skip to main content
Forbes Espresso

Polské Allegro mělo IPO ve velkém stylu a rozhýbalo varšavskou burzu

Máte 1 minutu?

Prodáno! Letošní Nobelovu cenu za ekonomii si odnáší americké akademické duo Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson, a to za nové poznatky ze světa aukcí a za zjištění, jak různé aukční systémy mohou pomoci kupcům a prodejcům dosáhnout jejich cílů. Nepředstavujte si ovšem hned aukční síně s obrazy – Milgrom s Wilsonem se zabývají primárně věcmi veřejnými, jako když se například draží kmitočty či sloty pro odlety a přílety letadel. Vlády z toho samozřejmě chtějí vyždímat co nejvíce, ale riziko je, že budou úspěšné až příliš.

TikTok who? Americká aplikace, která se profiluje jako vyzývatel TikToku, chce podle Reuters na burzu. Nese název Triller a stojí za ní mediální matador Ryan Kavanaugh, který chce využít toho, že se z TikToku stal prostředek geopolitické války a jeho budoucnost je, nejen ve Spojených státech, dramaticky nejistá. Triller údajně uvažuje o vstupu na burzu formou SPAC, tedy způsobu, kdy firma (v zásadě „schránka“) skrze IPO vyraisuje peníze, aby následně zfúzovala s regulérní privátní firmou, která se tak stává veřejně obchodovatelnou. Docela populární věc, these days…

Boom! Allegro vstoupilo na burzu, a to ve velkém stylu. Akcie Allegra vyskočily až o téměř 70 procent, což z polské e-commerce platformy, která je na domácím trhu synonymem pro online nakupování, včera udělalo co do valuace největší tamní veřejně obchodovanou firmu. Gratulace sousedům k nějaké akci!

partner Forbes Espressa
Reklama
Láska ke zvuku a designu. VOIX Premium Audio si dává za cíl svést všechny vaše smysly. Aby se tak mohlo stát, vytvořili jsme pro vás v srdci Prahy blízko Pařížské ul. a Staroměstského náměstí audio showroom ojedinělý pro Česko i zahraničí. Na ploše téměř 600 metrů čtverečních jsme shromáždili ty nevýznamnější světové značky, nejluxusnější audio, nejlepší video vybavení. S „nej“ ve Voix zkrátka nešetříme.

Máte 5 minut?

Stop popíračům. Facebook oznámil, že ze své platformy odebere veškerý obsah, který popírá či mylně vykládá holokaust. Technologický gigant se nechal slyšet, že toto rozšíření boje proti hate speech je reakcí na zdokumentovanou rostoucí globální tendenci k antisemitismu a alarmující úroveň ignoranství, a to zejména mladých lidí. Dříve to Zuckerberg a spol. už schytali, když podobný obsah nechávali volně šířit, tak se zjevně poučili.

Čína startuje obří projekt zaměřený na digitální měnu. Lokální vláda v technologicky pulzujícím Šen-čenu minulý týden uspořádala loterii, v níž rozdala v přepočtu přes 34 milionů korun, které si rozdělilo zhruba 50 tisíc vítězů. Ti dostali jakýsi digitální jüan, který po stažení jisté mobilní aplikace mohou utratit u zhruba 3000 obchodníků. Nejde, pravda, o kryptoměnu, neb se bavíme o centrálním počinu čínské vlády, za pozornost to ale nicméně stojí.

Blok po bloku. Big Apple zkouší v boji s druhou vlnou koronaviru strategii cílených lockdownů poté, co jej minulé kompletní zavření zcela ochromilo. V zásadě jde v malém měřítku o to samé, co dělá Amerika jako celek, kdy jsou konkrétní opatření zčásti nechávána na jednotlivých státech, okresech a městech. Jestli tento přístup zabírá, píší kolegové z Wired, bude vedení New Yorku vědět velice brzy.

Tip Forbes Espressa. Máte poslední šanci přihlásit se nebo nominovat podnikatele do 21. ročníku soutěže EY Podnikatel roku. Hledáme podnikatele, kteří mění svět k lepšímu. Uzávěrka přihlášek je už 21. října. Neváhejte a nominujte podnikatele, kterého si vážíte. A pokud podnikáte, rovnou se přihlaste!

Máte 10 minut?

Praha bez Bellevue. Dělal, co mohl, ale nestačilo to. „Bylo to to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat,“ přiznává restauratér Sanjiv Suri, když komentuje čerstvé zavření své restaurace Bellevue. Udržovat ji uměle při životě by ho vyšlo na 1 až 1,5 milionu korun měsíčně, což je špás, který si nyní rozhodně nemůže dovolit. Ale nezoufá – věří, že na jaře 2021 znovu otevře.

Česká ekonomika se potýká s krizí, kterou ještě nezažila. Pandemie na jaře zastavila její kola a i teď se nad ní vznáší hrozba dalšího lockdownu. HDP padá, schodek rozpočtu bobtná, inflace je jedna z nejvyšších v EU a koruna slábne. To vše musí sledovat a případně i korigovat ČNB. „Tato krize se liší v mnoha aspektech. Především, původ této krize je mimoekonomický. To je něco, co jsme nezažili možná od španělské chřipky,“ říká v dalším Forbes podcastu guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

A co že je to ekonomika? Pan prezident Zeman chtěl být ve svých rozhovorech jako vždycky vtipný a taky to jako vždycky dopadlo: umouněná snaha o bonmot zas a znova odkrývá, jak je Miloš Zeman nebohým mužem minulosti, a v celé nahotě ukazuje, jak moc nám chybí prezident státník, píše šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek v komentáři a sám nevěří, že musí hlavě státu opakovat, co že se to u nás podílí na růstu HDP.