skip to main content

Víkendové Espresso: Krumlov v Číně, lék na alzheimera a geniální marketing

Velké věci

Asijskýma očima. Zhruba hodinu cesty od vibrujícího jihočínského Šen-čenu najdete Ox Horn Campus, areál, který pro svých 25 tisíc zaměstnanců vybudoval Huawei. Aby nebyl fádní, vměstnal do něj 12 zmenšenin známých evropských měst včetně Oxfordu, Boloni nebo Českého Krumlova. Jak to v centru asijských představ o evropských památkách, které je přístupné jen zaměstnancům a oficiálním návštěvám, vypadá, popisuje kolega Michael Mareš, který se z jedné oficiální návštěvy nedávno vrátil.

Apokalypsa. Vývojářské studio Epic Games si začátkem týdne střihlo geniální marketingový tah se svým megahitem Fortnite. V neděli zčistajasna celou hru pohltila černá díra (v ní důsledek dopadu meteoritu, v reálu vypnutých serverů) a miliony fanoušků po celém světě bezradně čekaly, co se bude dít. Brzy správně odtušili, že se Fortnite chystá do další fáze – kapitola 2 se spustila v úterý a v Epic Games si mohou mnout ruce. Mediální humbuk kolem nečekaného konce vyvolal patřičný rozruch a pokračování udělal skvělou reklamu. A tak i když nejste herní geeci, rozšiřte si vzdělání a přečtěte si, kdo podobné triky zkoušel už v minulosti a proč to zrovna Epic Games tak skvěle vyšlo.

Lék. Teď vážněji. Český neurolog Martin Tolar věří, že má lék na Alzheimerovu nemoc. A věří tomu i několik českých investorů, kteří do jeho práce nově vložili peníze. Ve výzkumu alzheimera přitom globálně převládá opačný směr. Za posledních 16 let vyhořelo na 240 výzkumů a velké farmaceutické firmy od něj dávají ruce pryč, protože ho považují za příliš velký risk. Tolarova látka s pracovním názvem ALZ-801 ale podle všeho dokáže měnit bílkoviny, které za rozvojem alzheimera stojí, a to je hodně slibné.

partner Forbes Espressa
Reklama
Mít vše v jednom systému. Přehledně. Aby firma normálně fungovala. A měli jste klid na práci, která je důležitá a baví vás.

Módní záležitosti

Všechno nejlepší. V pondělí oslavil osmdesáté narozeniny jeden z nejbohatších módních návrhářů světa Ralph Lauren. „Líbí se mi být bohatý, ale snažím se na to moc nemyslet,“ řekl kolegům v americkém Forbesu už v roce 1986, kdy se poprvé vyšvihl do seznamu čtyř stovek nejbohatších obyvatel USA. Drží se toho ale pořád, dodnes je výkonným šéfem i hlavním designérem své společnosti a takhle vzpomíná na své skromné začátky.

Long story o Diorovi. Tento týden jste jistě slyšeli i o módním domě Dior, který musel žehlit průšvih v Číně, protože jeden z jeho zaměstnanců omylem rozezlil tamní sociální sítě, když během veřejné prezentace použil mapu, která naznačovala, že Tchaj-wan není součástí Číny. My pro vás o Diorovi máme něco jiného – příběh o tom, jak zakladatel značky neočekávaně zemřel a jak rozjetý podnik dokázal ve všeobecném otřesení převzít mladičký Yves Saint Laurent. Už za pár dní budou mít tyhle události výročí, takže je to vlastně must read pro všechny milovníky módy a skvělých příběhů.

Oblek nezahazovat, jen ho trochu „dostajlovat“. A abychom dodali i něco z praxe: Už jste si toho jistě všimli, móda v kancelářích i v ulicích se rozvolnila, ztrácí letitá pravidla a firmy zmírňují svůj dress code. Ani James Bond už nechodí jen v obleku. Oslovili jsme proto pětici lidí z českého světa módy a retailu a zeptali se, jak se změnil jejich byznys a jak tenhle trend uchopit.

Kam vyrazit?

Na Designblok. Každoroční svátek designu je zase tady a nemá smysl ho nějak zvlášť představovat, takže pokud jste se na něj letos ještě nevydali a máte to v plánu teď o víkendu, tady jsou naše tipy na ty nejzajímavější prezentace i akce (některé už proběhly, ale pořád je z čeho vybírat).

Do Plzně. Anebo jestli máte chuť na delší výlet, dobré pivo a nejlepší pizzu v Česku, měli byste sednout do auta a vyrazit sem.