skip to main content

Šéf Boeingu se vzdal prémií. Dokud nezačnou maxy opět létat

Máte 1 minutu?

Paycut. Šéf Boeingu Dennis Muilenburg nedostane žádné finanční ani akciové bonusy, dokud se uzemněné maxy nevrátí zpět do provozu. Což v praxi znamená, že letos a nejspíš ani příští rok nedostane drtivou většinu peněz, na které je zvyklý (loni si k základnímu ročnímu platu 1,7 milionu dolarů přišel na bonusech na 13 milionů). Měsíc po nástupu do funkce to řekl nový předseda rady Boeingu David Calhoun s tím, že opatření navrhl sám Muilenburg.

Cena za sázky. Masajoši Son je kvůli debaklu WeWorku a slabým výsledkům Uberu o šest miliard dolarů chudší. Přesnější informace budeme mít během dneška, až jeho SoftBank zveřejní výsledky, to, že mu tahle sázka na dravé startupy nevyšla, je ale jasné už dávno. A i když jsou investoři, kteří podporují jeho vehikly Vision Fund I a II, zvyklí na riskování, tentokrát doufají, že WeWork není jen špička problémového ledovce. Už teď se ale mění pravidla, za kterých SoftBank investuje (paywall).

Za dva roky v zisku. Slabé výsledky Uberu znamenají, že ani třetí reportování od vstupu na burzu nenaplnilo očekávání a akcie Uberu kvůli tomu v pondělí spadly o pět procent. A to i přes vyšší než očekávané tržby a slib, že do zisku se ride-sharingová služba poháněná pálením ohromného množství peněz dostane v roce 2021. Dnes vyprší doba hájení, během které se nesměli velcí akcionáři nechat vyplatit, hodnota akcií je už ale o 31 procent níž než během květnového IPO.

partner Forbes Espressa
Reklama
Krejčovství Blažek, oáza klidu i místo, kde rozumí vašim potřebám. Prohlédněte si největší a nejluxusnější krejčovství v Česku na pražské adrese Nekázanka 11.

Máte 5 minut?

Nové jméno. Pamatujete si, jak se Google rozhodl vytvořit Alphabet, aby jasně oddělil korporaci, do které kromě úspěšného vyhledávače patří i jiné projekty a samotný klíčový produkt? Facebook se teď rozhodl udělat to samé, ale, no, úplně jasná distinkce to není. Posuďte sami – firma, do které patří i Instagram nebo WhatsApp, se jmenuje FACEBOOK a sociální síť facebook. Ale aspoň se teď mluví o něčem jiném než o těch otravných politických reklamách.

Exemplární příklad. Steve Easterbrook už nejenže není šéfem McDonald’s, ale už, z vlastního rozhodnutí, nezasedá ani v radě Walmartu. Spolu s vyhazovem za vztah s podřízenou sice dostane odstupné 675 tisíc dolarů a 37 milionů v akciích, ale asi ho nijak nepotěší, že se evidentně stal jedním z prvních vysoce postavených manažerů, nad jejichž poměry se zaměstnanci přestaly podnikové rady přivírat oči. #MeToo.

Do světa. České menstruační kalhotky Snuggs, které na první pohled nerozeznáte od běžného spodního prádla, za sebou mají pěkně hektický začátek podzimu. Zakladatelé úspěšného startupu během něj sehnali investora, představili nový typ kalhotek, pracují na zrychlení výroby a plánují vpád na německý trh. Jejich vynález je přitom v prodeji teprve od března. Za tu dobu si kalhotky s nanovlákny pořídily tisícovky zákaznic a startup hlásí obrat šest milionů korun.

Máte 10 minut?

Nebojsa. Architekt a developer Jakub Masák má rád sny a výzvy. Za sebou má renovace takových míst, jako je Pražský hrad, Státní opera nebo třeba zámek v Lednici, a před sebou vysněnou práci – v Praze začíná stavět šest hyperluxusních projektů v místech, po kterých už řadu let toužil. Jeden z nich – celkem pět domů s cenovkou okolo 150 milionů korun za jeden – vznikne na kraji Drahanského údolí v Praze 8. Masák na ně sice ještě nemá stavební povolení, zato už ale má první zájemce. Z Japonska.

Tip Forbes Espressa. Hledá se nejlepší komerční nemovitost Česka. Nejen moderní zasedačky, ale také obchody, kavárny, banky, sdílené kanceláře i alternativní prostory pro práci nebo trávení volného času. Začíná soutěž Art of Space, která má představit moderní
komerční nemovitosti v Česku. Chcete to s těmi vašimi vyhrát? Přihlaste se do 30. listopadu na Artofspace.cz.

Když se to nepovede. Dneska se zase rozloučíme radou – tentokrát pro všechny, kdo se chystají na pracovní pohovor a bojí se (mají zkušenosti s tím), že ho zkazí. Nebojte se, stát se to může. Přijdete pozdě, budete tak nervózní, že budete plácat hlouposti, špatně se připravíte, nenapadne vás nic, na co byste se po vyzvání mohli zeptat. Všechno se dá zachránit. A právě to, jak dokážete zareagovat na své chyby, z vás může udělat ideálního kandidáta.