skip to main content
Forbes Espresso

První kongresová grilovačka Jeffa Bezose je tu, kvůli koronaviru bude ale jen virtuální

Máte 1 minutu?

Půl dne nepodmíněně. Twitter zamezil synovi amerického prezidenta Donaldu Trumpovi mladšímu po dobu 12 hodin tweetovat. Opatření přišlo jako trest za to, co sociální síť vyhodnotila coby porušení svých pravidel ohledně informování o koronaviru. Konkrétně za post, ve kterém se Donald Jr. pustil do debaty o pozitivních účincích hydroxychlorochinu.

A rozestupy? Příležitostný DJ D-Sol, v civilním životě známý jako David Solomon, šéf investiční banky Goldman Sachs, se ocitl uprostřed jednoho newyorského skandálu. V sobotu totiž hrál coby předskokan Chainsmokers na benefičním koncertě v Hamptons, který měl být podle organizátorů z hlediska možné nákazy covidem naprosto bezpečný, a dokonce se jmenoval Safe & Sound, videa z něj ale ukazují něco jiného. Newyorský guvernér Cuomo akci označil na nehoráznou a porušování pravidel social distancingu už vyšetřují příslušné úřady.

Vinen. Bývalý malajsijský premiér a strůjce nechvalně proslulého fondu 1MDB (do jehož skandálů je zapletená i Goldman Sachs) Najib Razak je podle soudů vinný ve všech bodech obžaloby v první z korupčních kauz svého dítěte, z jehož prostředků si měl jen pro sebe uříznout přes 700 milionů dolarů na luxusní jachty a další nezbytnosti. Včerejší rozsudek je ale jen začátek, Razak čelí ještě dalším pěti kauzám, v nichž na něj míří přes 40 bodů obžaloby. Zatím mu soud vyměřil 12 let.

partner Forbes Espressa
Reklama
Proč by si podnikatelé při správě svého majetku měli vzít příklad z rodin Porsche či Tomáše Bati? Jak se mění trh s nemovitostmi? Proč vám digitalizace ušetří čas i peníze? Krize, dluhy, restrukturalizace – jaké jsou vyhlídky do budoucna? Aktuální celospolečenská témata, rozhovory, analýzy, komentáře. Přečtěte si první vydání nového magazínu HAVEL & PARTNERS.

Máte 5 minut?

Je to Čína. Nový Zéland změnil pravidla, podle kterých dosud dodával do Hongkongu citlivé zboží včetně technologií, které by mohly být zneužity ke sledování nebo utlačování tamních obyvatel. Formálně si země zařadila Hongkong do stejné kategorie jako pevninskou Čínu a stopla také platnost vzájemné smlouvy o vydávání. Před pár dny se pro omezení technologických dodávek do Hongkongu rozhodla i Evropská unie.

Musíš na to takhle. Už jste o tom v Espressech tento týden četli, dnes se v Kapitolu sejdou – virtuálně, takže to nebude tak pikantní, jak by mohlo být – Tim Cook, Sundar Pichai, Jeff Bezos a Mark Zuckerberg a budou se zpovídat z toho, jak to mají s velikostí svých firem a trhem. Jde o největší antitrustové slyšení od roku 1998, kdy se před americké zákonodárce dostavil Bill Gates a mluvil o Microsoftu. Jeho vystoupení bylo hodně vzdorné a plné vytáček, a tak, jelikož je dnešní Bill Gates už pěkný dobrák, by takhle nějak mohly podle Quartzu vypadat jeho rady, co ne/dělat, pro předvolaného nováčka Jeffa Bezose. A že je bude potřebovat. Na Bezosovo první veřejné vystoupení tohoto druhu si nejen v Kongresu brousí zuby! A MacKenzie Scott, jak se teď jmenuje Bezosova bývalá žena, mezitím poodkryla další ze svých porozvodových finančních plánů a oznámila, že věnuje necelé dvě miliardy dolarů na charitu.

Jedeme na solár! Je ekologická, když žijete někde, kde je dostatek slunce, je i levná a spolehlivá a dokáže vám napájet cokoliv. A proto pomohla solární energie i afghánským pěstitelům máku a výrobcům konopí pořádně nakopnout jejich byznys.

Máte 10 minut?

V exekuci. Zní to jako senzační zpráva – majitelka nejdražšího domu v nabídce českých realitek, půlmiliardové vily v ulici Na Zátorce v pražské Bubenči, Julia Romaněnková je v exekuci. Z obchodního rejstříku vyplývá, že její firma dluží necelé tři miliony korun. Na vilu, jejímž leitmotivem je nekonečný přepych a kromě mramoru a francouzského křišťálu v ní jsou třeba podlahy vykládané polodrahokamy a vypínače zdobené krystaly Swarovski, se ale exekuce přímo nevztahuje.

Možná existuje už 50 let. Informace o tom, že má britská farmaceutická firma Synairgen účinný lék interferon beta, který zmírňuje průběh nemoci covid-19, vzbudila velký zájem a cena firemních akcií vzrostla téměř šestkrát. Na trhu, včetně toho českého, kde ho může předepsat každý praktický lékař, je už ale téměř 50 let jiný lék, který je podle vakcinologa Jiřího Berana také velmi účinný. Jenže o něm se nemluví. Jak to?

Mimochodem, zatímco z pohledu lidí je SARS-CoV-2 nový koronavirus, z pohledu netopýrů, od kterých se k nám nejspíš dostal, to tak rozhodně není. Podle čerstvých zjištění vědců v netopýří populaci naopak koluje už několik desítek let. Jen tak nějak bez povšimnutí.

A pokud jste to ještě neudělali, nezapomeňte, že do pondělí musíte coby OSVČ odevzdat odložený přehled pro zdravotní pojišťovny. A do dalších dvou týdnů i „posunuté“ daňové přiznání.