skip to main content
Forbes Espresso

Tesla nakoupila bitcoin za miliardy. Ten vystřelil do vesmíru

Máte 1 minutu?

Muskovy trhy. Poté, co se Papa Musk vytasil s fenomenální podporou kryptoměny Dogecoin, o sobě dal vědět znovu, tentokrát na úrovni Tesly. V pondělí se totiž ukázalo, že jeho automobilka investovala 1,5 miliardy dolarů do bitcoinu a že možná už brzy bude akceptovat platbu kryptoměnou. Bitcoin samozřejmě v reakci brutálně vystřelil a všichni jásají. What a time to be alive!

Krize who? Americká ministryně financí Janet Yellen pověděla, že pokud Kongres schválí nový stimulační balíček v objemu 1,9 bilionu dolarů, vrátí se Spojené státy k plné zaměstnanosti už příští rok. Na tohle trhy reagovaly podobně jako na Elona, a tak už ráno doputovaly hlavní akciové indexy k novým rekordům. Demokrati ke schválení nového „stimulusu“ nyní nepotřebují posvěcení republikánů, takže yolo.

Sneakers! Už v květnu loňského roku Peter Hajduček naznačoval, že krouží kolem potenciálního akvizičního cíle. Teď je dílo dokonáno: jeho Footshop kupuje stoprocentní podíl v největším tuzemském konkurentovi Queens. Akvizicí vzniká jeden z největších hráčů na poli streetwear módy v Česku a na Slovensku, jehož tržby přesahují jednu miliardu korun.

partner Forbes Espressa
Reklama
Úspěšní majitelé firem založených na skvělém nápadu si pro řízení podnikání vybírají software ABRA. Proč? Oceňují sofistikované API, které hladce propojí s e-shopem nebo jinou aplikací. Firma tak běží na kvalitní IT platformě, která jí umožňuje další růst. Vývoj podnikání pak sledují v přehledných grafech dostupných kdykoli a odkudkoli.

Máte 5 minut?

RIP. :( Pondělí přineslo nešťastné rozuzlení příběhu tradičních českých oděvních značek Pietro Filipi a Kara, které před několika lety koupila skupina C2H třiatřicetiletého podnikatele Michala Mičky. Ten chtěl po jejich ovládnutí obě firmy přivést k širším masám a modernizovat je, což mělo souviset hlavně s online prodeji. Ovšem od včerejška je jasné, že je těmto plánům konec.

Quo vadis, Renaissance? Jim Simons, desítky let oslavovaný strůjce oslavované investiční společnosti Renaissance Technologies, zažívá těžké chvíle. Jeho fondy, na jejichž vrcholu se pyšně tyčí Medallion, který od roku 1988 vynášel okolo 40 procent ročně, vykázaly za loňský rok natolik špatné dvouciferné ztráty, až to někteří investoři balí. Otázkou je, jestli se na celou věc dívají dostatečně dlouhodobě…

Odbory hír! Tisíce pracovníků Amazonu jsou připraveny hlasovat v odborových volbách, které by mohly změnit vztahy mezi druhým největším americkým zaměstnavatelem a jeho pracovníky, kteří jsou odměňováni na hodinové bázi. Fullfilmentové centrum v městečku Bessemer v Alabamě se tak může stát prvním sídlem první skupiny pracovníků Amazonu, kteří se proti svému zaměstnavateli rozhodli spojit a vytvořit si lepší vyjednávací podmínky. V Bessmeru se zkrátka píše historie!

Máte 10 minut?

Proč koukáme na peklo? Řeč je o těch pro sociální sítě uzpůsobených videích, kde kdosi vaří cosi odporného, vydávaje to za rychlý recept, případně způsob, jak „hacknout večeři“. Tyhle záležitosti počítají sledovanost v desítkách milionů! V The Atlantic se do těchto obskurních vod ponořili, aby zjistili, co stojí za popularitou pekelného food obsahu. A je to zajímavější čtení, než byste čekali.

Odpovědnost všech. Firemní kultura byla donedávna vnímána jako něco, co se do společností pouští top down. Nedostatky tohoto přístupu však zdůraznily některé skandály velkých společností jako Uber či Wells Fargo, stejně jako koronavirová pandemie, která zásadně pozměnila způsob, jakým vedoucí pracovníci interagují s kolegy. Harvard Business Review proto vysvětluje, proč má být firemní kultura odpovědností doslova všech.