skip to main content
Forbes Espresso

Ryanair nesouhlasí s bail-outy pro aerolinky, napadl už záchranné programy Francie, Švédska a Dánska

Máte 1 minutu?

Sbohem. Roušky budeme moct odložit už 25. května! Nejásejte ale předčasně. Zakrývání horních cest dýchacích se tak úplně nezbavíme – povinné budou dál v obchodech, MHD nebo taxi. Ale nebojte se, plíce vám nezničí.

Další úlovek. Miliardářský tandem Daniel Křetínský a Patrik Tkáč zase nakupoval – tentokrát akcie amerických obchodních domů Macy’s. Ty se letos propadly už o 70 procent a Křetínského a Tkáčova investiční společnost Vesa se s pětiprocentním podílem stala čtvrtým největším akcionářem společnosti.

Nový plán. Richard Branson má další nápad, jak získat peníze na záchranu svých krachujících aerolinek. Životadárnou injekci by společnostem Virgin Atlantic, Virgin Australia a dalším problémovým byznysům z jeho impéria měl zajistit prodej akcií vesmírné odnože Virgin Galactic. Cena jejích akcií se od loňského vstupu na burzu zdvojnásobila z 10 na 20 dolarů (paywall) a sir Richard plánuje pustit podíl za půl miliardy dolarů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Vyjděte ze současné situace silnější! Digitalizace a automatizace vám může výrazně pomoct, ať vaše výroba jede na plné obrátky, nebo musela stát a teď potřebuje nový impulz. Zeptejte se nás, jak můžete vylepšit své procesy ve výrobě a logistice, a být tak efektivnější. Be digital. Faster.

Máte 5 minut?

Není to fér! Tohle Bransonovo řešení Michael O’Leary nejspíš schválí. Šéfovi Ryanairu leží v žaludku jiné záchranné plány pro aerolinky, a sice ty, které zahrnují státní pomoc. Ryanair proto v pondělí poslal stížnost k evropskému Tribunálu, kterou by rád zvrátil odsouhlasený bail-out pro Air France KLM. Tvrdý manažer už dříve napadl záchranné programy Dánska a Švédska, které mají, stejně jako ten francouzský, diskriminovat nedomácí aerolinky.

A takhle to bude. Mezi společnosti, kterým covid-19 zasadil pořádnou ránu, patří i Walt Disney. Výsledek hospodaření se jí kvůli celosvětovému lockdownu v prvním čtvrtletí propadl o 91 procent, a tak se není co divit, že se firma, která kromě filmů prodává i pohádkové zážitky, snaží aspoň trochu zahojit. V Šanghaji se včera otevřel tamní Disneyland, v době social distancingu se ale pohádka kamsi vytratila…

Tip Forbes Espressa. Ve středu 13. května v 18:00 se můžete těšit na další lekci Forbes BusinessClass s Tomášem Čuprem (Rohlik.cz) na téma Diamanty se tvoří pod tlakem. Každou středu se s námi v sérii digitálních eventů o zkušenosti podělí špičkoví čeští byznysmeni a tváře z obálek Forbesu. Jak využít krizi jako příležitost a jak uvažovat ve velkém, i když všichni okolo šetří? Vstupenky jsou dostupné zde.

Máte 10 minut?

Prostě pecka. Čeští skladatelé + čeští interpreti = velký světový úspěch. Album klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které nahrál klavírista Ivo Kahánek a Bamberský symfonický orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši, získalo od britského BBC Music Magazine ocenění nejlepší nahrávka roku. Pro představu, kdyby sportovali, znamenalo by to, že vyhráli mistrovství světa.

Prázdno. Možná jste taky využili příležitosti a zašli si prohléhnout centrum Prahy nebo třeba Český Krumlov bez turistů. A i když to bylo fajn a pořídili jste si spoustu fotek, které si už (snad) nikdy nepořídíte, bylo to zvláštní, že? A teď schválně – jak to asi mají turismem unavení obyvatelé Barcelony, kteří se loni o své město museli dělit se 30 miliony návštěvníků a teď ho najednou mají jen pro sebe?

Seriálové žně. Jestli se vám nechce nikam chodit (kvůli koronaviru nebo kvůli počasí) máme pro vás přehled květnových seriálových novinek na HBO i Netflixu. A že jich je! O vaši pozornost budou bojovat adaptace bestselleru, temná kriminálka nebo přepis dějin Hollywoodu, takže jsme pro vás sepsali, čemu se vyplatí věnovat pozornost.