skip to main content
Forbes Espresso

Sen Richarda Bransona je o kus blíž. Už příští rok vezme turisty do vesmíru

Máte 1 minutu?

Stopka. To si tak letíte z Řecka do Litvy, když vtom najednou vedle vás letí stíhačky a šup, přistanete v Minsku. Přesně to se včera stalo letadlu Ryanairu, které Bělorusko přinutilo přistát ve své metropoli. V letadle byl totiž opoziční novinář a kritik Lukašenkova režimu Roman Protasevič, kterého okamžitě zatkli a hrozí mu 15 let vězení. To si odskáčete, zní z EU.

Divočina. Vývoj kryptoměn s bitcoinem v čele se podobá jízdě na horské dráze. Bitcoin v neděli zase oslabil o 16 procent a obchodoval se za 31 tisíc dolarů. V dubnu to byl přitom ještě víc než dvojnásobek. Za divokou jízdu nemůžou jen divoké tweety Elona Muska, ale i čínský zásah proti těžbě a obchodování s bitcoiny. Podle odhadů má přitom Čína až 70procentní podíl na globální těžbě kryptoměn. Tak proč to všechno?

Do restaurace? Jako dovnitř? No vážně! Možná to půjde už za tři týdny. O další řadě uvolnění včetně otevření restaurací má dnes jednat vláda. Návrh se ale týká i sportu nebo kultury. Na koncerty nebo divadla venku by mohlo ještě v červnu přijít až 2000 diváků. Uvidíme.

Tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Tesla a Rossija. Asi to neřekne na rovinu, ale Muskova sázka na fabriku Tesly v Německu nebyla z nejpovedenějších. Byrokracie, povinnosti, regulace, těžké shánění lidí. Problémů víc než dost. Nově se dívá Elon Musk o kus dál a zvažuje, že nové továrny Tesly postaví v Rusku.

Ústava. Do podnikání se pustil hned po revoluci. S titulem stavebního inženýra, zato bez kapitálu, dal Viliam Wachal dohromady partu zedníků a začal shánět zakázky. Dnes má firma obrat okolo půl miliardy. Viliam Wachal po třiceti letech oficiálně předal vedení synovi Ondřejovi. Nástupnictví a organizaci firmy ale vyřešil už před lety: jako jeden z prvních u nás zvolil cestu svěřenského fondu a sepsání rodinné ústavy. Proč?

Tip Forbes Espressa. Normál se pomalu vrací. Aspoň na první pohled. Jenže poslední měsíce byly pro mnoho firem tvrdou lekcí. Hlavně malé a střední podniky to mnohdy měly nejtěžší. Jak to ustát, nenechat se semlít a naopak změny využít ve svůj prospěch, radí projekt Forbes Ideal Place. Jeho součástí je i VIP členský klub, jehož první setkání v Česku proběhne už tuto středu 26. 5.

Máte 10 minut?

Vzhůru! Miliardář a dobrodruh Richard Branson může slavit. Jeho vesmírná společnost Virgin Galactic má za sebou třetí úspěšný let do vesmíru s lidskou posádkou. Příští rok tak chce vzít do vesmíru už turisty. Jízdenku si koupilo už přes 600 lidí. Poletíme?

Kabelky z židlí. Andrea Vytlačilová neobléká celebrity, neobjevuje se v televizních pořadech ani na sociálních sítích influencerů, zato pracovala pro Marca Jacobse, Versaceho i Kenza. Když jí pandemie znemožnila chodit do školy (mimochodem nejprestižnější módní a umělecké školy světa Central Saint Martins), vrátila se domů, studovala online a hlavně ve spolupráci s výrobcem nábytku TON vytvořila ze zbytků židlí speciální kolekci kabelek. Jo!

A pryč! Pandemie, nepandemie, je to dlouhý. Chmurný podzim, dlouhá zima a teď deštivé a chladné jaro. Takhle recept na dobrou náladu nevypadá. S námi ale slunce najdete.