skip to main content
Forbes Espresso

V prosinci vznikají tři SPAC firmy denně. Peněz je všude hromada

Máte 1 minutu?

Upravit předpovědi. Je tu omikron a ten nám bude brzdit ekonomický rozkvět. Aspoň to říká hned několik ekonomů, kteří řízli do předpovědí o růstu americké ekonomiky. Je to prý něco podobného, jako když nás potkala delta – šok, více doma, méně útrat za jistý druh služeb, které drajvují ekonomiku, a tak dále. Člověk má navíc pocit, že omikron nebude poslední v řadě…

K nezastavení. Vždy, když už si myslíme, že to nemůže jít výš, to výš jde. Řeč je pochopitelně o hlavním akciovém benchmarku S&P 500, který si hledá nové výšiny. Omicron who?

Žádná zpřísnění. To zní před novým rokem omikronu navzdory z Albionu. Tamní ministr zdravotnictví Sajid Javid však lidem připomíná, nechť jsou opatrní a ať optimálně slaví silvestr někde venku. Na opatrnost to hraje i u nás kolega Válek, tak se nechme překvapit.

partner Forbes Espressa
Připojte se k další expanzi zakladatelů fondu ze skupiny CREDITAS v energetice. Zhodnocujte své úspory v konzervativní oblasti distribuce elektřiny a plynu. Prémiový energetický fond CREDITAS ENERGY, podfond SICAV.

Máte 5 minut?

Nelze vždy mít vše. To nás naučily polámané dodavatelské řetězce v roce 2021. Ať už šlo o toaletní papír, nebo nové iPhony, svět se zkrátka zasekl a v mnoha oblastech zůstává zaseklý dosud. Na Bloombergu k tomu dali dohromady článek plný pozoruhodných fotek. Proč? Protože claim Raffaello.

Like father, like son. Marcel Soural, majitel developerské a investiční skupiny Trigema, je letošním nováčkem v miliardářském žebříčku Forbesu. V jeho šlépějích však kráčí i jeho syn Vít Soural, aspoň co do tematického zaměření. Vede totiž startup Flat Zone, který pod hlavičkou Trigemy sbírá a analyzuje data na českém realitním trhu. Ach, chce se číst a poslouchat toto!

Dočkali jsme se. Dá se pochopit, že tohle počasí k myšlenkám na jízdu v autě bez střechy zrovna nevybízí, ale i zima jednou skončí. A pak tu bude rozkošné Maserati MC20 ve verzi kabrio, které se zatím ukázalo jen s kamufláží ve stylu mraků na obloze. Více už Ondřej Kinkor ve svých parádních HotWheels.

Tip Forbes Espressa. Jestli dnešní dvacátníci náhodou někdy viděli fax, rozhodně ho nikdy nepoužili – přece nebudou komunikovat něčím, z čeho leze papír. Příslušníkům generace Z se už moc nechce ani telefonovat. Takže jestli chcete tyhle mladé a nadějné zaměstnat, musíte přestat komunikovat jako boomers, kteří nemají ponětí, co je cool. Jak na to?

Máte 10 minut?

Všude tolik peněz. Představte si, že během prosince vznikají každý den hned tři SPAC společnosti. A celkově v nich dlí okolo 160 miliard dolarů, které během následujících dvou let pomohou řadě soukromých firem zkratkou na burzu. A to se nebavíme o dalších stovkách miliard dolarů ve světech private equity a venture kapitálu.

Recap. Máme za sebou pozoruhodný rok. A to si zaslouží síň slávy podle Funny Money Capital. Vyhrál týpek, který ztratil 400 miliard korun za dva dny a sedl si na plastovou židličku.

A tady jedna nádhera. Ke stvrzení onoho průzkumu. To prostě musíte.