skip to main content
Forbes Espresso

Téměř 200 let po smrti Beethovena dokončila umělá inteligence jeho symfonii

Máte 1 minutu?

A je to. Volby do Poslanecké sněmovny vyhrála koalice Spolu těsně před hnutím ANO. Teď by měl vystoupit prezident a pověřit někoho sestavením vlády, jenže leží v nemocnici a o jeho stavu se nic pořádného neví. Což zaujalo i kolegy na CNN a reportáž o Česku se zase jednou dostala mezi hlavní zprávy světa. Jistě teď víme jen to, že to bude ještě zajímavé.

Na férovku. Už žádné útěky do rájů bez daní. Bez ohledu na to, kde má korporace sídlo, má od roku 2023 platit daň minimálně 15 procent. Dohodli se na tom zástupci 136 zemí OECD, například i včetně Irska, které to dlouho odmítalo. Součástí plánu je i férovější zdanění nejen podle sídla firmy, ale i podle toho, kde peníze vydělá. Týkat se má firem s obratem nad dvacet miliard eur a ziskovostí přes deset procent.

Na shledanou. Jak to funguje v Rakousku? Jedno podezření a jde se. Kancléř Sebastian Kurz rezignoval na svou funkci kvůli – pozor – podezření v korupční kauze. Údajně měl využít peněz z daní na pozitivní a zfalšované výstupy v médiích, které měly pomoct jeho vítězství ve volbách. Kurz teď sice jde, ale over není.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Vlakem? Slabý servis, nefunkční klimatizace nebo velká zpoždění. Na RegioJet, který dlouho platil za premianta českých železnic, míří v posledních měsících hojná kritika. Důvod? Málo lidí. „Nejhorší období ale už máme za sebou,“ věří Radim Jančura a v našem rozhovoru vysvětluje proč.

Již brzy! Radim Jančura v tom není sám. Že nejsou lidi, dobře ví i Elon Musk. Dost ho to trápí, protože by chtěl ještě letos rozjet výrobu ve své nové továrně na Tesly u Berlína. (Ne, stavební povolení pořád ještě nemá.) Ale jak otevřeně říká, chybí mu lidi.

Zvykejte si. Potravinářský obr Kraft Heinz zvedl ceny u více než poloviny svých výrobků. Zdražování se týká celého světa a šéf koncernu lidem vzkazuje: Musíte si zvyknout. Jestli jste z těch, u kterých platí rčení lepší šatit než živit, tak momentíček: ceny bavlny stouply na desetileté maximum. Není zač.

Máte 10 minut?

Řezník. Martin Klouda pracoval v masokombinátu v Poličce, který je výhradním dodavatelem hovězího pro McDonald’s a největším zpracovatelem hovězího u nás. Jenže Kloudu už kancelářská práce nebavila a od masa i řezničiny chtěl víc. Teď má malou firmu, spolupracuje s pár českými farmáři, kterým věří, a maso od něj berou hvězdy české gastroscény. Jednu věc už ale nedokáže.

Echt mléko. Zapomeňte na rostlinné náhražky, v Kataru frčí nefalšované živočišné mléko. A frčí tolik, že v téhle zemi, do které před pár lety nechali letadly dopravit tisíce krav z USA, do jeho produkce pořádně investují. Výzkum, vývoj, mléko v poušti je věda. Za úspěchem stojí hlavně firma Baladna, která teď se svým know-how chystá expanzi. Začne na Ukrajině a v Malajsii. Krok jedna? Dostat tam výkonné krávy.

Umělý Beethoven. Devátou symfonii Ludwig van Beethoven ještě dokončil. Tu desátou už ale nestihl. Zůstalo jen několik poznámek. Přesto si tuhle celou symfonii mohli lidé poslechnout ve světové premiéře v Bonnu. Hudební dílo totiž dokončila umělá inteligence.