skip to main content

Rekordní hypotéky, čínské miliardy, hledání podstaty NFT a temná stránka technologií

Máte 1 minutu?

540 miliard korun. Tolik si za loňský rok Češi půjčili na hypotéky – a je to pochopitelně nový rekord. Vzhledem k tomu, že jedním z důvodů byly nízké úrokové sazby, tento rekord nejspíš nějakou dobu vydrží.

600 tisíc pasažérů. Další bilanční číslo, tentokrát nepříliš povzbudivé. Zhruba šest set tisíc pasažérů podle šéfa londýnského Heathrow v prosinci zrušilo své plánované lety z britského hubu kvůli novým a novým cestovním omezením. Návrat do normálu dle něj potrvá roky.

300 milionů lidí. Respirátory do pozoru: podle odhadu WHO „omikronová vlna valící se ze západu na východ“ do několika týdnů nakazí půl Evropy. Pokud z ní pro zjednodušení vyškrtneme Rusko (část jeho obyvatel žije v Asii), dostaneme se zhruba na oněch 300 milionů lidí. Good luck.

partner Forbes Espressa
Nové plně elektrické EQS od Mercedes-EQ bylo stvořeno pro udržitelnou budoucnost a na jedno nabití se s ním můžete vydat na cestu dlouhou až 780 km. Nechte se pohltit interiérem nové éry a zažijte komfort přinášející pocit absolutní svobody. První zcela elektrický prémiový sedan od Mercedes-EQ je připraven na budoucnost.

Máte 5 minut?

Nasdaq? Nazdar! Investoři po celém světě se loučí s penězi, které ještě nedávno považovali za celkem jisté – akcie technologických firem na burze Nasdaq smazaly minulý týden na hodnotě téměř bilion dolarů. U všech Jobsů, jak je tohle možné? Vysvětlení a prognózy zde.

CZ frčí. Škoda, že ne CZ koruna, ale pan Changpeng „CZ“ Zhao. V konkurenčním žebříčku světových superpracháčů, který sestavuje agentura Bloomberg, tento čínský kryptotycoon a šéf Binance přeskakuje jedno eso za druhým a jeho majetek už kolegové vidí na 96 miliard dolarů. Co je to za chlapíka?

Čínská náruč a její úskalí. Pokud by vás chtěli v říši středu obejmout, dávejte si pozor, jestli se z té lásky ještě kdy dokážete vymanit. Jako Šrí Lanka, oblíbený tropický ostrov mnoha Čechů, která nyní Čínu prosí o restrukturalizaci dluhu. Jüany na silnice, letiště a přístavy se totiž nepříjemně prodražují – dobrá lekce pro ostatní, pokud by se dívali stejným směrem.

Tip Forbes Espressa: A dnes zároveň tip na lepší karmu. Usmát se v nemocnici je věc, kterou penězi nelze vyčíslit – a starají se o to v organizaci Zdravotní klaun. Podpoříte ji?

Máte 10 minut?

Inovujte! Robotizujte! A čtěte. Třeba to, co pro NY Times tvrdí Daren Acemoglu, uznávaný ekonom z Massachusetts Institute of Technology. Podle něj totiž technologie, ta vzývaná mantra dneška, zároveň zásadně přispívají ke globálnímu růstu nerovnosti. Nemusíte s pánem z MIT a dalšími, kteří jsou v textu citováni, souhlasit, ale je rozhodně zajímavé si jejich pohled na věc přečíst.

Být, či nebýt? V tomto případě na trhu s NFT. Je to otázka vpravdě hamletovská, neboť vaše peníze mohou nabobtnat do nebývalých rozměrů, anebo taky budete proklínat sami sebe, že jste je nenechali na onom strašidelně špatně úročeném spořicím účtu. A má vůbec NFT cosi jako fundament? Zde jsou názory českých investorů.

Vraťte mi můj život. Upřímně, kolikrát jste si to za poslední dva roky sami pro sebe přesně takhle zakřičeli? Pokud taky náležíte do oné poměrně široké množiny lidí s podobnými pocity, pak si stejně jako autor dnešního Espressa na jeden lok vychutnáte tento text z The Atlantic.