skip to main content
Forbes Espresso

Protesty hýbou majetkem kazašských oligarchů. Během pár dní přišli o miliardy

Máte 1 minutu?

Kazašští miliardáři pláčou nad výdělkem. Proč? Majetek některých boháčů z této středoasijské země se totiž v důsledku rozsáhlých protirežimních protestů v posledních dnech propadl. Čtyři kazašští miliardáři – včetně dcery a zetě bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva – přišli během pár dní dohromady o tři miliardy dolarů.

Impact Hub míří do Zlína. Po Praze, Brně a Ostravě míří nejstarší český cowork do dalšího města. Svou pátou pobočku, kterou vybudoval ve spolupráci s technologickou společností NWT manželů Vítkových, otevře už dnes v samém srdci Zlína, na třídě Tomáše Bati.

Brána do pekla. Neobvyklá atrakce v poušti Karakum se nejspíš blíží svému konci. Obří hořící kráter by měl být podle prezidenta Turkmenistánu Gurbangulyho Berdymukhamedova po desítkách let uhašen. Spaluje totiž cenné zásoby fosilních paliv.

tip Forbes Espressa

Máte 5 minutu?

I Voted. V New Yorku začal platit zákon, který některým obyvatelům města bez státních občanství umožní volit v místních volbách. Rozšířená hlasovací práva by se měla vztahovat přibližně na 800 tisíc Newyorčanů, kteří ve městě legálně žijí a pracují po dobu nejméně 30 dnů, ale také na imigranty bez dokumentů, kteří do země přišli jako děti.

Nová hlava centrální banky. Současnému guvernérovi České národní banky Jiřímu Rusnokovi končí na konci června jeho druhý mandát a znovu již kandidovat nemůže. Na řadě je tak otázka, kdo ho nahradí. Podle České televize by se guvernérem měl stát prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Tip Forbes Espressa. Není důvod, aby dítě i ve velmi příjemném, svobodnějším a respektujícím prostředí nedosáhlo vynikajících výsledků. O tom je přesvědčena Petra Kačmarčíková Bakajsová, která už třetím rokem řídí základní školu Livingston v pražských Čakovicích. Sází přitom na inovativní výuku, otevřené školství a partnerství dětí s učiteli.

Máte 10 minut?

Rohlík to schytává od svých kurýrů. Pokud jste si přes víkend dali digitální detox, napněte sluch. Český jednorožec Rohlík, který loni utržil přes deset miliard korun, oznámil změny ve způsobu odměňování. To vyvolalo nejen mezi kurýry značnou nevoli, která rezonovala i sociálními sítěmi.

Češi šlapou do pedálů. Jak se ale zdá, čím dál tím víc spoléhají na pomoc v podobě motoru. Prodej elektrokol v Česku se loni zvýšil zhruba o 2,5 procenta na 123 tisíc kusů. Jejich tuzemská produkce pak stoupla o 37,5 procenta na 330 tisíc kol.