 milionů dolarů.

Tesle v patách. Když se řekne elektromobil, většině lidí se nejspíš ihned vybaví právě Tesla. Ta sice odvětví stále ještě kraluje, rychle ji ale dohánějí i další automobilky. Podle analytiků je zatím nejblíž německý koncern Volkswagen, který by ji mohl v prodeji aut na baterie dohnat už v roce 2022 a o tři roky později prodávat dokonce o 300 tisíc vozů víc než firma amerického vizionáře Muska.

Check first. V době, kdy je Tinder jedním z mála způsobů, jak se s někým seznámit, je nucen klást o to větší důraz na bezpečí svých uživatel. Společnost proto ve druhé polovině roku plánuje přidat funkci, která umožní na základě jména nebo telefonního čísla ověřit veřejně dostupné informace o dané osobě. Zatím bude funkce dostupná pouze v USA, ale třeba si už brzy i tady budeme moci ověřit, jestli náš match nebyl v minulosti třeba zatčen nebo soudně stíhán.

Máte 10 minut?

Zvláštní rok. Jedna z nejvlivnějších žen Česka Martina Vítková má ve svém portfoliu přes tři desítky firem s obratem dohromady přes dvě miliardy. S manželem Davidem ve Zlíně vybudovali technologický kolos NWT, který posledních 25 let sleduje všechny trendy v tomto odvětví, a i přesto dokázal podnikatelku pandemický rok, který popisuje jako „zvláštní”, v mnohém překvapit a lecco ji naučit. Na to, jak hodnotí posledních 12 měsíců, jsme se jí ptali ve velkém cover rozhovoru.

Rusko vs. Twitter. Když jsme u těch věčně problémových sociálních sítí, které nás v posledním roce pohltily a často nám přinášejí víc škody než užitku, spory s vládou neřeší jen Facebook v Austrálii, ale i Twitter v Rusku. Tam by mohla být sociální síť už do měsíce zablokovaná, pokud nevyhoví požadavku na odstranění zakázaného obsahu. Americký technologický obr se ale brání – nechce podporovat omezení svobody projevu a popírá, že platforma slouží k propagaci nezákonného chování, jak tvrdí ruské úřady.