skip to main content
Forbes Espresso

Plastové banány nejsou. Česko podcenilo materiálovou soběstačnost – a teď kouká

Máte 1 minutu?

Plastové banány nejsou. Česko je šikovná země, ale podcenilo drobný detail: materiálovou soběstačnost. Sehnat kovy či plasty je teď snadné asi jako hrát piškvorky v mixéru. Mnohé firmy kvůli nedostatku materiálů omezují či zastavují výrobu a ceny surovin rostou o stovky procent. Každý průšvih ale hraje někomu do karet: v tomto případě profíkům v recyklátech.

Psí kusy. Na to, aby kryptoměna dělala psí kusy, nepotřebuje mít ve znaku vyjukaného psíka. Psí kusy dělá aktuálně i headliner kryptoměnové vybíjené: pan Bitcoin. Odhadnout vývoj jeho ceny aspoň na hodinu dopředu je teď náročnější než složit origami jeřába v zapnuté vysokoteplotní peci. Tohle všechno je ale pro krypto zdravé. To aspoň tvrdí lidé, co tomu rozumějí.

Prsten svépomoci. Selský rozum se nenosí. Nosí se prsteny. Chcete-li žít zdravě, nestačí nejíst k snídani popcorn, v poledne se neválet u maratonu repríz Výměny manželek a v noci spát déle než dvě a půl hodiny. Chcete-li žít zdravě, musíte nosit prsten, který bude monitorovat vaše tělesné pochody a řekne vám, co děláte špatně. Jmenuje se Oura Ring a miliardy do něj investuje i miliardář Komárek.

partner Forbes Espressa
Reklama
Právě dnes začíná vysílat první sportovní rádio v Česku. Radiožurnál Sport nabídne živé přenosy z důležitých utkání a velkých sportovních akcí, rozhovory se zajímavými osobnostmi sportovního světa, tematické magazíny a aktuální sportovní zpravodajství. Vysílat živě bude 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Slavnostní start můžete dnes od 10:30 sledovat živě i ve videu na Facebooku Radiožurnál Sport. Novou stanici pro všechny fanoušky sportu naladíte v síti DAB+, DVB-T2, na internetu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.

Máte 5 minut?

Guten Tag. Tesla nemá v Německu na růžích ustláno. Místo toho tam má ustláno na nevybuchlé munici z druhé světové války. Tu musela odstranit předtím, než začala kus od Berlína budovat svou novou obří továrnu Gigafactory na výrobu elektrických aut. A nebyla to jediná překážka, kvůli níž se stavba stále zdržuje. Kromě munice hází Tesle klacky pod kola i místní ekologové a odbory. Ti aspoň nevybuchují. Možná jen vzteky. Ale to už je jen takový hloupý obrat. A tento odstavec je moc dlouhý.

Hodinky nebo holinky… Google a Samsung se sice můžou navzájem plácat po zádech, jací jsou technogigantičtí kabrňáci, ale v jednom oboru jim stále ujíždí vlak. Tím oborem jsou chytré hodinky a vlak se jmenuje Apple Watch Express. Takže začali stavět koleje spojením operačního systému Wear OS a linuxového systému Tizen, leč otázka zní: nestaví je směrem k betonové zdi?

… obojí se natahuje. A když jsme u androidích pokusů dohnat appláckou nadřazenost, sedmá série Apple Watch podle uniklých informací (ale no tak, to stále ještě někdo baští legendy o „náhodných únicích informací, které náhodou vzbudí všeobecný zájem o chystaný produkt“?) bude disponovat zatím největší designovou změnou! Mám pro vás ale špatnou zprávu. Vodotrysk furt nikde.

Máte 10 minut?

Elektroford. Nejpopulárnější vůz v Americe, pickup série F od Fordu, bude elektrifikován. Automobilka představila starého dobrého tahouna s otevřenou korbou v elektrické verzi a pochlubila se, že Ford F-150 Lightning se bude prodávat v ceně do 40 tisíc dolarů, čili v přepočtu nějakých 830 tisíc korun. Což je stejná cena, za jakou se bude prodávat Muskův Cybertruck. Ford se od něj liší především v tom, že když do někoho narazí, nenakrájí ho hned svými ostrými hranami na plátky.

Rest in Pieces. Sbohem, Internete Explorere, nebudeš nám chybět. Microsoft svému nechvalně proslulému internetovému prohlížeči vykope mělký hrob a bez větších fanfár jej spustí do chladné hlíny zapomnění, kde ho budou po věky věků žrát digitální červi. Jako datum skonu bude mít prohlížeč na hrobě vytesáno 15. června 2022, takže můžete začít vesele chystat bakchanálie.