skip to main content
Forbes Espresso

Škoda brzdí. Trojice českých závodů omezí výrobu

Máte 1 minutu?

Škoda přeškoda. Automobilka Škoda Auto od 18. října omezí nebo zcela zastaví výrobu v trojici svých českých závodů. Práce budou mít zataženou ruční brzdu dost možná i do konce roku. Důvod je prostý: chybí čipy. Bez čipů to nepojede. Leda by Škodovka začala vyrábět nějakou šlapací Škodu Zero. Není to skvělý nápad? Ne, není. Samozřejmě, že není. Chceme se vozit. Království za čipy!

Bitcoin v kasičce. Všetečné konspirační otázky ohledně toho, komu tahá George Soros za drátky a ze které planety pochází, zůstávají i v tomto vydání Espressa nezodpovězené, ale jednu novou věc přece jen víme: Sorosova rodina má v prasátku pár bitcoinů. „Ale ne moc,“ upřesnil CEO jeho fondu Soros Fund Management. Další otázkou samozřejmě je, co znamená pro Sorose „ne moc“.

Abnormální NFT. Kryptomiliardář Mike Novogratz má pro investory do NFT jeden zajímavý vzkaz. Ultravysoké ceny, za něž se nyní NFT draží, podle něj „nejsou normální“ a nejlepší způsob, jak by na to měl investor zareagovat, je „držet si prachy blíže u těla“. Novogratz dodal, že v technologii NFT sice má důvěru, ale stejně tak nepochybuje o tom, že donekonečna žádný trh nikdy nešplhá.

tip Forbes Espressa
Reklama
Nejnovější vydání magazínu Forbes přináší žebříček nejbohatších Čechů a Češek a s ním i několik poprvé. Ještě nikdy nebyla v jeho čele žena. Ještě nikdy neměli všichni movití Češi dohromady majetek takové hodnoty. A ještě nikdy se nevyšplhalo tolik nováčků v pořadí tak vysoko jako letos. Třeba jako Jan Bednář, zakladatel společnosti ShipMonk, který je na titulní straně. Poprvé jsme letos také sestavili žebříček největších českých filantropů – protože ještě nikdy Češi nebyli v dávání peněz na smysluplné účely tak štědří jako teď. A k tomu cesta do Champagne i Třineckých železáren, za veterány i private jety. A navrch lanýže.

Máte 5 minut?

Česká myš jde do světa. Dvě loutky. Deset let práce. Takřka stomilionové náklady. Do kin vtrhává nejdražší loutkový animák, jaký byl kdy v Česku vytvořen, a s ním se do našich srdcí prokousávají jeho ústřední protagonisté: myška Šupito a lišák Bělobřich. Není to roztomilé? Je. A happy end je na obzoru, protože tenhle film válí. Prodal se už do pětadvaceti zemí světa. Šupito presto!

Rozpixelováno. O. k., iPhone 13 je celkem fajn, ale to, co by mohlo člověka opravdu zvednout ze židle, bude patrně až Pixel 6. A nejenže ho zvedne ze židle, ale nasadí mu tryskové boty. A jetpack. A vystřelí ho do vesmíru. Oproti trochu ospalé premiéře nového iPhonu budí chystaný Pixel rozechvělá očekávání: novým designem, novým procesorem, novým softwarem. Bude to jízda? Ať to hvízdá.

Tip Espressa: Jak upéct chleba? Zeptejte se pekaře. Jak přežít explozi Mezinárodní vesmírné stanice? Zeptejte se Sandry Bullock. Jak investovat do diamantů? Na to vám velmi dobře odpoví Robert Fischer, který se dnes stará vyšším stovkám Čechů o milionové investice do třpytivého kamení. Kolik investovat? Pro koho investice není? A jaký je vlastně o diamanty zájem? Mě se na to neptejte, já to nevím. Ví to Robert Fischer.

Máte 10 minut?

Haló, volá oliheň! Co dělat, když je člověk fanouškem brutálního jihokorejského seriálu Hra na oliheň? Správně – vytipovat si všechna telefonní čísla, která se v seriálu objeví, a pak je bombardovat esemeskami a volat na ně ve tři ráno z hospody. Netflix, na němž Hra na oliheň coby první jihokorejský seriál pokořila první místo ve sledovanosti v USA, už maká na tom, aby ze seriálu čísla zmizela a jejich nešťastní majitelé ve skutečném světě se zase v klidu vyspali. Než si pro ně přijde George Soros a jeho bitcoinové prasátko. Musí přece něco jíst.

Chichotej se, skřete. Trojrozměrné hologramy, které dokonale zapadají do okolního světa a nejsou na ně zapotřebí žádné speciální brýle? „Shut up and take my money!“ jak se říká na internetu. A ty peníze za takový produkt by měla shrábnout společnost Light Field Lab ze Silicon Valley. Její holografický systém SolidLight umí už dnes posadit na gauč vedle vás například 3D skřeta, který se chichotá, když ho podrbáte na bříšku. Jasně, já taky nevím, proč byste to měli dělat, ale možnosti s vytvářením trojrozměrných interaktivních objektů a bytostí uprostřed prostoru jsou… celkem mega.