skip to main content

Peníze z odpadu, zátahy na influencery, boháči v nemilosti a co zbylo z Matrixu

Máte 1 minutu?

Trash is cash. Odpad zatím není nová ropa, našlápnuto ale má: české digitální odpadové tržiště Cyrkl dostalo investici v řádu desítek milionů korun od společnosti Kahikatea a díky tomu plánuje rozjet globální expanzi. Už teď Cyrkl pro prodej a nákup odpadů využívají Škoda Auto, Skanska, Lidl, Heineken, DM nebo IKEA.

Thajsko pod zámkem. Omikron je další rána pro turistický průmysl a reaguje na to i země úsměvů, což ale není úsměvné, nýbrž k pláči: kdo hodlal jet za sluncem do Thajska, ten musí nově po příletu do týdenní až desetidenní karantény na hotel. Výjimkou je jen Phuket, kde se v rámci karantény dá volně pohybovat.

Baví vás vaše práce? Pokud ne, tento startup se má postarat o změnu. Demotivovaní, vyhořelí a odcházející zaměstnanci jsou pohromou pro HR oddělení a řešení problému se věnuje mladá česko-kanadská firma WF Homie pod vedením Pavly Bobošíkové. Teď získala investici zhruba 30 milionů korun na další rozvoj svého konceptu.

partner Forbes Espressa
Zábava, dobrá nálada a příliš rychle utíkající čas. Že to v nemocnici není možné? To jste nepotkali Zdravotního klauna! Přinášet smích do míst, kde je často slyšet pláč, nebo rozdávat radost tam, kde je důvod ke smutku, to je profesní poslání Zdravotních klaunů. Darujte smích, který pomáhá, i vy!

Máte 5 minut?

Katar na nákupech. Opravdová ropa pořád vládne, v tomto případě v kombinaci se zemním plynem. Zástupci Kataru, pohádkově bohatého emirátu o velikosti Středočeského kraje, jsou podle Reuters připraveni investovat 10 miliard dolarů do přístavů na východním pobřeží USA. Cílem je nejen vydělat, ale také posílit svou roli strategického spojence Ameriky.

5G na palubě? Díky, nechceme. Za letecký průmysl to vzkazují šéfové Boeingu a Airbusu, kteří ve společném prohlášení technologii odmítají se slovy o „ohromném negativním dopadu na odvětví“. Dokonce podle nich může narušovat samotnou bezpečnost letu.

Tip Forbes Espressa: Digitalizace, toť mantra dneška, věnuje se jí prakticky každá firma. Jak ale zajistit, aby se nestala samoúčelnou, ale naopak splnila účel? Vysvětluje generální ředitelka SAP Česká republika Hana Součková.

Máte 10 minut?

Hokej druhé kategorie. Národ žijící z mýtu o Naganu bude nejspíš smutnit, podle všech indicií se blížící olympiáda v Číně uskuteční bez hvězd z NHL, tedy třeba i bez Davida Pastrňáka. A samozřejmě za tím jsou peníze. Byznysové pozadí příběhu si můžete přečíst zde.

Jsou boháči ještě sexy? Je lepší být bohatý a zdravý nežli chudý a nemocný, v reálném životě určitě. Ale na televizní obrazovce už se možná to první bude škrtat – a nejde zdaleka jen o Squid Game, ukazující na zhýralost pracháčů rozhodujících o životech zadlužených Korejců. Pozoruhodný trend.

Co zbylo z Matrixu. V roce 1999 to byl strhující zážitek – a dnes? Dnes jde spíš o peníze, které tvůrci nového snímku Matrix Resurrections hodlají vydělat. Pokud se rozhodujete, jestli na něj vyrazit, nelze než doporučit recenzi kolegy Darka Šmída.