skip to main content

Saudi Aramco do toho praštilo a zahájilo proces vstupu na burzu

Máte 1 minutu?

A je to. Saudi Aramco dostalo povolení vstoupit na saúdskoarabskou burzu, a odstartovalo tak proces svého dlouho očekávaného IPO. Množství i cena uvolněných akcií pravděpodobně největší primární nabídky akcií na světě budou známé až na konci bookbuildingového období, pořád ale platí, že by saúdskoarabský státní poklad měl pustit 1–2 procenta akcií a že by na nich chtěl vybrat 20–60 miliard dolarů (paywall) a v ideálním případě dosáhnout na ohodnocení dva biliony dolarů. Banky to sice vesměs vidí spíš na 1,5 bilionu, Saúdové jsou ale připraveni vzít i něco mezi tím. Vysoká hra je to zejména pro korunního prince Salmána, který potřebuje peníze na diverzifikaci ekonomiky. Samo Saudi Aramco se totiž postará o jednu desetinu světové produkce ropy.

Apple Watch, pozor! V úterý to byl drb, v pátek už realita. Google koupil Fitbit. Od průkopníka sportovních wearables si slibuje, že mu pomůže dohnat díru v segmentu chytrých doplňků, kterému se svými Watch suverénně dominuje Apple. Fitbit byla jasná volba, protože to je jediná firma, která má potenciál Googlu opravdu pomoct a zároveň má problémy se sama dál rozvíjet. Cena transakce, kterou musí ještě schválit akcionáři, je 2,1 miliardy dolarů a pro Google to je největší nákup od roku 2014, kdy do své futuristické rodiny přibral Nest.

Ještě víc. Hotovostní zásoba Berkshire Hathaway pořád roste. Za třetí čtvrtletí se zvětšila na 128 miliard dolarů, po předcházejícím kvartálu to bylo „jen“ 122 miliard. Investoři z toho jsou zase o něco nervóznější, protože by si pro takové množství peněz dokázali představit lepší využití. Warren Buffett je uklidňuje tím, že by chtěl udělat nějakou sloní akvizici, zatím ale nenarazil na žádnou, která by nebyla nadhodnocená. A zbytečně přeplácet Věštec z Omahy nebude.

partner Forbes Espressa
Reklama
Silným momentem předaukční výstavy i aukce Galerie KODL je tvorba české moderny zastoupené řadou vynikajících obrazů. Někteří z našich největších umělců (Toyen, Václav Špála a František Foltýn) se výjimečně představují celými kolekcemi galerijních děl. Patří k nim i Mikuláš Medek.

Máte 5 minut?

Sbohem. Jana Moravová končí. Po třech letech s pozicí CEO Mountfieldu a po 26 letech se společností jako takovou. Z nejznámějšího českého prodejce čehokoliv, co se dá použít na zahradě, odchází z vlastního rozhodnutí, nechává si ale sedmiprocentní podíl, který během své kariéry, již začala jako asistentka servisu náhradních dílů a ukončila na nejvyšším postu, získala. V Mountfieldu ale nejde o jedinou změnu, jako majitel se po třech letech opět hlásí zakladatel firmy Ivan Drbohlav.

Ideální nájemník. Skupina Penta Marka Dospivy si pojistila dalšího nájemce pro svůj administrativní komplex Churchill, který buduje na hranici spodního Žižkova a Vinohrad. Do druhé budovy, jež se má kolaudovat příští rok na jaře, se nastěhuje druhá největší firma z jejího portfolia – sázková kancelář Fortuna. Bohatá a stále se rozrůstající firma by měla zabrat dvě třetiny celkové plochy.

No more party. Airbnb se pokusí udělat něco s těmi pronájmy (rozumějte nějak je omezit), které klienti využívají jenom k tomu, aby si udělali party na neokoukaném a pěkném místě. Důvodem je smrt pěti lidí, které byli právě během takového večírku zastřeleni v Kalifornii na Halloween. Součástí opatření je i tzv. rapid response team, který ale bude možná muset být rychlejší i než policie.

Tip Forbes Espressa. Národní třída se letos 17. listopadu znovu stane dějištěm oslav svobody. Nebudou to však jen obligátní návštěvy politiků u piety, Národní třída se otevře pro více jak 100 000 lidí. Těšte se na Davida Kollera, Prago Union s kapelou, Dagmar Peckovou a celodenní kulturní a vzdělávací program, za kterým stojí studentský spolek Díky, že můžem. Více na dikyzemuzem.cz

Máte 10 minut?

Junk food. „Slyšel jsem, že jídlo od McDonald’s se nikdy nerozloží ani neshnije, tak jsem to chtěl vyzkoušet,“ říká Islanďan Hjörtur Smárason, který si před deseti lety, když se na ostrově zavírala poslední restaurace McDonald’s, koupil hamburger a hranolky a rozhodl se vyzkoušet, co vydrží. Tři roky přebývaly v plastovém pytli, prohlíželi si je hosté dvou hostelů, chvíli dokonce i návštěvníci islandského národního muzea. U příležitosti kulatého výročí jejich zakoupení se na ně můžete podívat na live streamu i vy a nepříliš dobrá zpráva pro milovníky MCD je, že pořád vypadají docela jedle.

Jak vychovat knihomoly. Až svým dětem po dnešku vysvětlíte, že jíst hodně hamburgerů možná není ten nejlepší nápad, zkuste pro ně udělat ještě jednu prospěšnou věc – naučte je číst. Že s nimi nic nehne? A slyšeli jste už o literárním projektu Piňata? Dobrých důvodů, proč číst, je spousta, kromě jiného se jim můžete postarat i o delší život.

#budtelepsi. Říká se, že pomsta je sladká, zajímali jste se ale někdy o to, kde se dobrý pocit z ublížení druhému člověku bere? Nebo proč si tak často po hádce řeknete, že ten druhý je hloupý? Za vším hledejte nevyvážené osobnostní hranice.Terapeut Tomáš Zetek proto sepsal základní info o tom, jak hranice osobnosti vznikají, proč bychom o nich měli mluvit a jak s nimi pracovat.