skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Co v týdnu stihla PPF, jak o covidu uvažují investoři, proč nechce Zdeněk Pohlreich slevy

Ze světa nejbohatších

Smíte. Petr Kellner, respektive PPF, může od americké společnosti AT&T koupit její podíl v CME. A ovládnout tím u nás nejoblíbenější televizi Nova a taky stanice v dalších čtyřech zemích střední a východní Evropy. PPF to po několika měsících zkoumání povolila Evropská komise, protože to v ní nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže.

Zonky + Air Bank = VSL. V PPF bylo tenhle týden rušno, skupina totiž do konce dotáhla i fúzi svých dvou finančních projektů – oceňovaných, ale prodělečných P2P půjček Zonky a oblíbené a dobře šlapající Air Bank. Ta platformu s křížencem zebry a osla ve znaku pohltila a bude se teď starat o její větší efektivitu.

Ještě víc za vodou. Jsou nejbohatší lidé světa. Jejich majetek během pandemie pěkně narostl, od dubna do července na 10,2 bilionu dolarů, což je, jak už jste určitě uhádli, nový rekord. Na závratném čísle se zásadně podílí Jeff Bezos a taky všechny vlády, které na jaře roztočily fiskální a kvantitativní uvolňování, aby zmátořily podlomené ekonomiky.

partner Forbes Espressa
Reklama
Využijte cenově výhodné nabídky koupě nebo pronájmu obchodních prostor v prémiové Rezidenci Vitality pod pražským Petřínem na Praze 5, v těsné blízkosti parku Sacre Coeur, pár minut chůze od centra Anděl.

Není byznys jako byznys

Investiční desatero v časech covidu. Říkáte si, jak přemýšlejí čeští money masteři, kteří se starají o majetek nejbohatších Čechů nebo spravují své vlastní miliardy, o covidové krizi? Jestli je pro ně strašák, nebo příležitost? Jestli se dá na téhle divoké jízdě vydělat, nebo je lepší být konzervativní? My to víme. Tak si udělejte čas a popřemýšlejte o tom s nimi.

Hygiena nade vše. Při březnovém úderu koronaviru se se zaseknutými příjmy a nejistou budoucností potýkaly i úklidové firmy. Nikdo nechtěl, aby mu domů nebo do práce někdo cizí covid zavlekl. Teď je ale všechno jinak. Pandemická situace je sice mnohem horší než na jaře, lidé ale sázejí na to, že čisté prostředí = půl zdraví, a mnohé z úklidových firem zvyšují obrat o desítky procent.

Titáni podle politiků. Facebook bez Instagramu, Google bez Youtube. Tak by měly podle antimonopolního podvýboru americké Sněmovny reprezentantů vypadat jedny z největších a nejvlivnějších společností dneška. Google a Facebook, společně ještě s Amazonem a Applem, se mají dopouštět nekalých praktik a ohrožovat tím ekonomiku i demokracii… jen oni?

Odpočiňte si

Kouř. První dýmku si Josef Stanislav koupil za třetinu svého kapesného v Anglii. Od té doby ho tabák fascinoval. A jakmile to šlo, začal tabák a všechno kolem něj dovážet. Dnes má v Dominikánské republice vlastní továrnu na prémiové doutníky a takhle začínal jako kapitalista bez kapitálu.

Může za to Roxy. Roxy je labrador, díky kterému vznikla firma na psí granule Yoggies, která má dnes obrat 180 milionů korun. Začátek byl ale poměrně dramatický, Roxy totiž před lety na procházce v lese sežral cosi otráveného, co mu kompletně rozleptalo trávicí ústrojí, a veterinář ho navrhl uspat. Jeho páníčkovi Jiřímu Švihálkovi to ale nepřišlo správné, a tak, i když do té doby provozoval penzion, začal na domácím jogurtovači vyrábět něco, co by jeho psovi pomohlo

Velký špatný. Chybí lidi a peníze. To je bolestná realita, se kterou bojují nejen restaurace hlavně v centru Prahy. A zatímco na jaře se všichni snažili bojovat s maximálním nasazením, dnes je patrná skepse. „I my víc přemýšlíme, jak dlouho vydržíme, než to celé vytáhneme ze zásuvky,“ popisuje Zdeněk Pohlreich a vysvětluje, proč nebude začínat s tím, aby pohřbíval vlastní byznys nesmyslnými slevami.