skip to main content

Uzemněné Maxy už stály 9 miliard dolarů. A Boeing krvácí dál

Máte 1 minutu?

Na max. Tak je napnutý rozpočet Boeingu, který jeho tragédie s nešťastnou novinkou 737 Max dohromady přišla už na astronomických 9,2 miliardy dolarů – a čísla se pořád točí dál. I po 1500 hodinách bezpečnostních zkoušek a testů jsou Maxy uzemněné po celém světě a nikdo neví, kdy se na oblohu vrátí. Až do února to ale podle všeho nebude.

Špatná sezona. Že letos není dobrý ročník pro vstup na burzu, by mohl vyprávět kupříkladu výrobce luxusních jachet Ferretti. A story WeWorku už znáte nazpaměť. Ale podle čísel z celého sektoru vůbec nejde o izolované případy – obzvlášť IPO aktivita na evropských trzích ukazuje alarmující čísla. Za celý rok 2019 na starém kontinentu vstoupilo na burzu jenom 78 firem a třeba ve Španělsku ani jedna – což jsou nejhorší čísla od krizového roku 2012.

Dobrý, ale přidej. Popáté jsme za Forbes dali dohromady zástupce vlády, experty a byznysmeny, abychom s nimi diskutovali o stavu Česka. Co jsme se v Ostravě dozvěděli? Nevěřte tomu, že Česko je montovna. Věřte, že ve třídě 30 dětí se jich šest potýká s duševními problémy. A podívejte se, kdo z českých byznysmenů si myslí, že když si lidé stěžují, měli byste jim ubrat – peněz, ne práce.

partner Forbes Espressa
Reklama
Hlavním cílem HANÁK INTERIOR CONCEPT je umožnit klientům vytvoření dokonale sladěného, vysoce kvalitního a komfortního domova. Již nemusíte ztrácet čas návštěvou velkého počtu prodejců a při každé příležitosti řešit dilema, zda bude provedení či barva mezi sebou alespoň trochu ladit. HANÁK vám sladí interiér materiálově, barevně a v jednotném designu.

Máte 5 minut?

IPO roku? Ledaže by ne… S více než 200 miliardami ročního zisku (před zdaněním) je Saudi Aramco jednou z nejvýdělečnějších firem na světě. Šejkové ho teď připravují na vstup na burzu, ale vy prasátko ještě nerozbíjejte. Není všechno (černé) zlato, co se třpytí – tady je 10 důvodů, proč si na tenhle pouštní poklad dát dobrý pozor a nákup akcií si ještě rozmyslet.

Holky. Skoro nahý holky. Martin Feix měl v šestnácti sen, který v tomhle věku sní spousta puberťáků – chtěl fotit holky, pokud možno bez oblečení. Ale Martinovi se tenhle sen vyplnil, a navíc díky němu o osm let později založil firmu, která ty holky, dřív než se svléknou, obléká. Firma dostala jméno Girls Without Clothes, vyrábí všechno své zboží v Česku a má obrat 15 milionů. Slyšte příběh, ve kterém jsou holky, motorky, bolest, vášeň a miliony.

Máte 10 minut?

Příští zastávka: Pařížská. Co se stane, když dáte dohromady 400 kilogramů použitých kapslí z kávovaru, mladého studenta UMPRUM a luxusní butik v nejlepší nákupní ulici Česka? Dostanete jednu stylovou stěnu v zemitých barvách s příchutí Volluto, Ethiopia a Envivo Lungo. Že vůbec nechápete, o čem je řeč? Na to se totiž musíte podívat.

Rise & shine. Kylie Jenner (a celý klan Kardashianů) má za sebou dlouhou historii pokusů patentovat si všechno možné – od slova kimono po samotné jméno Kylie. Teď se Jenner, nejmladší americká self-made miliardářka, rozhodla získat copyright na frázi „Rise and Shine“. Protože když tenhle popěvek zazpívala své dcerce Stormi, internet se absolutně zbláznil (a peněženky fanoušků se otevřely).

Dneska večer na chvíli vypněte, zahoďte starosti toho velkého světa důležitých dospěláků a rozmazlete své vnitřní dítě (anebo geeka). Protože – znáte to – kdo si hraje, nezlobí. A abyste to měli snazší, tady je seznam 50 nejlepších nových deskových her. Vítejte ve světě draků, démonů, zombie apokalyps – ale taky portugalských dlaždic a osidlování Marsu.