skip to main content
Forbes Espresso

Norský státní fond chce více žen v představenstvech firem. Jde na to přes kvóty

Máte 1 minutu?

Ropa jede. Černé zlato si sáhlo na úrovně, na něž se více než rok nepodívalo. Na třináctiměsíční maxima se vyšplhala jak futures WTI, tak benchmark Brent crude, který se v jeden moment obchodoval za 63,76 dolaru, což je nejvíc od 22. ledna loňského roku. OPEC zkrátka mírně přiškrtil produkci. A v Texasu je zima!

Kvóty jsou cesta! To si myslí v Norsku, respektive je to hlas největšího fondu světa svého druhu, tedy Norského státního investičního fondu, který drží podíly ve zhruba 9200 firmách po celém světě. Představenstva, kde je počet žen na manažerských pozicích menší než 30 procent, by prý měla zvážit nastavení cílů pro diverzitu a dávat vědět, jak se jim na této cestě za lepšími zítřky daří. Boží.

Služby minus. Zavřené hranice, lockdown a přísná opatření vedly k tomu, že sektor meziročně klesl skoro o 12 procent. Podle Českého statistického úřadu jde o největší propad za posledních 20 let. Nejvíce koronavirová pandemie zasáhla obory spojené s cestovním ruchem. Tržby cestovních kanceláří se propadly asi o tři čtvrtiny a letecká doprava přišla téměř o 70 procent obratu. Ubytovací služby pak skončily na méně než polovině příjmů roku 2019.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Spadne to? Borci na Foolu nepredikují nic zlého, jen přemýšlejí nahlas, a tak dali dohromady čtyři důvody, proč by akciová krasojízda mohla skončit. Valuace jsou na dvacetiletých maximech, vlivem pandemie všemi cloumají emoce, koronavirus není vyřešen a zpětné odkupy akcií, které se před pandemií pohybovaly na historicky nejvyšších úrovních, mohou být minulostí.

What a time to be alive! Žijeme v době, kdy tweety jednoho jediného člověka, shodou okolností toho nejbohatšího člověka světa milujícího memy, hážou nahoru a dolů s miliardovým trhem jakéhosi aktiva, které vzniklo jako humor postavený na memu. To není náhodný generátor slov, to jsem si jen dovolil další Funny Money.

Skorozaměstnanci. CEO s příjmením, které nedokážete vyslovit, apeluje na Evropskou unii, respektive na paní, jejíž příjmení též nedokážete vyslovit, aby byl vytvořen rámec, který by umožnil řidičům Uberu zůstat kontraktory, ale s jistými „výhodami“ klasických zaměstnanců. Odkazuje se přitom na Kalifornii, kde se podobnou třetí cestu nedávno podařilo artikulovat a uvést v platnost.

Tip Forbes Espressa. Pandemie na jednu stranu ohrozila byznys mnoha firem, na druhé straně přinesla nové příležitosti, které mohou podnik posunout úplně novým směrem. Vyprávět o tom může česká rodinná skupina Conteg Group s obratem ve výši 1,3 miliardy korun. Její fascinující příběh si přečtěte zde.

Máte 10 minut?

Zbytečné, ale velmi zajímavé. Do této charakteristiky spadá relativně hodně skvělých textů z The Atlantic a tenhle, který řeší, že brankáři NHL zabírají v brance příliš mnoho místa, je jeden z nich. Matadorovi NHL, který coby brankář Montrealu vyhrál šestkrát Stanley Cup, se prostě zdá, že v brance nezbývá dost místa. Proto by zmenšil vybavení brankářů. Nebo zvětšil branku.

Vesmír komerčně. Konečně. Jak ukázal Musk a jeho SpaceX, soukromý sektor nemá jen touhu, ale reálně i schopnosti poslat lidi do vesmíru. No a právě SpaceX a další firmy, které lidem ukázaly, že to jde, budou nyní muset uspokojit poptávku, kterou vytvořili. Jak říkají kolegové z Harvard Business Review – připravte se na novou vesmírnou éru.