skip to main content
Forbes Espresso

Objevila se další vakcínová naděje. A akcie vyletěly do vesmíru

Máte 1 minutu?

Boom! Slova ujištění předsedy Fedu o tom, že centrální banka může v případě nouze americkou ekonomiku podporovat i nadále, a záchvěv vakcínové naděje z biotechnologické firmy Moderna (jejíž akcie prostřelily strop) posílily investorský sentiment začátku týdne. Hlavní akciové benchmarky připisovaly jednotky procent a dokonce enfant terrible světových komodit – americká surová ropa – se dostala na dvouměsíční maxima. „Oil (energy) is back!!!!“ tweetoval po ránu Donald Trump. Ano, se čtyřmi vykřičníky.

SoftBank, hard loss. Technologický konglomerát miliardáře Masajošiho Sona se v pondělí pochlubil výsledky a bylo to přísné – uzavřel nejhorší fiskální rok ve své čtyřicetileté historii, kdy vykázal čistou ztrátu ve výši 961,7 bilionu jenů, tedy přibližně devíti miliard dolarů. Z velké části za to může Vision Fund, investiční vehikl bezprecedentní velikosti, který nasypal miliardy do firem jako WeWork, Uber nebo Oyo, které jsou v běžném režimu ztrátové a současná pandemie je ještě přiškrtila.

Asi se to zlepší, hlásí Bundesbank. Německá centrální banka vypozorovala znamení, že ekonomické zotavení je na cestě! Vyvinula si jakýsi týdenní index aktivity, který hodnotí, jak se nejsilnější evropské ekonomice daří na základě různých v reálném čase běžících indikátorů, mezi nimiž je doprava, využití elektrické energie, hotovost v oběhu, zaměstnanost, ale i vyhledávání na Googlu. A přes všechny trable bude prý díky uvolňování restrikcí druhý kvartál pozitivní a tento trend by se mohl udržet.

partner Forbes Espressa
Reklama
Pokračující dopady pandemie nemoci covid-19 na lidi a podnikání přinášejí potřebu nových přístupů ke složitým výzvám. Co dělat teď a co potom, abyste z toho vyšli silnější?

Máte 5 minut?

Who cares? Ve flotile mají 56 letadel, ročně přepraví necelých 10 milionů lidí, na tuzemských regionálních letištích tvoří většinu provozu a české cestovky o nich tvrdí, že se bez nich neobejdou. Jak vypadá byznysový propletenec vztahů kolem aerolinek Smartwings, do kterých svůj vstup zvažuje stát? A kdo všechno teď potřebuje, aby pandemickou krizi ustály? O hojně diskutovaných aerolinkách psal v souvislostech kolega Pavel Kalouš.

Produktivita stoupá. Dlouhé pracovní snídaně, obědy, schůzky po celém městě a cesta domů, to je několik věcí, které běžně rozsekají pracovní den na několik úseků. Tohle všechno s restrickemi a hlavně home officem zmizelo. Najednou jste to celý den jen vy a počítač. A tak se po Twitteru, který nedávno oznámil, že už lidé nikdy nemusejí přijít fyzicky do kanceláře, rozjela americkým technologickým světem velká homeofficová sněhová koule.

Vycenit zuby nestačilo. Ve více než šestnáctihodinovou právní bitvu se změnila víkendová schůze věřitelů vydavatelství Mladá fronta u českobudějovického soudu. Ta skončila v sobotních ranních hodinách vyhlášením konkurzu někdejší mediální bašty trestně stíhaného podnikatele Františka Savova. Konečně se tím otevřela cesta k prodeji tradiční mediální firmy, která vydává mimo jiné týdeník Euro.

Máte 10 minut?

Opatrně. Většina evropských zemí věří, že nejhorší z koronavirové pandemie mají za sebou, a jejich pozornost se upíná k tomu, jak se vrátit zpět do normálu, alespoň v rámci možností. Před námi všemi však neleží jen epidemiologická výzva spojená s druhou vlnou, nýbrž geopolitická, jak trefně píší v The Atlantic. Ta mírně děsí bezpečnostní experty, akademiky i vládní poradce. Ono by totiž stačilo, aby v tom celosvětovém chaosu nějaký autokrat zatoužil po kusu země, co mu nepatří…

Říct své nevím. Koronavirus přinesl hromadu neznámých proměnných do různých aspektů společnosti. Ustojí zdravotnické systémy nápor? Vyvinou vědci vakcínu? Jsou pracovníci v první linii v bezpečí? Kdy se můžou všichni vrátit do kanceláří? Odpovědi na tyto otázky se mění jako počasí a s každou takovou odpovědí reagují i trhy, které buď stoupají, či klesají. V Harvard Business Review rozebrali, proč je předpovídání čehokoli během pandemie natolik obtížné.

Kávovary stojí, firmy šetří! S kolegou Michaelem Marešem jsme oslovili několik šéfů českých firem, aby nám pověděli, kolik během home officu (zavřených kanceláří) ušetřili na kávě. Je to jen pro zajímavost, ale vězte, že někde jsou ty částky už docela obří.

Marilyn zpívá pro JFK.