skip to main content
Forbes Espresso

Svět bez připojení. Výpadek firmy Fastly omezil provoz Amazonu i stránek Bílého domu

Máte 1 minutu?

Špatné ráno. Jeho název jste pravděpodobně nikdy předtím neslyšeli, po včerejším masivním výpadku služeb se s poskytovatelem internetu Fastly ale seznámil celý svět. Dočasná nedostupnost připojení postihla velké i menší firmy a instituce. Nějakou dobu nefungovaly stránky Bílého domu, lidé nenakoupili na Amazonu ani si nepřečetli novinky na webu New York Times.

Dominance se nevyplácí. To si koneckonců v posledních měsících vyzkoušelo hned několik technologických gigantů a jedním z nich je i Google, který teď čelí dalším obviněním. Za své zneužívání dominance na trhu online reklamy má ve Francii zaplatit 270 milionů dolarů. Podle všeho se ale zavázal k tomu, že v rámci nové dohody změní některé ze svých obchodních praktik, aby byl transparentnější.

Česká naděje. Proti Alzheimerově chorobě dosud neexistuje účinná medicínská obrana, a proto se farmaceutické firmy po celém světě už dlouhou dobu předhánějí v závodu, kdo přijde dřív s účinným řešením. V pondělí schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) lék od společnosti Biogen, ale ve hře jsou i další. Jedním z důležitých hráčů je i nadějná společnost Alzheon Čecha Martina Tolara.

partner Forbes Espressa
Reklama
České mikrokanceláře firmy SilentLab dobývají svět open spaců a úspěšně sbírají mezinárodní ocenění na poli produktového designu. Kdo jsme? Jsme experti na ticho. Pod rukama nám vznikají odhlučněné MICROOFFICE pro jednu až osm osob a akustické produkty, které pohlcují šum kanceláře, a vytvářejí tak inspirativní a efektivní pracovní prostředí.

Máte 5 minut?

Víc kilo = víc peněz. Tedy aspoň tak přímou úměru vnímá šéf proslulého výrobce džínů Levi’s, jehož firma se v posledních měsících těší výraznému nárůstu prodejů. Tomu prý pomohla hlavně pandemie, která zákazníky omezila v pohybu, a přinesla jim tak pár kilo navíc, kvůli nimž se spousta lidí do svých starých Levisek už nenasoukala. A teď jim nezbývá než nakoupit nové, větší, velikosti.

Fintech je cool a v oblasti inovací patří k jedněm z nejskloňovanějších pojmů posledních let. Na vlně s jeho boomem se nese i český startup BudgetBakers, který uživatelům pomáhá mít perfektní přehled nad svými financemi a místy, kde mají tendenci nejvíc peněz utrácet. Firma je v zisku, dál roste a na to získala dalších 160 milionů korun od holandských investorů.

Tip Forbes Espressa. Prodej nemovitost, nakopni byznys! Zhruba takový vzkaz má pro výrobní podniky brněnský finanční Igor Fait, který chce v Česku prorazit s modelem sale & leaseback. Ten spočívá v tom, že jako fungující průmyslový podnik prodáte nemovitost, ve které podnikáte, inkasujete peníze na rozvoj a nemovitost si dále pronajímáte. Na Západě vědí, co dělají, tak se začtěte…

Máte 10 minut?

Box na doma? Pro lekci boxu nemusíte chodit daleko. Vlastně vám stačí jen vstát z gauče a postavit se k přístroji jménem Liteboxer, který vás sám provede celým tréninkem, aniž byste k tomu potřebovali boxovacího partnera. Nápad na tuhle vychytávku se líbí i investorům – startup teď na financování série A vybral 20 milionů dolarů od amerických Nimble Ventures, a s těmi má velké plány.

Vyprodáno. Dlouho očekávané kolekci amerického rappera Kanyeho Westa ve spolupráci s módní značkou Gap se nejspíš bude dařit ještě lépe, než se čekalo. První kousek v předprodeji, modrá vyteplená unisex bunda za 200 dolarů, která se má odesílat až na podzim, se vyprodala během pár hodin. Když se bude dařit, West si prý může přijít až na 8,5 milionu dolarů z akcií Gapu.