skip to main content
Forbes Espresso

SpaceX uzavřelo kontrakt s Pentagonem. Vyrobí čtyři satelity pro sledování balistických střel

Máte 1 minutu?

Women power. V úterý se ve Stockholmu udělovala Nobelova cena za fyziku. Ta letošní byla o to speciálnější díky výhře americké vědkyně Andrey Ghez, která se tak stala v pořadí čtvrtou ženou, jež kdy Nobelovku za fyziku získala. Deset milionů švédských korun si sice musela rozdělit ještě s dalšími dvěma vědci, Britem Rogerem Penrosem a Němcem Reinhardem Genzelem, ale vzhledem k velkému úspěchu v rámci světa emancipace ji to možná ani tolik netrápí.

Kellner a Nova. Do portfolia nejbohatšího Čecha Petra Kellnera by už brzy mohla přibýt vedle dalších čtyř stanic i česká televizní stanice Nova. Povolení ke koupi podílu v mediální společnosti Central European Media Enterprises od americké firmy AT&T dnes oznámila Evropská komise.

Ke hvězdám. Člen letošního výběru 30 pod 30, David Klečka, slaví. Jeho startup Yieldigo, který firmám pomáhá se správným nastavením cen zboží pro ještě lepší obchodní výsledky, získal na svůj další rozvoj na 54 milionů korun. Jak sám David říká, firma má velké ambice co nejdříve prorazit i za hranicemi Česka, a na to se peníze hodit rozhodně budou.

Tip Forbes Espressa. 15. října se inspirujte příběhy firem jako DPD, ČMSS či Impact Hub, které patří mezi inovátory v automatizaci firemních procesů a zákaznické 360 na Digital Transformation Summitu! Akci otevře viceprezident Salesforce pro CEE, firmy, která i v průběhu pandemie dosáhla 29procentního růstu! Registrujte se zdarma právě teď a vyhrajte jízdu Teslou.

partner Forbes Espressa
Reklama
top’ rezidence Pomezí zahájila prodej 59 nadstandardních bytů a penthousů 2. etapy projektu. V nabídce této etapy je také 38 prémiových řadových rodinných domů a 5 exkluzivních vil. Základní ideou urbanistického návrhu je „bydlení uprostřed zeleně“. Návrh mezinárodních architektonických studií využívá terasovité členění pozemků, díky němuž mají všechny domy dostatek soukromí a zároveň výhledy do zeleně nebo na panoramata Prahy. www.top-rezidence.cz

Máte 5 minut?

Elon zase válí. Tentokrát se SpaceX může chlubit výhrou kontraktu ve výši 149 milionů dolarů na výrobu satelitů pro sledování raket, který nedávno uzavřel s Pentagonem. Ve své továrně ve Washingtonu má firma vyrobit čtyři satelity, které budou mít za úkol sledovat mezikontinentální balistické střely, jež je obtížné zachytit. Tak do nekonečna a ještě dál.

O krok blíž. Lék na koronavirus je blíž, než se zdá. Tedy aspoň si to myslí a doufá v to ředitel Světové zdravotnické organizace, Tedros Adhanom Ghebreyesus, který na včerejším zasedání vyzval všechny světové lídry ke spolupráci a solidaritě. Největší naděje na dodání léku svět prozatím vkládá do firem Pfizer, BioNTech a AstraZeneca.

Z vesnice do vesmíru. Region Cornwall na jihozápadě Anglie byl dosud známý svými klidnými rybářskými vesničkami a útesy, do nichž narážejí vody Atlantského oceánu. Málokdo ale ví, že oblast už nějakou dobu potichu plánuje velkou změnu a brzy by se z ní mohlo stát centrum britského vesmírného průmyslu. Jednou z prvních firem, které by tu mohly vybudovat své vesmírné středisko, je třeba Virgin Orbit spadající do kolosu miliardáře Richarda Bransona.

Máte 10 minut?

Instagram slaví dekádu. Z nuly na miliardu za devět a půl roku, takového skóre se podařilo dosáhnout jedné z nejoblíbenějších aplikací světa. Dnes slaví své desáté narozeniny a slaví je ve velkém. Uživatelům v následujících měsících přinese řadu nových funkcí, jako jsou samostatné taby pro Reels a nákupy nebo vylepšení zpráv. Vývojáři si při této slavnostní příležitosti vyhráli i s přípravou malého překvapení, u kterého může zavzpomínat každý, kdo je s appkou od samotného začátku.

Hi, Speed. Fanoušci Applu si konečně mohou do svých diářů zapsat ono datum, kdy světlo světa spatří pravděpodobně poprvé v historii čtyři nové modely iPhonů. Special Apple Event se bude vysílat 13. října v 10 hodin dopoledne (v 19 hodin našeho času) z Apple Parku v Cupertinu a stejně jako letošní WWDC bude kvůli pandemické situaci opět bez lidí.

Premiéra z gauče. Předpověď počasí nám jasně říká, že do Čech oficiálně dorazil podzim. Tma v pět odpoledne a propršené víkendy ale nutně nemusejí znamenat špatnou náladu. Na seznam must-see filmů si zapište blockbuster Mulan, jehož premiéru se kvůli covidu tvůrci rozhodli přenést kromě kinosálů i k vám domů. Celovečerní film je ode dneška dostupný hned na několika streamovacích službách. Takže uvařte čaj, zalezte pod deku a vychutnejte si tohle čínské dobrodružství plnými doušky.