skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Koishi končí, Zvonařka je opět jako zvon a jeden byznysový návrat ve velkém stylu

Darujte optimismus. Darujforbes.cz

Ready i v posteli. Japonský oděvní řetězec Aoki přišel se zajímavým produktem pro práci z domova. Takzvaný pyžamoblek je doslova a do písmene ušitý na míru dnešní době, ve které se se svými spolupracovníky a důležitými kontakty setkáváme mnohdy pouze vzdáleně, prostřednictvím displejů svých počítačů a komunikačních platforem jako Zoom.

České zlato. Ozdoby z Podkrkonoší se dostaly na seznam UNESCO. Rodinná firma Rautis vyrábí tradiční dekorace ze skla už od roku 1902, a to i navzdory záplavě zahraniční konkurence převážně z Číny. Díky tomu, že všechno vzniká už přes 100 let stejným způsobem, se už dříve podařilo místní know-how zařadit také na národní seznam nehmotného kulturního dědictví.

partner Forbes Espressa
Reklama
Až se konečně budeme moci vrátit k pořádnému cestování, co to udělat stylově a nechat se hýčkat v letištních saloncích? Když u sebe budete mít prémiovou kreditku Mastercard World Elite od ČSOB, můžete mít zdarma neomezený vstup do salonků Mastercard v Praze, Vídni či Bratislavě. ČSOB k prémiovým službám přidává i Lounge Key na čtyři vstupy do VIP letištních salonků po celém světě. K tomu pojištění zavazadel, storna a zmeškaného odletu.

Co nového v byznysu

Finanční vakcína. Brněnská společnost Kiwi.com s celosvětovou působností začala čerpat komerční půjčku ve výši 45 milionů eur krytou vládním programem Covid Plus. Půjčku od Komerční banky a Citibank garantuje státní úvěrová pojišťovna EGAP. Podle ředitele Kiwi.com Olivera Dlouhého chce společnost pomocí půjčky úspěšně zvládnout dopady koronavirové pandemie.

Koishi končí. Koishi po 12 letech zavírá. Jednu z nejlepších restaurací v Česku sejmul chaos vládních nařízení. Tahle legendární brněnská restaurace se takřka od prvních dnů svého vzniku stala vyhlášenou v celé republice a na téhle pozici se držela dodnes. Přečtěte si, co všechno jejího majitele Janka Martinkoviče k zavření vedlo.

Návrat krále. Martin Poš se vrací do Čech. Tedy aspoň symbolicky. Praha totiž bude prvním místem v Evropě, kde bude mít jeho značka Cybex vlajkový obchod. Pár metrů od nejluxusnější nákupní třídy Česka, Pařížské ulice, otevírá obchod plný prémiových kočárků, dětských autosedaček a dalšího zboží pro nejmenší děti.

Ze světa nemovitostí

Stavba jako zvon. Rekonstrukce ústředního autobusového nádraží v Brně, známého jako Zvonařka, spěje do finální fáze. Jeden z klíčových městských veřejných prostorů modernizují architekti ze studia Chybík+Krištof. První cestující by mělo nádraží v novém hávu přivítat začátkem příštího roku.

Na druhý konec světa. Jižní Čechy jsou už majitelům areálu v Lipně nad Vltavou malé. Proto se vložili do výstavby dalšího střediska – tentokrát v Kanadě. U oceánu tu vzniká horské středisko Cape Smokey v hodnotě jedné miliardy korun, ve kterém nechybí kromě Stezky korunami stromů ani český pivovar. V další etapě se počítá s developerským projektem s řádově tisícovkami lůžek.

Forbes Podcast. Jen dva kilometry od centra Ostravy v části Vítkovice začne brzy vznikat nová průmyslově-obchodní čtvrť, kterou budou kromě výrobních a skladových hal tvořit i obchody, showroomy, kanceláře a další prostory a zázemí. Za projektem stojí společnost P3 Logistic Parks, která podobu výjimečné lokality svěřila ostravskému architektovi Davidu Kotkovi z architektonické kanceláře Projektstudio. Developer slibuje zeleň i vodu na střechách.