skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Dolaroví miliardáři, Kučera mezi nimi a Drábová o Dukovanech

Máte 1 minutu?

Nejbohatší z nejbohatších. Pandemický rok přivedl na svět víc miliardářů než kterýkoli jiný. Podle nejnovějšího žebříčku nejbohatších lidí světa, který už po pětatřicáté vydal magazín Forbes, je na světě rekordních 2755 dolarových miliardářů. Mezi nimi pak figuruje devět Čechů – byť nedávný tragický skon Petra Kellnera situaci do budoucna změní.

Debutant. Novým miliardářem, jehož majetek převyšuje jednu miliardu dolarů, se podle amerického Forbesu stává spoluzakladatel Avastu Eduard Kučera. který tak po třech letech následuje svého dlouholetého spolupracovníka a přítele Pavla Baudiše.

Bojuj. Výzkum a vývoj nových výrobků, které zapadají do strategie Green Deal, současně vývoj produktů pro rozvoj vodíkových technologií a rozvoj vzdělávacích projektů. To jsou výzvy, se kterými se momentálně potýká miliardář Jan Světlík. Nejen o tom se pro Forbes rozhovořil v rámci naší rubriky Bojuj.

tip Forbes Espressa
Reklama
Dubnový Forbes je bedekrem přežití. Fight! Bojuj! To vzkazují po roce pandemie nejen čeští podnikatelé, majitelé malých i velkých firem, ale i další bojovníci: primář covidové jednotky, hasič, záchranářka nebo třeba otec samoživitel tří synů. A také Šárka Litvinová a její Asiana, zakladatel Albi a Antonínových pekařství Antonín Kokeš, majitelka společnosti Carollinum Tamara Kotvalová, CEO Avastu Ondřej Vlček nebo šéf Alzy Tomáš Havryluk. A řada dalších tváří českého byznysu. Ti všichni přinášejí svůj návod na přežití, z něhož se můžete poučit i vy. A co tu máme dál? Podrobně se tohle vydání Forbesu věnuje aktuálním výsledkům soutěže EY Podnikatel roku: přinášíme reportáž s vítězem i podnikatelská pravidla všech pěti finalistů letošního ročníku. Nový Forbes také vyhrazuje speciální prostor náhlému odchodu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, jemuž je věnována i jedna z mimořádných obálek dubnového vydání.

Máte 5 minut?

Graf týdne. Zatímco v posledních letech zažila cena lithia navzdory rozšiřující se elektromobilitě propady, v posledním půlroce se zdvojnásobila. Rostoucí cena klíčového prvku pro výrobu baterií do elektrovozů tím otevírá dotazy ohledně dalšího osudu zatím spících nalezišť.

Zaostřeno na atom. Jedním z ústředních témat českého byznysu poslední doby je také plánovaný tendr na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Podle jaderné fyzičky Dany Drábové navíc určí, do jaké části světa budeme patřit.

Podnikatel roku. Vítězství v soutěži Podnikatel roku, kterou v Česku od roku 2000 pořádá poradenská společnost EY, si připsal jednatřicetiletý Josef Průša. Dopomohl mu k tomu raketový růst byznysu a globální úspěchy jeho společnosti Prusa Research, která patří mezi tři největší výrobce 3D tiskáren na světě a své produkty dodává firmám a institucím jako SpaceX Elona Muska, NASA nebo třeba prestižní univerzitě MIT.

Máte 10 minut?

Karibský sen. Chtěli si najít svůj ráj za hranicemi – a tam zakotvit a začít podnikat. Jako jedni z mála si svůj sen splnili. Na ostrově Roatán v Hondurasu si pořídili vlastní rodinný resort Tranquilseas Eco Lodge & Dive Center – sedmipokojový hotel s restaurací, jóga centrem nebo potápěčskou bází.

Dostali tě? Na hackerském diskusním fóru se v sobotu objevila nečekaná velikonoční nadílka – telefonní čísla a osobní data více než půl miliardy uživatelů sociální sítě Facebook. Co to znamená pro vás? Jak zjistit, zda databáze obsahuje i vaše citlivé údaje? A hlavně, co s tím můžete dělat?