skip to main content
Forbes Espresso

Velká naděje. Americký úřad schválil nový lék na alzheimera

Máte 1 minutu?

Naděje je. Americká FDA dala po téměř dvou dekádách novou zelenou léku na Alzheimerovu chorobu. Po dlouhých letech výzkumu a investovaných miliardách dolarů tak svitla nová naděje. Bude se jmenovat Aduhelm a stojí za ní biotechnologická společnost Biogen, pro kterou může zároveň lék znamenat velkou otočku v klesajících tržbách. Win-win!

Nedostatek bude. Tedy čipů. A to až do poloviny roku 2022. Aspoň to predikuje singapurská společnost Flex, třetí největší výrobce čipů na světě. Flex fakt jen neflexí, čipy jsou hot – je v tom nárůst prodeje aut zkombinovaný s boomem elektroniky, kterou vyvolal koronavirus. To je těch sedm konzolí, laptopů a televizí v každé domácnosti!

Zuckerberg troll. Vládce Facebooku se nechal slyšet (= napsal status na Facebook), že si od tvůrců, kteří na platformách firmy vydělávají peníze, nebude firma až do roku 2023 brát podíl z toho, co vydělají. Zuck tak přímo reaguje na situaci ohledně Applu, který v tomto ohledu čelí tlakům, které vyvrcholily soudním sporem s Epic Games. „Ani po této lhůtě si nebudeme brát 30 procent jako Apple,“ zní šťouchanec do Tima Cooka.

partner Forbes Espressa
Reklama
Chcete si vzpomenout na to, jak jste ve školce režírovali remake Hvězdných válek? Pusťte si do duše a uší podcast o všem a o ničem Buchty a přijdete na to, že práce režiséra není jenom med a sláva. Zuzana Fuksová a Ivana Veselková tentokrát ve studiu přivítaly režiséra, moderátora a hudebníka Šimona Holého.

Máte 5 minut?

WWDC21. Ano, Zuck střílí ostrými v pravý čas, neb momentálně probíhá tradiční vývojářská akce Applu. A jablko z Cupertina hýří novinkami. Jednou z nich je, že na ciferníku Apple Watch se už čas nebude zobrazovat nutně přes něčí obličej, ale chytře – podle toho, co je na fotce. Tohle je samozřejmě lehká nadsázka, těch updates je mnohem víc. A důležitějších!

Chci hlavy! Tohle křičí aktivističtí investoři z Abri Advisors, kteří drží podíl v polském vývojáři her CD Projekt. Ano, to je ta firma, která slibovala dodat na trh absolutní herní blockbuster s názvem Cyberpunk, což se nepovedlo. Ale vůbec. CD Projekt odepsala od vydání hry, která ji měla dostat do herního vesmíru, skoro 60 procent hodnoty, a v Abri tak brousí sekery.

Neskuteční majitelé. Ta nová evidence skutečných majitelů, ta není úplně výstavní. To máte Alza, PPF, Sparta, Notino, Pilulka… [Pokračuje ve vyjmenovávání a mizí v dálce.] Zkrátka příliš mnoho zavádějících informací, příliš mnoho zmatků. Příliš všeho na to, aby evidence dostála svému jménu. Aspoň zatím.

Tip Forbes Espressa. Prodej nemovitost, nakopni byznys! Zhruba takový vzkaz má pro výrobní podniky brněnský finanční Igor Fait, který chce v Česku prorazit s modelem sale & leaseback. Ten spočívá v tom, že jako fungující průmyslový podnik prodáte nemovitost, ve které podnikáte, inkasujete peníze na rozvoj a nemovitost si dále pronajímáte. Na Západě vědí, co dělají, tak se začtěte…

Máte 10 minut?

Střední management. Ten má často poměrně nelichotivou pověst. Je neefektivní prvek a slabý šéf. Nicméně! Výzkumy ukazují, že jsou to právě členové středního managementu, díky kterým běží firma hladce. A jejich role, jak trefně píšou v Harvard Business Review, s pandemií a vším tím home officem dramaticky stoupla.

Tři písmena. Vás mohla poslat do předčasného důchodu. Cash flow z nejhlubších pekel, vyhlídky mizerné, vyzývatelé ze Silicon Valley. Přesto je to raketa. Nevěříte? Věřte Funny Money!