skip to main content

Saúdskoarabští špióni v Twitteru. Království hledá informace o svých odpůrcích

Máte 1 minutu?

Spy game. Americké ministerstvo spravedlnosti stíhá dva bývalé zaměstnance Twitteru, které podezřívá ze špionáže ve prospěch Saúdské Arábie. Jeden je Saúdský Arab, druhý Američan a podle obvinění měli v sanfranciských kancelářích Twitteru hledat soukromé informace o kriticích saúdskoarabské vlády, předávat jí je a brát si za to peníze a luxusní dárky.

Pro Travise. Saúdové jsou všude. Jak se teď ukázalo, jejich státní suverénní fond v lednu poslal 400 milionů dolarů (paywall), pravděpodobně ve své první investici po skandálu s vraždou Džamála Chášukdžího, do nového projektu Travise Kalanicka CloudKitchens. Pronajímatele sdílených kuchyní tím pomohli ohodnotit na zhruba pět miliard dolarů a odvržený zakladatel Uberu se tak dal znovu dohromady s jedněmi ze svých největších podporovatelů.

Výraz roku. Předloni to podle Collinsonova slovníku byly fake news, loni single-use a letos, vzhledem k tomu, že životní prostředí je stále větší téma, climate strike. Lexikografové ji definují jako formu protestu, v němž se lidé dožadují činů k vyrovnání se s klimatickou změnou, a do svého seznamu ji zařadili v roce 2015. Letos se využívání tohoto výrazu zvýšilo suverénně nejvíc ze všech, které sledovali.

partner Forbes Espressa
Reklama
Portál AIMagazine přináší nejnovější zprávy o digitální transformaci, automotive a IT. Zjistěte i Vy, co skutečně hýbe českým i evropským průmyslem! Názory odborníků, studie, rozhovory. To vše na aimtecglobal.com/aimagazine.

Máte 5 minut?

Aby to nezapadlo. Hlavním poraženým kontroverzního hlasování o daňových změnách je třetí nejbohatší Čech a majitel Sazky Karel Komárek. Vládní koalice v čele s Andrejem Babišem totiž protlačila návrh, ve kterém se zvyšuje sazba daně pro číselné loterie ze současných 23 na 35 procent. Babiš tím číselnou loterii, kterou v Česku reprezentuje zejména Komárkova Sportka, dal na roveň výherním automatům, které se obecně považují za nejvíce škodlivé a návykové. Babiš ale už dříve uvedl, že v případě loterie nezohledňuje ani tak její společenskou nebezpečnost, ale zejména její ziskovost. A právě tento daňový zásah, který se zásadně může projevit i v ocenění celé Sazky, může Komárka v žebříčku Forbesu odsunout až za Babiše.

Zlobivé Apple Pay. Největší evropská bojovnice proti nadnárodním korporacím, eurokomisařka pro férovou hospodářskou soutěž Margrethe Vestager, se v novém funkčním období možná zaměří na platební službu Apple Pay. Její působení na evropském trhu ji totiž „znepokojuje“. Konkrétně to, že si konkurence stěžuje, že jí Apple omezuje vstup na trh.

Sauna. Víte, kde je nejutajenější sauna a také sauna s největším geniem loci v Praze? Na střeše jedné z budov Nové scény Národního divadla a funguje tam už 36 let. Celou tuhle dobu do ní chodili jen herci a baletky Národního divadla, tenhle týden se ale poprvé, zrekonstruovaná, otevřela i veřejnosti z ulice. Utajená ovšem zůstala dál a její provozovatelé ji také chtějí ukrytou před davy lidí udržet co možná nejdéle. Tak schválně.

Máte 10 minut?

Diagnóza. Pracovní únava není jenom o tom, že jste fyzicky unavení – vyčerpaná je i vaše mysl a velmi blízko nule je i vaše motivace něco dělat (pořádně). Pokud se takhle cítíte občas, je to normální, jestliže ale takhle žijete dlouho, a to i přesto, že v noci dobře spíte, znamená to, že je něco špatně a vy jste na nejlepší cestě k vyhoření. Tak s tím zkuste radši něco udělat.

Jsme přece lidi. Inspirovat se můžete třeba evropskými burzovními tradery, kteří požádali burzy napříč kontinentem, aby o 90 minut zkrátily obchodování a daly jim tak víc prostoru pro rodinný život nebo péči o zdraví.

Ekovodka. Za lepší klima nemusíte nutně jen stávkovat, pomůže i zkusit dělat věci jinak. Třeba jako startup Air Co., který vyrábí vodku s negativní uhlíkovou stopou. Protože ji dělá z oxidu uhličitého.