skip to main content
Forbes Espresso

Ty hrnky nechte na stole. Uklidí je za vás umělá inteligence

Máte 1 minutu?

Císař je nahý. Donald Trump prodělal na svých hotelech stamiliony a bankrot odvrátil podezřelými půjčkami. Americký prezident, který se celé dekády chlubil svým podnikatelským umem (jejž měl uplatnit i při finanční správě země), dokázal ze zlatých hotelových dolů udělat peněžní černé díry. A to ještě v době před covidem a navzdory tomu, že čtvrtina z výdělků jednoho z nejdražších hotelů připlula od jeho politických dárců. Vyplatí se být prezidentem!

Velký den. Včera developer a miliardář Luděk Sekyra prolomil prokletí trvající 15 let – tak dlouho mu trvalo, než k poklepání na základní kámen dotáhl největší projekt svojí kariéry, stavbu nové pražské čtvrti Smíchov City. Na 22 hektarech Sekyra vybuduje bydlení pro 3300 lidí a desítky tisíc metrů kanceláří a obchodů, včetně obřího kampusu České spořitelny.

Brutální pravda. Michal Pěchouček je jedním z nejvýznamnějších vědců na poli umělé inteligence, který pracoval i pro americkou armádu a NASA, pak vybudoval a prodal úspěšný startup a teď je už rok technickým ředitelem Avastu. V novém podcastu Forbesu mluví o tom, jak legislativa brzdí inovace, kolik je v umělé inteligenci bullshitu a taky proč bychom měli stavět politické strany pro děti. K tomu na rovinu říká: „České školství brutálně zaostává.“

partner Forbes Espressa
Reklama
MAGNISTRETCH. Protahuje a uvolňuje páteř během spánku. Využívá tlak lidského těla na matraci a při zatížení se dvě zóny matrace roztahují opačným směrem. Tím v průběhu spánku jemně natahují páteř a umožňují regeneraci jednotlivých meziobratlových plotének a zádového svalstva, uvolňují skřípnuté nervy, zpomalují proces sesedání páteře a zlepšují krevní oběh. www.magniflex.cz

Máte 5 minut?

Splněný sen. Český Footshop jako první obchod ve střední Evropě dostal možnost vytvořit podobu tenisek ve spolupráci se značkou Adidas. Pokud se ve sneakernomics tolik nevyznáte, vězte, že je to jedno z největších uznání, kterých v oboru vůbec můžete dosáhnout. Pro majoritního vlastníka Footshopu Petera Hajdučka je to splněný sen, „asi jako když kdysi dal Jay-Z šanci Rihanně a postavil se za ni“. Hajdučkův obchod spolu s Adidasem vytvoří novou verzi ikonického modelu Superstar, který letos slaví 50 let na trhu – a v designu Footshopu budou tenisky na sobě mít tradiční český modrotisk.

Nováčci. Na burze se sotva začaly prodávat akcie Palantiru, společnosti na dolování dat se skoro mystickou aurou, a už se šušká o jiném IPO. Další pán na holení by mohl být vizionář Elon Musk – tentokrát se svým projektem Starlink. Koupili byste si akcie, které už vystřelily ke hvězdám?

Zloději a únosci dat. Opravdu si myslíte, že se vás to netýká? Že kybernetičtí útočníci cílí na někoho úplně jiného? Přitom má víc než polovina malých podniků zkušenosti s únikem dat nebo kyberútokem – a průměrné náklady jsou závratných 1,9 milionu korun na jednu takovou událost. Navíc nový pracovní normál, home office, nabídl útočníkům nové cíle. Tak jak tomu všemu čelit? Dozvíte se ve speciálu Forbesu Stay Secure 2020.

Nejsprostší ever. První prezidentská debata mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem překonala všechna očekávání. A to i ta, která by mohl mít třeba Vladimir Vladimirovič Putin. Kromě toho, že Trump pořád neslíbil, že bude ctít výsledek demokratických voleb, ale místo toho během osmi minut dokázal vyklopit osm lží a nepravd, tak si taky oba kandidáti šli od první minuty ostře po krku, až komentátoři debatu překřtili na „sh*tshow“ anebo ji přirovnávali ke sledování požáru odpadkového koše. Kromě toho prý taky debata poukázala na úplně všechno, co je špatně s kapitalismem a americkým snem.

Máte 10 minut?

Totally worth it. Co za to stojí? Výlet do Vídně. A za co vlastně? Za tu tyčinku hluboko v nose. Kolega Darek Šmíd podnikl výlet do rakouské metropole, aby na vlastní kůži (a nosohltan) ověřil, že víc než všechny těžkosti doby covidové je pohled na van Gogha, Cézanna a Matisse v grandiózních kulisách vídeňské Albertiny.

Hospodyňka na baterky. Ze stropu zavěšené rameno utírá houbičkou dřez, o kousek dál se jiný robot pokouší utřít prach z televize a neshodit ji přitom ze stolku, ve zkušebním provozu už je i zařízení, co za vás posbírá hrnky a talíře po snídani a uklidí je do myčky. Vítejte v laboratořích Toyoty, kde soustavně testují novou umělou inteligenci, která by za vás měla doma uklízet.

Lék na stýskání. Singapurské aerolinky dřív nabízely letenky za exotikou, v době pandemické, kdy se jejich core byznys ocitl v karanténě, si ale našly nový niche market. Teď saturují potřeby zákazníků, kterým se po letadlech (a jejich vyhlášené kuchyni) stýská natolik, že si rádi zaplatí za večeři na palubě, i když stroj zůstane pevně zaparkovaný na zemi. Šestichodové menu v uzemněné A-380, anyone?