skip to main content
Forbes Espresso

Tesla finišuje svůj neuvěřitelný rok a míří mezi elitu na Wall Street

Máte 1 minutu?

Darujte optimismus. Darujforbes.cz

Jako by to nestačilo. Ve Velké Británii se objevil nový zmutovaný kmen koronaviru, který se šíří mnohem rychleji. Dobrou zprávou snad může být to, že nová mutace viru je nejspíše méně nebezpečná. Evropské země se snaží zabránit jeho dalšímu rozšíření a zakazují lety z Velké Británie nebo nařizují povinnou karanténu pro lidi, kteří z ostrovů přijedou.

Éto Rusové. Za rozsáhlým kybernetickým útokem na americké státní instituce i soukromé společnosti jsou podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea Rusové. Pro rozsáhlý a nejspíš několik let chystaný útok využili hackeři softwaru americké společnosti SolarWinds, kterou napadené organizace využívají. Jak kyberšpioni postupovali?

partner Forbes Espressa
Reklama
Pomáhejte ostatním řidičům vyhnout se kolonám, nebezpečným překážkám a někdy i škodě nebo zranění. Vyzkoušejte novou mobilní aplikaci Zpravodaj Zelené vlny, kterou právě ladíme a uvítáme vaše postřehy a náměty na její vylepšení. Zelená vlna Radiožurnálu zná lepší cestu i díky vám!

Máte 5 minut?

Sporťáci z Číny. Největšímu výrobci sportovního oblečení a vybavení Nike letošní rok svědčí. Americká firma zvedla zisk ve druhém čtvrtletí o 12 procent na 1,3 miliardy dolarů při tržbách přes 11 miliard dolarů. Vděčí za to hlavně rychlému růstu online prodejů, které se meziročně zvedly o 84 procent. A to hlavně díky klikům na ikonku nákupního košíku z Číny.

Když jsme u nakupování, brzy se rozjede velkolepá nákupní horečka. Podle britského ekonomického historika Nialla Fergusona se mimořádný globální shopping rozvášní hned po konci pandemie v roce 2021. Ten prý přijde díky vakcíně brzy a pak se má ekonomika na co těšit. OK.

Komouši. Diktovat. NATO. V roce 2020. Co zní jako strašlivé sci-fi, je současná česká realita. Šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek ve svém sloupku ale připomíná, co v tomhle adventu máme také: naději a víru. A když jsme u naděje, dopřejte si tenhle mimořádný text z pera Václava Dejčmara ke vzpomínce na Václava Havla.

Máte 10 minut?

Omlouvám se, ale už se jen třikrát vyspíme a Štědrý den je tady. Jestli patříte ke skupině Ne! Už?, tak tady najdete tipy na vánoční dárky na poslední chvíli, které navíc zlepší svět i vylepší vaši karmu. A jestli hledáte něco víc materiálního, přečtěte si o nejstylovějším místě v Praze, kde se dají sehnat všechny dárky najednou.

Pořádně nadělovat umí MacKenzie Scott, která svému exmanželovi a nejbohatšímu muži světa Jeffu Bezosovi dává lekci z filantropie. Čtvrtá nejbohatší žena světa během pouhých pěti měsíců darovala přes 6 miliard dolarů. Ve druhé vlně podzimního darování rozdělila 4,2 miliardy dolarů mezi 384 organizací. A filantropii založenou na nadacích postavila na hlavu, její organizace nemá ani adresu nebo web.

Betlémská hvězda se rozzáří. Planety Jupiter a Saturn se dnes večer dostanou k sobě tak blízko, jako byly naposledy před téměř 400 lety. Právě tato konjunkce planet se považuje za nejpravděpodobnější původ Betlémské hvězdy.