skip to main content
Forbes Espresso

Bill Gates: Vakcínu proti koronaviru nemá získat ten, kdo nabídne nejvíc

Máte 1 minutu?

Stary nowy prezydent? Polsko si po vyhrocené volební kampani zvolilo nového prezidenta. Ve velmi těsných volbách nejspíš zvítězil dosavadní prezident Andrzej Duda. Ukazují to hlasy z exit poll, podle kterých získal Duda 51 procent hlasů a primátor Varšavy Rafał Trzaskowski 49 procent. Úplně jasno ale není. Státní volební komise zrušila průběžné zveřejňování výsledků a na definitivní údaje si musíme ještě počkat.

Donald si nasadil ochranu. Americký prezident Donald Trump se poprvé ukázal na veřejnosti s rouškou na obličeji. V USA se pandemie koronaviru dál zhoršuje. Jen na Floridě přibylo rekordních 15 tisíc nakažených za den. USA investuje miliardy do vývoje vakcíny a objednává si ji (podobně jako další bohaté země) po statisících dávek. Před tím ale varuje Bill Gates s tím, že léky a vakcíny by neměli dostat nejprve ti, kteří zaplatí nejvíc, ale ti, kdo ji nejvíc potřebují. Pokud to tak nebude, čeká nás další a delší pandemii s více mrtvými.

Král mezi králi. Nejbohatší královská rodina možná překvapivě není ta nejslavnější z Velké Británie. V porovnání mezi evropskými královskými rody je se svým majetkem Alžběta II. a její rodina dokonce až na třetím místě. Finančně lépe je na tom i monacký princ Albert II., ale ani ten nestačí na jednoznačného lídra žebříčku: královskou rodinu Lichtenštejnů, která má úctyhodné zdroje příjmů.

partner Forbes Espressa
Reklama
Kariérní úspěchy vycházejí ze silného zázemí, silné zázemí se odvíjí od kvalitního domu a základem kvalitního domu je prvotřídní střecha. Žádejte od života i své střechy maximum a vyberte si svou ideální střechu od Blachotrapez ještě dnes!

Máte 5 minut?

Kafe? Kafe! Zní to děsivě, ale celosvětová spotřeba kávy jde dolů. Letos se poprvé za poslední desetiletí vytrvalého růstu na světě prodá a vypije méně kávy než v předchozím roce. Může za to koronavir a zavřené restaurace a kavárny. V nich se totiž běžně prodá čtvrtina z globální spotřeby kávy. Ceny kávy na světových trzích tak prý půjdou dolů.

Prostitutky v ulicích. Jasně, na tom nic zvláštního není. Pokud tedy nejde o to, že vyjdou do ulic s plakáty demonstrovat za otevření „svých“ podniků, tak, jako se to stalo v sobotu v Hamburku. Ve vykřičené čtvrti St. Pauli se sešly čtyři stovky prostitutek a požadovaly (se slogany jako „Bordely nejsou masové akce“), aby se nevěstince zase otevřely. Kvůli epidemii koronaviru jsou totiž už přes tři měsíce zavřené. Pro ženy, které v nich pracují, to znamená existenční potíže a varují, že se prostituce přesune do ilegality.

Díky, nechceme. Britský řetězec s levným oblečením Primark nechce pomoc od státu. Na udržení práce pro svých zhruba 30 tisíc zaměstnanců mohl získat 30 milionů liber. Řetězec (který během měsíce lockdownu přišel o 650 milionů liber) ale nyní oznámil, že se díky znovuotevření obchodů obejde bez vládní pomoci. Inspiruje tím další firmy?

Tip Forbes Espressa. Jak může vypadat den v životě privátního bankéře? Aktuální a přesné informace o dění na trzích jsou základ. Správa portfolia je standardní služba, ale věděli jste, že skutečný privátní bankéř funguje i jako rodinný přítel, který má s klientem důvěrný vztah a poradí mu i s lecčím dalším? Podívejte se, jak to může vypadat.

Máte 10 minut?

Boty pro Lady Gaga. Karin Onderková tvoří boty natolik extravagantní a originální, že jim Češi začínají rozumět jen pomalu. Sama se ale nebojí oslovit zahraniční stylisty hollywoodských celebrit kvůli spolupráci. Základem úspěchu je nenechat se odradit, popisuje žena, jejíž atypické boty obula i Lady Gaga a jejíž práce zaujala i módní editory v britském Vogue.

Chcete pas? Ekonomiky karibských států dostaly kvůli koronakrizi a propadu turismu takovou ránu, že se snaží získat peníze jinak. Řešení našli docela prosté: výrazně zlevňují prodej svých pasů pro cizince. Jako první ceny srazil Svatý Kryštof a Nevis, ostrov o 50 tisících obyvatel, který běžně své pasy nabízí cizincům za 195 tisíc dolarů. Teď je ve speciální nabídce do konce roku za 150 tisíc dolarů pro čtyřčlennou rodinu. Další místa, jako je třeba St. Lucia, Dominika nebo Antigua a Barbuda nabízejí ještě větší slevy. Nový pas z Karibiku se dá sehnat i za 100 tisíc dolarů. No, neberte to!

Digidetox s daňky. Je teprve pondělí, ale i tak už možná máte pocit, že byste potřebovali vypnout. Hrabě Francesco Kinský dal Borgo od června zve hosty do jinak veřejnosti uzavřené obory Kněžičky. Tady najdete glamping all inclusive (ranní košík se snídaní a luxusní postel ve stanu plném kožešin), kde se dá zažít digitální detox s výhledem na stohlavé stádo daňků. Jestli příroda léčí, tak tohle místo by mělo být na předpis.