skip to main content
Forbes Espresso

Rychlejší ekonomické zotavení po koronaviru? Odpovědí je globalizace

Máte 1 minutu?

Trochu up. Pondělní obchodování přineslo pro americké akcie menší vzpruhu, a to zejména díky technologickým titulům. Hezky poskočila Tesla, která během dne připisovala přes pět procent, a to zejména v reakci na bullish investorku Cathy Wood, která si na základě svého modelu (tancuju zvědavostí, prý 34 vstupů a 40 tisíc počítačových simulací) přilepila na Teslu cílovou cenu 3000 dolarů. Podle analytiků oslovených Reuters se trhy snaží strávit, co se děje na trhu se (státními) dluhopisy.

Microsoft v práci. Technologický obr byl jednou z prvních firem, která před více než rokem své zaměstnance poslala domů. Teď je opatrně začíná vítat zpět v kancelářích, respektive zatím v korporátním sídle v Redmondu a okolních kampusech. Firma založená Billem Gatesem ovšem bude pořád držet hybridní pracovní model, tedy kombinaci home officu a kanceláří, a to zejména proto, aby lidé pracovali tam, kde se cítí nejvíce produktivní a v pohodě.

Testujeme. Po Velikonocích se z České republiky stane jedna velká testovací velmoc, kde se každý den podrobí povinným testům na covid-19 průměrně půl milionu lidí. Od 6. dubna se povinnost otestovat zaměstnance bude vztahovat i na nejmenší firmy do deseti lidí a také na živnostníky. Testování je zatím povinné jednou za sedm dní, i když vláda uvažovala i o tom, že nařídí testy každých pět dní anebo dvakrát týdně. Spolu to zvládneme, přece!

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Quo vadis, Nokia? Když měla značka, která byla kdysi synonymem mobilních telefonů, svůj capital market day pár dní zpět, ukázalo její vedení plán a výhled na další léta. Jde mimo jiné o sekání nákladů ve prospěch investic do R&D, zvyšování marží a samozřejmě konkurenceschopnosti na poli 5G. Borci na Foolu se domnívají, že se v případě solidní exekuce Nokia v čase může na trzích zhodnotit. Z hlediska násobků je navíc oceněná docela přívětivě.

Outdoor is not dead. Místo letenky do Thajska nová kvalitní bunda na skialpy – tak před zimní sezonou uvažovala řada Čechů. A prodej outdoorového oblečení díky tomu zažívá boom, hlásí tuzemští výrobci. Řada z nich měla už před Vánoci vymetené sklady a koncovým zákazníkům na svých e-shopech nabízela několikaměsíční dodací lhůty. Zároveň však někteří bolestně pociťují dopady uzavření kamenných obchodů a nejistotu.

Brexit není dobrý. Odcházející šéf vlivné Britské obchodní komory Adam Marshall se domnívá, že Brexit způsobuje strukturální škody mnoha britským společnostem, a to z prostého důvodu – zmenšování obchodního objemu a rostoucích nákladů. Z poklesu aktivity premiér BoJo obvinil probíhající pandemii, s čímž Marshall na plné obrátky nesouhlasí a viní právě Brexit. Má pro to ze své pozice i nějaká data…

Máte 10 minut?

Funny Money. Týden uběhl rychleji, než člověk řekne vládní tiskovka, a tak jsem si tradičně dovolil menší komentář k dění na trzích. Připadám si totiž už pomalu divně, že taky nemám automobilku na elektrické vozy. A nejdu cestou SPAC k lidu!

Globalizace je lék. Zavřené hranice, uzemněný mezinárodní obchod a stojící kapitál. Tak zhruba vypadaly v nejhorších chvílích dopady pandemie na stav globalizace. Jakkoli se mezinárodní cestování dosud nevzpamatovalo a podle odhadů tomu do roku 2023 ještě nebude jinak, přeshraniční obchod, toky kapitálu a informací se stabilizovaly. V Harvard Business Review proto tvrdí, že v rámci zotavení z koronaviru budeme globalizace potřebovat rozhodně více než méně.