skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Kdo střílí na lososy, introvertní exit za 800 milionů, jak proměnit vodu v limonádu

Všechno jde

Trik. Voda, co chutná jako limonáda? Ano, jde to. Jak toho docílit, vymyslela sedmadvacetiletá Němka Lena Jüngst, která stojí za rychle rostoucím startupem Air up. Ten vyrábí speciální vzduchové kapsle, které dokáží vodě dodat chuť. Zní to jako sci-fi, celé to ale stojí na jednoduchém biologickém principu, a sice že chuť z velké míry vnímáme čichovými buňkami.

Střel lososa. Ovšem ne kulkou, ale laserem. Přesně tak je totiž můžeme ochránit před mořskými vešmi, jejichž přemnožení je v chovu lososů momentálně asi největší výzvou a spousta lososů kvůli nim umírá. Jen v Norsku způsobují vši ztrátu na lososím mase 500 milionů eur ročně, a tak nepřekvapí, že tamní firmy vymýšlejí, jak se jich zbavit. A na pomoc si vzaly i Čechy.

Kdo umí, nekecá. Norbert Nagy a Pavel Müller jsou učebnicoví introverti. Mluví tiše, rozvážně, stručně a často i jeden za druhého. Oba začínali jako programátoři v jazyku Java a oba se dokážou nadchnout pro – optikou laika – zcela nudný software. Tak nudný ale nebude, protože indická korporace Infosys za jejich firmu GuideVision právě zaplatila 30 milionů eur, tedy zhruba 800 milionů korun.

partner Forbes Espressa
Reklama
East Gardens nabízí řadové domy a byty s velkou zahrádkou. Ze strančických kopečků je vidět na Prahu, pohled na druhou stranu pak ukáže rezervaci Voděradské bučiny, především je to ale malebný kraj Josefa Lady. Strančice disponují veškerou občanskou vybaveností a skvělou dostupností do Prahy.

Do budoucnosti

Koho sledovat. V pondělí ráno to vypadalo jako zemětřesení, pak se ale ukázalo, že všechno bylo domluvené a nic tak velkého se zase neděje. Myslíme konec ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Jestli máte po téhle podivné rošádě politiků plné zuby, nedivíme se. Jestli se ale chcete o koronaviru dozvědět fundované informace, doporučujeme místo nich sledovat tyto odborníky.

A jestli vás zajímá, jak čeští podnikatelé napojení na zdravotnictví odešlého ministra Vojtěcha vnímali, mrkněte sem.

Dost pro všechny. Za 30 let bude na světě 10 miliard lidí. A pravděpodobně bude mít velká část z nich hlad, protože zatímco populace bobtná, příroda to odnáší, a to včetně zemědělské půdy, které je neustále míň a míň. Rostlinný biolog Karel Říha z brněnského institutu CEITEC Masarykovy univerzity ale věří, že ví, jak tenhle problém vyřešit. Úplně přírodní to ale není.

Pro sladší víkend

Cukrářka. Sjet z dálnice D1 v půli cesty mezi Prahou a Brnem kvůli úžasnému zákusku a dobré kávě není utopie, ale už dva roky trvající realita. V humpolecké galerii 8smička najdete kavárnu, která by mohla směle konkurovat vyhlášeným gastro muzejním podnikům v Kodani nebo Vídni. To nejzajímavější ale je, že se všechny místní laskominy cukrářka Bára Lamačová naučila úplně sama.

Escape. Milujete cestování, v práci jste dostali home office na neurčito a doma vás nic nedrží? Pak neváhejte a vyrazte do jedné z těchto destinací. Nejenže tu budete mít větší pravděpodobnost, že se vyhnete koronaviru, ale najdete tu taky všechno, co pro svoji práci potřebujete, a hlavně – skvěle se tu zrelaxujete!

Sebereflexe. A když máme ty tři dny volna, využijte je pro to, abyste šli trochu do sebe, a potrénujte trochu svou emoční inteligenci. To je ta schopnost využívat emoce tak, aby nám neškodily, ale naopak nám byly prospěšné. Což se hezky řekne, ale mnohem hůř dělá. Jestli ale máte čas, s tímhle byste se to časem mohli naučit.