skip to main content
Forbes Espresso

Ovesné mléko ze Švédska frčí. Oatly získalo miliardovou investici

Máte 1 minutu?

Bye, Huawei. Velká Británie zavřela dveře na svůj trh 5G sítí čínskému technologickému obru Huawei. Britská vláda zakázala mobilním operátorům, aby při budování sítí páté generace využívali technologie od Huawei. A pokud je už použili, musí je odstranit. Důvod? Ohrožení národní bezpečnosti. Náklady na tento krok vyjdou až na dvě miliardy liber. Fíha!

Miliardové vločky. Švédský výrobce ovesného mléka a dalších výrobků z rostlinného mléka Oatly získal 200 milionů dolarů za prodej desetiprocentního podílu ve firmě. Hodnota firmy tak nyní vyšplhala na dvě miliardy dolarů. Investoval do ní fond Blackstone Group a hvězdy jako Oprah Winfrey, Jay-Z, Natalie Portman, ale i bývalý CEO Starbucksu Howard Schultz. Jen loni tahle firma zdvojnásobila své tržby na 200 milionů dolarů a letos čeká, že takový nárůst zopakuje. Investici chce Oatly využít na rozvoj svého byznysu a případně peníze použije i na chystané IPO. Mléko na burzu!

Hi, Huawei. Zatímco ve Velké Británii se s Huawei kvůli obavám o národní bezpečnost loučí, v Česku firma, která i tady budí emoce a před kterou také u nás úřady varovaly, získala významné partnerství se Seznamem. Česká internetová jednička se dostane do pozice, v telefonech Huawei „nahradí“ služby nespolupracujícího Googlu a vyhledávání Seznamu bude stejně jako jeho zpravodajství či další aplikace už předinstalovanou součástí nových zařízení.

partner Forbes Espressa
Reklama
Odpočiňte si od práce a neustálého hledění do různých monitorů a displejů. Poslechněte si některou z našich veselých letních audioknih na Dvojce. Máme jich spoustu, takže vám vystačí na celé léto. Audioknihy na Dvojce můžete navíc poslouchat až 30 dní zpětně na našem webu nebo v aplikaci mujRozhlas.

Máte 5 minut?

Strýček příhoda. Tři největší americké banky si vyčlenily na rezervy 28 miliard dolarů – aby se připravily na výpad příjmů svých klientů kvůli pandemii koronaviru. Wells Fargo, Citibank a JPMorgan Chase se shodují, že další vývoj se dá jen těžko předvídat. V poslední ze jmenovaných bank ale měli včera dobrý den. JPMorgan Chase totiž oznámila rekordní příjmy (skoro 34 miliard dolarů), kterých ve druhém čtvrtletí dosáhla navzdory koronakrizi. Vděčí za to hlavně své investiční sekci.

Drama koncern. Tak se někdy v Německu přezdívá Volkswagenu, a ten nyní dělá podle listu Süddeutsche Zeitung své přezdívce všechnu čest. Během pár dnů přišlo o své místo několik top manažerů na exponovaných postech (včetně šéfa Škoda Auto Bernharda Maiera), koncernové politikaření se rozjelo naplno. Jak píší znalci z Německa, kdo nejedná v zájmu celého koncernu, doplatí na to. A z Wolfsburgu ještě jedna zpráva: pan nejvyšší z VW Herbert Diess se loni dostal na první příčku mezi nejvíce vydělávajícími lidmi firem německého indexu DAX. Jeho příjem dosáhl podle studie DSW téměř deseti milionů eur. Wunderbar!

Jsem s vámi. Miliardář a filantrop George Soros nezklamal (své kritiky i příznivce) a oznámil, že investuje skoro pět miliard korun proti rasismu. Rozdá je organizacím, které pracují na zlepšení podmínek v černošských komunitách a snaží se o dosažení rasové rovnosti. Tam spadá například fond Black Voters Matter, bojující proti republikánským snahám sabotovat volební účast v převážně černošských okrscích.

Máte 10 minut?

Takové to domácí testování. Řetězec drogerií dm začal prodávat v Rakousku domácí PCR testy na koronavirus od salcburské biotechnologické společnosti Novogenia. Jen za první den se jich prodalo přes 150. Jeden set stojí 119 eur a koupit se dá jen online – řetězec totiž nechce lákat do kamenných obchodů lidi, kteří mají podezření na nákazu. Testy už prodává i další rakouská síť Bipa. Lékárníci ovšem varují, že spolehlivost výsledků není stoprocentní. Dobré vědět.

Podržíme vás. „Musíme jednat a převzít zodpovědnost,“ říká CEO americké telekomunikační společnosti Verizon Hans Vestberg. Na rozdíl od řady jiných firem v USA tenhle gigant nikoho ze svých 135 tisíc lidí kvůli koronakrizi nepropustil. Naopak se rozhodl do dalších 20 tisíc lidí – hlavně těch nejvíc ohrožených – investovat a naučit je digitální dovednosti. „Korporace nedělají dost, aby omezily nerovnost,“ říká Vestberg. Hádejte, odkud asi Vestberg pochází? Bingo! Ze Švédska.

Bravo, Ostravo! Mezi desítku architektonicky nejzajímavějších budoucích projektů světa se dostala koncertní hala, která má vzniknout v Ostravě. Budova ve tvaru pouzdra na hudební nástroj, která se stane domovem tamější Janáčkovy filharmonie, zaujala prestižní magazín Architizer, který ji zařadil do svého top výběru. Stavět se začne v roce 2022 a za další dva roky má koncertní hala hostit první akce.

A teď to nejdůležitější! Nový žebříček nejlepších vinařství světa je venku. Za prvním místem se musí až do Argentiny, ale bronz letos míří do Rakouska.