skip to main content
Forbes Espresso

Prázdná kina stojí peníze. Řetězec Cineworld už přišel o 1,6 miliardy dolarů

Máte 1 minutu?

Alibaba má babu. Spoluzakladatel služby Alibaba Jack Ma už není nejbohatší Číňan. Z výsluní na prvním místě ho do příšeří druhé příčky odklidil doslova prodavač vody – totiž Čung Šan-šan, který vlastní největší čínskou společnost na prodej balené vody Nongfu Spring. Jeho jmění činí odhadem 58,7 miliardy dolarů, takže na zdraví.

Promítačky na ocet. Druhý největší kinořetězec světa Cineworld (pod nějž v Česku spadají kina Cinema City) varoval, že pokud budou proticovidová opatření pokračovat a diváci se nezačnou valit zpátky do sálů, bude mít ještě větší problém, než už má. A že ho má: za první pololetí vykázal ztrátu 1,6 miliardy dolarů. Za stejné období byl loni 140 milionů dolarů v plusu, jenže to měl pandemie jen na plátnech, a ne v hledišti.

Electrocalifornication. Kalifornie, zmítaná lesními požáry, oznámila jako první americký stát, že se na jejím území počínaje rokem 2035 přestanou prodávat nová auta, v jejichž nádržích by šplouchal benzin nebo nafta. V budoucnosti se tak bude před požáry prchat ne za dramatického řevu dieselového motoru, ale jen v tiše bzučících elektrických vozech s nulovými emisemi.

tip Forbes Espressa
Reklama
Podzimní Forbes NEXT je tady. Tentokrát o tom, jak nakrmit 10 miliard lidí, kteří na Zemi brzy budou žít. Vertikální farmy, krávy se senzory, samořiditelné kombajny, roboty na polích a satelity nad nimi, to všechno najdete v tématu o ultrachytrém zemědělství v Česku. Ve velkém rozhovoru s vědcem Karlem Říhou se dočtete o metodě genetické editace CRISPR a o tom, proč podle něj přinese revoluci i do vašich životů. Ukážeme vám taky žebříček nejlepších českých dravých firem Forbes Startup roku. A k tomu auta, která vás svezou do budoucnosti, drony soutěžící o miliony a česko-slovenský startup, jenž spolu s Elonem Muskem posílá nanosatelity ke hvězdám.

Máte 5 minut?

Kariérní volba: mafián. Až budete tohle Espresso číst, bude už k sehnání remasterovaná verze české počítačové hry Mafia. Proč si pořizovat něco, co poprvé vyšlo před 18 lety? Protože Mafia se odehrává za hospodářské krize a nabízí zajímavou paralelu s tím, co se kolem nás děje teď. A proč si ji nepořídit? Třeba protože Danu Vávrovi, tvůrci původní verze, se remaster moc nezamlouvá.

Markovy prachy. Bratři Winklevossovi expandují a svou bitcoinovou burzu Gemini spouštějí i ve Velké Británii. Winklevossovi jsou ta charismatická dvojčata proslulá i díky filmu Sociální síť jako sokové zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga – a firmu Gemini dnes mají také díky tomu, že svého času vrazili do bitcoinů část ze 65 milionů dolarů, které ze sporu se Zuckerbergem vysoudili.

Máte 10 minut?

Hokejkou na AI. Vzali nám šachy, vzali nám poker, vzali nám Rubikovu kostku. Kategorií, v nichž roboti a umělá inteligence strčili lidské vyzyvatele do kapsy, neustále přibývá. Ale proč curling? Proč jsme se teď nechali robotem porazit i v téhle bytostně lidské hře, v níž zametáme košťátkem cestu šutru na ledě? To je snad tak těžké drzého robota jménem Curly prostě bodyčekovat?

Úspěch? Zrušit! Společenská počítačová hra Among Us je tak úspěšná, že její tvůrci zrušili její chystané pokračování. Paradox? Ne tak zcela. Among Us je dva roky stará věc, jejíž popularita teď díky platformě Twitch dosáhla nebývalých výšin. Na službě Steam už si ji stáhlo přes 10 milionů lidí; tak proč od ní hned hnát lidi k sequelu, když se konečně doplácali k hraní prvního dílu?

Přestaňte si stěžovat. Dobrá rada nad zlato, zvlášť když je od Benjamina Franklina. Ten si kdysi ověřil, že se nepotřebuje užírat a lomit rukama pokaždé, když si nepřijde na víc peněz, než kolik vlastně potřebuje. Svět umí být pěkná mrcha, ale netřeba hned lamentovat, když vám místo vína naservíruje zvětralé pivo.