skip to main content

Sbohem, Le Grand K. Vědci předefinovali, co je jeden kilogram

Máte 1 minutu?

Kilo sem, kilo tam. Do včerejška platilo, že oficiální definice jednoho kilogramu byla „hmotnost toho kovového válce ve Francii“, Le Grand K, tedy mezinárodního prototypu kilogramu ze slitiny platiny a iridia uloženého v sídle Mezinárodního úřadu pro míry a váhy. Problém je, že tahle definice i samotné Velké káčko jsou starší než 100 let – a za tu dobu se hmotnost ukázkového kilogramu snížila zubem času o 50 mikrogramů. Proto se vědci rozhodli přepsat dějiny a učebnice fyziky a od pondělka se definice jednoho kila odvozuje od Planckovy konstanty, konceptu užívaného v kvantové mechanice. Vaše váha v koupelně se bohužel nezmění, ale pro vědce a byznys založený na výzkumu a přesnosti to jsou velké zprávy.

Huawei bez Googlu, den druhý. Jak se výrobce telefonů, který měl našlápnuto stát se světovou jedničkou, vylíže ze zákopů studené války mezi Čínou a Amerikou? Těžko, protože bez Androidu a aplikací jako Google Maps nebo Gmail se jeho růst zpomalí a Samsung tak z trůnu nesesadí. Huawei navíc bude muset přijít s vlastním operačním systémem anebo prodávat telefony s návodem. Navíc to vypadá, že Huawei odstřihnou taky Intel, Qualcomm a další výrobci čipů. A co přesně to znamená pro vás, kteří telefon Huawei nebo Honor vlastníte?

Porsche v krvi. Německý startupista Anton „Toni“ Piëch miluje rychlá auta – a teď chce do byznysu s nimi přinést revoluci. Piëch má luxusní supersporty v krvi, je totiž pravnuk legendárního Ferdinanda Porscheho, zakladatele značky, a syn dlouholetého šéfa automobilky Volkswagen Ferdinanda Piëcha. Toni se svým startupem ale chce vytvořit něco úplně nového, luxusní elektrosporťák, který bude zcela modulární – od výměnného motoru až po libovolný software auta.

partner Forbes Espressa
Reklama
Oblek na míru, sklenka whisky a látky od těch nejlepších výrobců na světě, to je nové Krejčovství Blažek.

Máte 5 minut?

Americká pomoc bratrovi za Velkou zdí. Číňané pod záminkou pravidelných lékařských prohlídek sbírají od svých občanů jejich DNA, skenují jim obličeje i otisky prstů a nahrávají si jejich hlas. Šokující na tom je, že s vytvářením a zpracováváním biotechnologické databáze čínskému Velkému bratrovi pomáhají i americké firmy a prominentní univerzity z Ivy League.

Miliardář z máminy kuchyně. Svůj byznys s kombuchou založil George Thomas Dave ještě na střední škole, ale brzo se mu s nápojem z kvašeného čaje podařilo prosadit u celebrit z Hollywoodu a stál za vytvořením celého nového segmentu potravinářského průmyslu. Dneska jeho jmění přesahuje 20 miliard korun, ale na jeho nápojové impérium si brousí zuby žraloci z konkurence. Jak GT přežije válku o kombuchu?

Mládí vpřed. Pro hodně lidí jsou mileniálové jenom změkčilí rozmazlenci, pro které nastává konec světa, když má Twitter pětiminutový výpadek, v jejich oblíbené kavárně dojdou avokáda anebo se jim rozlije flat white. Americký generál William McRaven si to ale nemyslí a vyrazil na jejich obranu. Bývalý velitel spešláků z Navy SEAL a člověk, který naplánoval úspěšný zátah na bin Ládina, říká: „Většího fanouška mileniálů, než jsem já, těžko potkáte. Naše mladá generace je skvělá, a když se na ně dívám, nemám o budoucnost vůbec žádné obavy.“ McRaven na tohle prozření přišel v Afghánistánu. A není jediný fanda mladých a neklidných. Ještě někdo se nedívá na mileniály skrz prsty. Dolarový miliardář Robert Smith se dokonce rozhodl, že celému jednomu ročníku mladých vysokoškoláků zaplatí jejich dluhy za studium (celkem 40 milionů dolarů). A oznámil jim to rovnou na jejich slavnostní promoci.

Máte 10 minut?

Petice o trůny (nebojte, žádné spoilery). Finální série Hry o trůny svým vývojem a zvraty naštvala spoustu fanoušků – a jednoho z nich tak moc, že dokonce sepsal petici, aby se celý konec seriálu natočil znovu. Z jeho rozhořčení je virál, který už podepsalo několik milionů fanoušků volajících po remaku. Jestli jste ale už konec Game of Thrones viděli a naštvaní nejste, mohlo by vám udělat radost, že tvůrci ikonického seriálu D. B. Weiss a David Benioff se upsali franšíze Star Wars a budou stát za novou epizodou Hvězdných válek.

Dovolená za všechny prachy. Jestli se chcete letos vážně rozmazlit a vidět něco výjimečného, tak tady je nový Forbes seznam nejhezčích hotelů světa. Paříž, Beverly Hills nebo Peking už na vás čekají!

Klára na Kančendžendze. Češi si můžou zapsat další významný zářez v Himálaji, Klára Kolouchová se stala první Češkou, která stanula na vrcholu třetí nejvyšší hory světa. Patnáctého května v šest hodin ráno, po třináctihodinovém výstupu ze čtvrtého výškového tábora, vylezla na vrchol Kančendžengy do výšky 8586 metrů jako teprve dvacátá žena na světě. Kolouchová je nejenom nejlepší českou horolezkyní (byla první Češkou, která zdolala Mount Everest), úspěšná je i v byznysu, pracovala na vrcholných pozicích v Euro RSCG, agentuře Havas či v McKinsey.