skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Luděk Sekyra konečně staví, jak se navrhuje jachta pro Abramoviče, adidasky od Footshopu

Velké projekty

Bez vody to nejde. Dvacátý nejbohatší Čech, vládce energetické skupiny Energo-Pro Jaromír Tesař, opět posiluje hlavní pilíř svého byznysu. Tím jsou hydroelektrárny a Energo-Pro by už brzy mělo zapojit do provozu dva obří projekty v Turecku. A bude to něco, elektřina z vodních elektráren Alpaslan 2 a Karakurt by mohla firmě českého miliardáře v prvních pěti letech provozu přinést na tržbách něco přes půl miliardy dolarů.

A je to! Developer a miliardář Luděk Sekyra tento týden prolomil své patnáctileté čekání. Tak dlouho musel vydržet, než k poklepání na základní kámen dotáhl největší projekt svojí kariéry, stavbu nové pražské čtvrti Smíchov City. Na 22 hektarech Sekyra vybuduje bydlení pro 3300 lidí a desítky tisíc metrů kanceláří a obchodů, včetně obřího kampusu České spořitelny.

Ojetiny online. Vybrat si na internetu ojetý vůz z Česka či ze zahraničí, nechat ho prověřit, pojistit a dovézt až před dveře. Že to zní jako sen? Ano, v Česku se ho ale rozhodl zhmotnit další startup. Jmenuje se Carvago a stojí za ním zakladatel online supermarketu Košík Jakub Šulta a Jan Kranát, bývalý šéf společnosti ŠkoFIN. Na pár kliknutí by na svém online tržišti chtěli nabídnout až milion ojetých vozů z celé Evropy.

tip Forbes Espressa
Reklama
Podzimní Forbes NEXT je tady. Tentokrát o tom, jak nakrmit 10 miliard lidí, kteří na Zemi brzy budou žít. Vertikální farmy, krávy se senzory, samořiditelné kombajny, roboty na polích a satelity nad nimi, to všechno najdete v tématu o ultrachytrém zemědělství v Česku. Ve velkém rozhovoru s vědcem Karlem Říhou se dočtete o metodě genetické editace CRISPR a o tom, proč podle něj přinese revoluci i do vašich životů. Ukážeme vám taky žebříček nejlepších českých dravých firem Forbes Startup roku. A k tomu auta, která vás svezou do budoucnosti, drony soutěžící o miliony a česko-slovenský startup, jenž spolu s Elonem Muskem posílá nanosatelity ke hvězdám.

Zlato, boty a zemědělci

Adidasky. Český Footshop jako první obchod ve střední Evropě dostal možnost vytvořit podobu tenisek ve spolupráci se značkou Adidas. Pro majoritního vlastníka Footshopu Petera Hajdučka je to splněný sen, jeho obchod spolu s Adidasem vytvoří novou verzi ikonického modelu Superstar, který letos slaví 50 let na trhu. Tenisky na sobě budou mít tradiční český modrotisk.

Tsunami. Zdá se, že jsme ve fázi, kdy voda ustupuje od břehů, nabírá sílu a zásah pořádnou vlnou teprve přijde… Tak a podobně popisují ekonomové stávající situaci na trhu s cennými kovy – jinými slovy, i když zlato letos rekordně rostlo, opravdu vysoká zlatá horečka nás teprve čeká.

Od lesa. Chytré musí být už i zemědělství a jeden z těch, kdo chce být u toho, je i Jiří Hlavenka, úspěšný investor s čichem na slibné projekty. Ostatně jeho investice do Kiwi.com z něj před časem udělala miliardáře. Teď se brněnský finančník rozhodl vstoupit do startupu Agdata, který je nejrozšířenějším tuzemským ekosystémem pro chytrou správu zemědělských podniků a farem všech velikostí.

Příběhy & názory

Exkluzivní designérka. Ruský oligarcha Roman Abramovič patří k miliardářům, kteří své bohatství rádi okázale vystavují na odiv. Vedle fotbalového klubu Chelsea tak médii často proplouvá i další Abramovičova „hračka“ – superjachta Eclipse, s odhadovanou cenou 340 milionů eur jedna z nejdražších soukromých jachet světa. Věděli jste ale, že pod projektem unikátní 162metrové lodi je podepsaná i Češka Dasha Moranová?

Mýdlárna. Zatímco se farmaceutické společnosti předhánějí ve vývoji vakcíny proti koronaviru, nenápadná továrna v Březové na Sokolovsku vyrábí zatím nejefektivnější zbraň, kterou v boji s pandemií máme – mýdlo. SOAP Sokolov je momentálně jedinou firmou, která v Česku vyrábí tuhá mýdla, denně až 100 tisíc kusů, v době největší nákupní horečky jich ale firma dokázala vyprodukovat dokonce dvojnásobné množství.

Jak to vidí gastro. Protipandemická opatření čím dál tím víc připomínají ty, které jsme tu měli na jaře, a tehdejší situace zvlášť tvrdě dopadla na restaurace a spol. Zeptali jsme se proto několika předních postav české pohostinské scény, jak to teď vidí, a tady máte odpovědi Tomáše Karpíška z Ambiente, kuchaře Přemka Forejta nebo Davida Petřika ze skupiny Together.

Tip Forbes Espressa. Michel Houellebecq a román Elementární částice k poslechu na Českém rozhlasu Vltava. Román by se dal nazvat elementárním dílem francouzského autora a dodnes se o něm mluví jako o zásadním románu přelomu tisíciletí. Nový pořad Četba s hvězdičkou nabídne také Paola Sorrentina a Charlese Bukowského.