skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Dogecoin rostl, bitcoin nikoli a kdo vlastně kraluje blockchainu

Máte 1 minutu?

Blockchain 50. Bitcoin a blockchain už dávno ztratily pověst útočiště pro kriminálníky a drogové dealery. Vzestup ceny bitcoinu v roce 2020 přilákal pozornost šéfů firem po celém světě a řada společností zainvestovala do bitcoinu jako do aktiva. Ve třetím ročníku žebříčku Forbes Blockchain 50 figurují společnosti, které využívají blockchainu a zároveň jejich obrat nebo valuace přesáhla miliardu dolarů. Blockchain je jednoduše velká věc – a tyhle firmy v něm hrají prim.

Co si smažeme tentokrát? Pokud patříte mezi miliony lidí, kteří mají iPhone a používají na něm Google Maps, pak se vám minulý týden dostalo vážného varování – podle všeho přišel čas tuto aplikaci vymazat, a to proto, jak se Google staví k ochraně vašeho soukromí. Než to ale uděláte, přečtěte si tenhle článek – má to totiž jeden háček, o němž málokdo ví.

Technologický klenot. Productboard vedený Hubertem Palánem nabírá v rámci investičního kola Series C 72 milionů dolarů, tedy přes 1,5 miliardy korun. Financování vedl fond Tiger Global Management, který dříve podpořil firmy jako Airbnb, Yandex, Uber, LinkedIn nebo Coinbase.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Půlnoční království. Ve festivalovém byznysu se u nás před koronavirem ročně protočila více než miliarda. Už napodruhé však festivaly přesouvají své akce o další rok. První ohlásil posun termínu na červenec 2022 největší z nich, Colours of Ostrava, ale před protipandemickými opatřeními postupně kapitulují i další velké přehlídky, jejichž line-up stojí především na zahraničních interpretech.

Shiba vzdoruje. Zatímco bitcoin se houpe na vlnách jako bárka bez námořníka, dogecoin posiluje tak absurdním způsobem, že je to vážně k popukání. Během týdne dogecoin vystoupal o 415 procent na 0,47 dolaru. A ty, kteří neinvestovali, smích přešel.

Boj o přežití. Po cestě vedoucí k záhubě kráčí proti své vůli stále rychleji značná část retailerů, kteří mají z nařízení vlády – s malou přestávkou – už přes půl roku uzavřené prodejny. Pro některé je tak jedinou šancí, jak přežít, šedá ekonomika.

Máte 10 minut?

Forbes podcast. Jak to vidí miliardář Štěpánek? „Nesmíme se toho bát a nesmíme být srabi,“ říká k možnosti uvalení ekonomických sankcí. „Jakékoli případné nepohodlí by vyplynulo ze sankcí uvalených na Rusko, tak jej musíme hrdinně nést.”

Graf týdne. Od svého IPO, které proběhlo 14. dubna, zažívá kryptoměnová burza Coinbase na trhu jízdu směrem dolů a momentálně se obchoduje dokonce hranicí 300 dolarů. To lze hodnotit jako relativní propadák, neb jsme u technologických pecek zvyklí na IPO v opačném gardu.