skip to main content
Forbes Espresso

Rozjezd na plný plyn. Nejnovější Bondovka zachraňuje pokladny kin

Máte 1 minutu?

Pandora. Andrej Babiš, Tony Blair, Vladimir Putin, jordánský král, prezidenti Keni, Ekvádoru, Ukrajiny a desítky dalších prominentních světových politiků a jejich údajně nekalé kšefty s offshorovými firmami odhalují data z finančních dokumentů, která včera na celém světě zveřejnila skupina novinářů pod jménem Pandora Papers. Podle jejich informací si například Andrej Babiš přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře.

Napořád. Poradenská firma PwC oznámila svým zaměstnancům v USA, že jestli chtějí, můžou pracovat z domova už napořád. Platí to pro 40 tisíc z jejích 55 tisíc lidí v USA. Jeden háček to ale má: kdo si zvolí tuhle možnost na fulltime, musí počítat s nižším platem.

Zelené daně. V Rakousku zavádí „ekologicko-sociální“ daně. Lidé si například připlatí za to, že jezdí autem. Aby to ale nebylo moc nefér, dostanou ti, kteří bydlí na venkově a auto opravdu potřebují, zpátky od státu až 200 eur ročně. Chystá se ale i snižování daně z příjmů, sociálních odvodů i nižší zdanění firem.

partner Forbes Espressa
Reklama
Konsepti spolupracuje s významnými výrobci designového nábytku a pomáhá vytvářet jedinečné interiéry. V rámci letošního Designbloku se můžete těšit na mnoho novinek. Na unikátní atypické dlažbě holešovického showroomu představí produkty od značek Moroso, Cassina a Capellini. Neformální instalaci pouze k této příležitosti doplní světelné objekty Marka Šilpocha.

Máte 5 minut?

Zlatý zásah. Nejnovější bondovka Není čas zemřít vydělala během prvního víkendu v kinech téměř 120 milionů dolarů a přinesla tak jeden z nejlepších dnů v kinech od začátku pandemie. Zdá se, že se i nejnovější kus důstojně zařadí po bok předchozích bondovek, které patří k nejvýdělečnějším filmovým sériím v dějinách. Tenhle byznys ostatně podpořila i krásná „dívka se zlatou zbraní“.

Dáme gin? V garážových kulisách pražských Holešovic funguje první pražská palírna ginu s příhodným jménem Garage22. Ondřej Volák a Martin Přibík tady vyrábějí gin třeba s medvědím česnekem, s křenem a špekem. Současný hit je gin s pálivými papričkami habanero a mangem, který je ceněný i ve světě.

Tip Forbes Espressa. V devadesátkách se z Jenče u Prahy snažili prodat montérky českým řemeslníkům, teď je z lokální firmičky panevropský hráč, který zaměstnává víc než tisícovku lidí, dosahuje obratu šest miliard ročně a prodává na víc než 60 trzích. Aby tuhle expanzi Cerva Group zvládla, museli svůj byznys rychle postavit na stabilních digitálních základech. Dřív, než by se začal bortit.

Máte 10 minut?

Úkaz. Narodil se v chudé dělnické rodině na okraji Paříže. Z okraje se ale vypracoval až na vrchol. Životní příběh kontroverzního podnikatele, který jeden čas vlastnil Adidas, ale i herce, politika a muže mnoha dalších rolí Bernarda Tapieho, který v neděli zemřel, by vydal na pořádný film.

Aspoň kousek. Je libo letní vilu nebo luxusní chalupu v horách? Americký startup Pacaso, jehož hodnota je okolo jedné miliardy dolarů, postavil svůj byznys na touze lidí po takových nemovitostech. Aby si ji koupil člověk sám, na to jsou moc drahé, Pacaso proto dává dohromady kupce, kteří se pak o svou rekreační nemovitost dělí. A nyní se chystá i na burzu do Evropy.

Nejlepší. Létat s perfektním servisem a přitom za málo peněz? I to prý jde. Podle žebříčku společnosti Skytrax přesně takové spojení – tedy nejlepší aerolinka v economy třídě – nabízí Japan Airlines. I v kategorii nízkonákladovek je potřeba se vydat pěkně daleko – nejlepší je malajsijská společnost Air Asia, jak hlasovalo přes 13 milionů lidí. Co se jim na ní tak líbí?