skip to main content
Forbes Espresso

Řekni, kde ty ženy jsou. Německo nedodržuje kvóty, firmy stále řídí převážně muži

Máte 1 minutu?

Řekni, kde ty ženy jsou… Rozhodně ne ve vedení německých firem, což je ale záhada na druhou, protože by tam být měly. Od ledna sice v zemi platí nařízení, že ve vrcholném managementu musí sedět aspoň jedna žena, leč aktuální průzkum ukázal, že ze 66 oslovených firem jich 25 má čistě mužské vedení a 12 z nich na tom ani nic nehodlá měnit. Že by kvóty nebyly samospásné?

Čas se krátí. Že je venku pořád ošklivo? Navzdory tomu a také navzdory Václavu Klausovi se planeta nadále přehřívá. Pravděpodobnost, že planeta v příštích pěti letech dosáhne klíčového teplotního limitu, se podle studie vědců v oblasti klimatu zdvojnásobila.

Odložené platby táhnou. Minulý týden o sobě dalo vědět české Twisto, když ho za dvě miliardy koupila australská skupina Zip, nyní o sobě dává vědět švédský startup, kterým se Twisto inspirovalo. Nejhodnotnější evropský startup současnosti Klarna je totiž podle zpráv Business Insideru těsně před uzavřením dalšího investičního kola, které jeho valuaci posune na 40 miliard dolarů. Do startupu, který spotřebitelům umožňuje zaplacení za zboží až po několika týdnech od jeho nákupu, má investovat až několik subjektů v čele s japonskou Softbank miliardáře Masajošiho Sona.

partner Forbes Espressa
Reklama
Posloucháte podcasty a máte své oblíbené? Podpořte je v anketě o nejlepší český Podcast roku 2021. Hlasováním pro autorský nebo veřejnoprávní podcast můžete získat iPhone nebo Apple Watch. Další zajímavé podcasty vybere odborná porota. Vítězové jednotlivých kategorií budou představeni 17. června během slavnostního vyhlášení.

Máte 5 minut?

A máte dost peněz? A trpělivosti? Pak si přečtěte o tom, že Rolls-Royce bude každý rok vyrábět jeden vůz na míru dostatečně bohatému klientovi. Abyste měli o něco lepší představu – když naposledy automobilka něco podobného udělala v roce 2017, psalo se o ceně 13 milionů dolarů, což Rolls-Royce sice nikdy nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Tak snad vám něco zbude i na plnou nádrž.

Už bez Švejka. „Neblázněte, jsou tady lidi!“ Švejkův výkřik ze závěru populárního dvoudílného filmu a na pokraji první světové války už v těch budoucích válkách znít nemusí. Respektive nebude na koho pokřikovat, vyjdou-li znepokojivé předpoklady o závodech ve vývoji autonomních zbraní. O dronech schopných zabíjet lidi bez lidského dohledu mluvil pro poslední číslo Forbes Next i vědec Ondřej Bajgar, nyní se objevují informace, že geopolitická situace může vývoj těchto zbraní znepokojivě urychlit. Nechceme vám kazit ráno, ale že to zní zlověstně, je jistá věc.

Superliga je mrtvá. Ať žije Superliga! Šéf španělské nejvyšší fotbalové soutěže La Liga Javier Tebas ve čtvrtek varoval, že přerušení přípravy na spuštění tzv. Superligy může i nadále představovat nebezpečí pro evropský fotbal. Podle něj se kluby jako Real Madrid, FC Barcelona nebo italský Juventus stále nevzdaly svého plánu. „Není pravda, že je Superliga mrtvá, protože její koncept je stále živý,“ citovaly Tebase The Financial Times.

Máte 10 minut?

Pamatujete Michaelsoft Bimbows? Jeden z nejstarších virálních obrázků internetu se pravidelně vynořuje už 20 let na všemožných vtipných webech a sociálních sítích. Ale je fotografie vůbec pravá? Kde se místo nacházelo? Youtuber Nick Robinson se vydal po Bimbows pátrat… a zážitek to byl vskutku nezapomenutelný!

Kdyby je zrovna měl Adam Wyden, chtěl by být sám. Tedy přesněji bez otce, protože tohle je skoro antická sága o tom, co může nastat v rámci rodiny – sedmatřicetiletý úspěšný investor má v hedgeovém fondu zhruba 100 milionů dolarů, což je problém, protože jeho otec, demokratický senátor v USA, hodlá podobné radovánky krutě zdanit. Tedy krutě dle soudu Wydena juniora. Snad si spolu ještě někdy vypijí espresso.

Zdražíme, otevřeme. Jak bude vypadat gastro segment po odeznění pandemie, by bylo záhadou i pro Sherlocka Holmese. Jednu z indicií dodal Tomáš Karpíšek, šéf skupiny Ambiente. Ten se v rozhovoru pro Forbes.cz svěřil, že má v plánu otvírat nové bary a restaurace, také však zdražit.