skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Komu svědčí koronavirus, jak a kdy budeme létat, jaké si dát víno

Kdo jede

Pavel Tykač. Protože udělal malý krok z hlediska financí, ale velký z pohledu budoucnosti. Jeho skupina Sev.en Energy koupila část uhelných dolů v Pensylvánii. A to pro českého miliardáře znamená hned dvě velké premiéry – poprvé se vydal do specifického odvětví těžby metalurgického uhlí pro výrobu železa a oceli a taky poprvé byznysově investoval v USA.

Tomáš Čupr. Český online supermarket Rohlik.cz míří do Rakouska, kde se bude jmenovat Okurka. Pod značkou Gurkerl.at začne fungovat v říjnu a do konce roku chce jeho zakladatel Tomáš Čupr rozjet své služby i v Německu. V Česku mezitím v posledních týdnech dramaticky zvýšil obrátky svého podnikání a letos zdvojnásobí obrat. Jak to dělá? V naší Forbes Business Class se podělil o několik rad.

Jan Bednář. Osmadvacetiletý český podnikatel, který v Americe zaměstnává 700 lidí a vlastní firmu s hodnotou přes sedm miliard korun. Jeho ShipMonk, který se v USA zabývá tzv. fulfillmentem, tedy skladováním a kompletní logistikou tamních e-shopů, zažil v březnu a dubnu takové jarní Vánoce. Velký rozhovor s Janem Bednářem najdete v aktuálním vydání tištěného Forbesu, story nebývalého růstu jeho firmy v posledních týdnech máme ale na webu.

Těchto deset. Stéphane Bancel, Gustavo Denegti, Seo Jung-jin, Alain Mérieux, Maja Oeri, Leonard Schleifer, George Yancopoulos, dvojčata Struengmannova s Li Si-tching aka 10 dolarových miliardářů, kteří na koronavirové krizi vydělali nejvíc ze všech.

tip Forbes Espressa
Reklama
Ve středu 20. května v 18:00 se můžete těšit na další lekci Forbes BusinessClass se Simonou Kijonkovou (Zásilkovna) na téma Jak znovu nastartovat firmu z koronavirového byznysového pekla. V sérii digitálních eventů se s námi o zkušenosti podělí špičkoví čeští byznysmeni a tváře z obálek Forbesu. Jak nastavit svou firmu digitálně, aby mohl člověk reagovat na změny rychleji? A jak jednat otevřeně, když je v krizi nutno udělat nepopulární rozhodnutí? Vstupenky jsou dostupné zde.

Co bude

Letíme! Michael O’Leary, CEO největších evropských aerolinií Ryanair, věří, že následující měsíce budou z hlediska letenek cenově jedinečné a že trh zavalí výprodejové nabídky, ke kterým se přidají i hotely a spol. Ryanair se chce vrátit ke 40 procentům letů už během července, na 60 procent kapacit v srpnu a na 70 procent v září. Ne všechno ale bude růžové. Budoucnost létání bude nejspíš dost otravná a nástup a výstup z letadla by mohl vypadat zhruba nějak takto. A jestli vás zajímá, jak to všechno vidí majitelka cestovní společnosti Asiana Šárka Litvinová, poslechněte si další kousek z naší sbírky podcastů.

Velký návrat. Tomáš Mikolov je nejvýraznějším Čechem ve světě umělé inteligence, jeho výzkum dělá z jazyků matematiku a na jeho umění spoléhali v Microsoftu, Googlu i Facebooku. Známý je zejména tím, že skokově zdokonalil fungování aplikací pro rozpoznávání a zpracování jazyka, například překladač Google. A teď svůj talent přináší zpět do Česka, konkrétně na pražskou ČVUT, kam nastoupil na místo vedoucího výzkumné skupiny.

Za hranice Prahy a ještě dál. Ještě před dvěma měsíci Martin Barry netušil, jestli jeho byznys přežije. Krize ale nakonec bude mít pro gastronomický startup Manifesto, který v Praze provozuje dva inovativní streetfoodové trhy, zřejmě překvapivé rozuzlení – první expanzi za hranice Česka. „Když začne mít zbytek trhu potíže, je to skvělá příležitost k jeho konsolidaci,“ říká k tomu americký architekt, který posledních devět let žije v našem hlavním městě a svými projekty ho zkouší změnit k lepšímu.

Pro hezčí víkend

Všechno nejlepší! Pavel Baudiš, jeden z osmi českých dolarových miliardářů, je od pátku šedesátník. Že se bavíme o jednom ze dvou zakladatelů původně antivirové firmy Avast, nejspíš víte, věděli jste ale, že avast je výraz ze starého pirátského slangu, který znamená něco jako zastavte loď? Opravdu, zaslechnout se dá i v Pirátech z Karibiku. Další zajímavosti o včerejším oslavenci najdete tady.

Facelift. Je to brána do Pařížské a Starého Města, v reálu má ale prostor mezi Právnickou fakultou a bývalým hotelem Intercontinental do tohoto honosného označení daleko. Ale bude líp – díky několika českým miliardářům (včetně Pavla Baudiše) a koronaviru prochází razantní proměnou, kterou Praha půl století nepamatuje. Kdo má totiž dost síly a taky peněz, chce využít prázdných ulic k urychlení plánovaných oprav a rekonstrukcí.

Na zahrádky! Přemýšlíte, co dnes a zítra dělat? Vyzkoušejte návrat na zahrádky. Sice jsou otevřené už od pondělí, počasí jim ale moc nepřálo. O víkendu by ale mělo být lépe, tak se podívejte, kde jsou podle nás ty nejzajímavější, a vyrazte teď.

Dobrý poměr. Jestli si ale raději dáte víno doma, tak máme taky pár tipů.
Oslovili jsme české someliéry, aby nám doporučili vína s výjimečně dobrým poměrem cena/výkon. A tohle je výsledek. Když si totiž dáte (správné) víno, tak pomůžete ekonomice. Evropský trh trápí přebytek desítek milionů hektolitrů neprodaného vína a s tím je potřeba něco udělat.