skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Kdo je v Česku nejbohatší, proč jsou PCR testy tak drahé, kam si dojít pro dobrý kus masa

Nejbohatší & nejspolehlivější

Petr Kellner je pořád nejbohatší. Ale taky z českých miliardářů kvůli stávající pandemii oproti loňsku nejvíc zchudl. To Andrej Babiš se sice v posledních dnech politicky znemožnil, meziročně ale jeho jmění narostlo, a i za tím bychom měli částečně hledat koronavirus. Forbes by nebyl Forbes bez svého pravidelného žebříčku nejbohatších Čechů a ten aktuální spatřil světlo světa právě tento týden. V klidu si ho prostudujte, oproti loňsku v něm jsou jen tři nová jména.

Patnáct stovek za tyčky. Na PCR testy, které po výtěru dutin dokážou prokázat anebo vyloučit nákazu koronavirem, nás teď bude chodit čím dál tím víc. Otázka, proč jsou tyčinky, které vám strčí do nosu, stále tak drahé, je proto nabíledni. A i když se nabízí odpověď, že za všechno může zákon rostoucí poptávky, tak jednoduché to zdaleka není.

Zlatý český ručičky. Mimochodem, jedny z nejspolehlivějších PCR testů na světě vyrábí firma GeneProof, za níž stojí dva Češi Radek Horváth a Miloš Dendis. Brněnská firma patří mezi jednotky procent výrobců na světě, jejichž testy neselhávají a společnost díky tomu očekává navýšení obratu z loňských 130 milionů korun na 400 milionů korun.

partner Forbes Espressa
Reklama
Posaďte se do naší tiché mikrokanceláře Microoffice. Díky moderní AV technologii se snadno spojíte s celým světem, aniž byste rušili ostatní kolegy. O čistý a zdravý vzduch se postará nová funkce Clarity System, která odstraňuje prach, eliminuje pachy a ničí nebezpečné mikroorganismy.

Není nad to být připravený

Izolujte se. Tuhle výzvu jste v týdnu nejspíš zaznamenali, pokud ne, tak vám ji rádi připomeneme – skupina českých vědců ve spolupráci s Petrem Ludwigem a dalšími influencery se rozhodla apelovat na českou veřejnost, aby se sama na čas uchýlila do dobrovolného lockdownu. Podle jejich modelu vývoje nákazy dojde brzy k přetížení nemocnic a nic jiného než zůstat co nejvíc doma a nosit poctivě roušky nám nepomůže.

Premiér nevolal? A že až bude nejhůř, skončíme možná v polní nemocnici v areálu pražského Výstaviště Letňany, asi taky víte. Víte ale, že třeba jeho majitel, miliardář Pavel Sehnal, o tom neměl ani tušení? Tedy až do chvíle, kdy se tahle informace dostala do médií? Areál sice k těmto účelům nabízel už na jaře, teď ale musel zavolat ministru vnitra Janu Hamáčkovi, aby zjistil, co se vlastně děje. A slyšel od něj, on vám premiér Babiš nevolal? Za čtvrt hodiny se pak ozval aspoň ministr zdravotnictví.

Potřebujeme postele. Neobvyklý telefonát měl i další miliardář Zbyněk Frolík. Jeden ze zakladatelů a třetinový vlastník výrobce nemocničních lůžek Linetu se ve středu už chystal jít spát, ale vtom mu zazvonil mobil. Když ho zvedl, na druhém konci se ozval opět Roman Prymula, tentokrát i s Andrejem Babišem, a sháněli čtyři tisíce nových nemocničních lůžek. Nečekaný telefonát připravil manažerům Linetu hooodně dlouhou noc.

Dolce (korona)vita

Sauna pro maso. Pokud se dnes nebo zítra chystáte na procházku poloprázdným centrem Prahy a je pravděpodobné, že u toho dostanete chuť na maso, objednejte si a zajděte si vyzvednout oběd s sebou do znovuotevřeného Čestra ze skupiny Ambiente Tomáše Karpíška. Oblíbená restaurace má grand reopening přes výdejní okénko už za sebou a vy si tak můžete vychutnat místní specialitu – maso zpracované v udírně bez kouře (jen toho z bylinek) hezky v pohodlí domova. A tomu říkáme plán!

Maringotka je svoboda. Moc dobře to ví i scénografka Kateřina Hadravová, která po ní toužila už během studií. Když žádnou pěknou nesehnala, bratr s manželkou a kamarád se rozhodli udělat jí radost a jednu ji vyrobili. A ta byla tak pěkná, že tím Kateřinu neúmyslně dovedli k úplně nové kariéře, která teď dost možná dostane mocný impulz. Uhodnete jaké?

Dobrá zpráva. Pamatujete si, jak na jaře pod náporem zájmu zákazníků zavrávoral Rohlík.cz a před koncem února hlásil vyprodaný sklad, zkraje března mu spadl web a další dny byly lemovány tím, že zákazníci museli kvůli masivnímu zájmu čekat na volný slot i několik dní? Tak teď už by se nic podobného opakovat nemělo.