skip to main content
Forbes Espresso

Velká bitcoinová loupež. Korejští hackeři ukradli kryptoměny za 40 miliard korun

Máte 1 minutu?

Účtenka za covid. Koronavirová pandemie zatím svět stála přes 515 bilionů korun. O tolik narostl globální kumulovaný dluh za loňský rok – přičemž o polovinu té částky se postaraly záchranné balíky světových vlád, druhou půlku dluhů přidaly banky, firmy a domácnosti. Celkové zadlužení planety tak přesáhlo šest biliard korun, což globální poměr dluhu k HDP posunulo přes 355 procent. Nic moc vyhlídky.

Škodovka jede. Plzeňská Škoda Transportation se všemi silami snaží dostat z předloňské ztráty. Letos už ohlásila několik uzavřených zakázek na trolejbusy, vlaky a tramvaje. Naposledy uspěla v německé spolkové zemi Braniborsko, kam do tří měst dodá tramvaje za téměř tři miliardy.

Kimova úderka. Za loupeží bitcoinů v hodnotě skoro 40 miliard korun jsou podle všeho tři hackeři ze Severní Koreje. O kryptoměny mladíci okradli kdekoho, od velkých bank až po hollywoodská studia. K útokům si hackeři vybírali za cíl taky filmaře, kteří v minulosti natáčeli dokumenty a snímky o korejské diktatuře.

partner Forbes Espressa
Reklama
S MEDDI už Vaši zaměstnanci nemusí pokaždé do ordinace k lékaři. Garantujeme spojení s lékařem do dvou hodin online. Spojení s lékařem v mobilu nebo počítači, přes zabezpečený hovor, video hovor, chat. Komunikace šifrovaná end-to-end. MEDDI Vás propojí s lékařem 24/7 a to bez zbytečného času v čekárnách. Snadno a bezpečně.

Máte 5 minut?

Sedm minut hrůzy. Když všechno půjde dobře, tak dnes začne na Marsu nová epocha: Rudá planeta bude mít nového robotického obyvatele, americká mise Perseverance tam bude pátrat po stopách mimozemského života. Jenže napřed musí sonda bez chyby zvládnout nervydrásající přistání, na které ji navede autopilot – zatímco v Houstonu budou bez dechu čekat, jak to dopadne. PS: Věděli jste, že je to za posledních osm dní už třetí pozemská mise, která k Marsu doletěla? Invaze!

Sky is (not) the limit. Ještě jedna zpráva z vesmíru: SpaceX raketově roste. Investice 850 milionů dolarů zvýšila hodnotu firmy o víc než polovinu na 74 miliard.

Nezbedná vnoučata. Drobotina občas dělá neplechu, znáte to. Beverley Schottenstein ale s jejími potomky letos v létě došla trpělivost. Třiadevadesátileté dámě pohnulo žlučí, když její dva vnuci, kteří působili jako finančníci a správci jejího majetku u JPMorgan & Chase, prošustrovali desítky milionů skrze sérii riskantních investic a podvodů. A tak důchodkyně z Floridy vyhlásila největší americké bance válku – a vyhrála. V minulých týdnech jí úřady přiřkly 69 milionů dolarů jako odškodnění. Teď ještě přepsat závěť…

Tip Forbes Espressa. Česká razítková renesance vede od štemplů z toustovače ke globálnímu byznysu – a cestu jí dláždí firma Colop. Z pozice otloukánka to vytáhla na hvězdu trhu, jež dělá i takové speciality jako antibakteriální razítka nebo razítka s rozšířenou realitou, která vyváží do 130 zemí světa.

Máte 10 minut?

Nejlepší krypto. Cena bitcoinu včera zase vystřelila až někam k Uranu. Jestli má člověk rozumět kryptoměnám, bylo včera pozdě, ale zítra bude ještě později. Proto jsme se zeptali profesionálů v oboru, koho se vyplatí na české scéně sledovat, kdo platí za absolutní špičku (a na koho si naopak dát pozor). Výsledek? Tenhle youtubový kanál vám poskytne nejlepší start na vaší kryptocestě k penězům.

Bohabojní. Ultraortodoxní židé jsou největší izraelský problém ve strategii proti covidu. V jejich komunitě se koronavirus nekontrolovatelně šíří, odmítají očkování, i v nejtvrdším lockdownu se scházejí po tisících. Proč? Kolegové z New York Times dali dohromady tuhle fascinující sondu do života Charedim, ultraortodoxních židů, která vážně stojí za přečtení.

Konec kreditek. Zakládal PayPal, potom Yelp. Teď má Max Levchin miliardový plán, jak zbavit svět kreditních karet. Jeho heslo: Nakupuj teď a zaplať to všechno až později.