skip to main content

Víkendové Espresso: Miliardáři ve zdravotnictví a konec bolestivé menstruace

Co dělali nejbohatší

Výzkum. Petr Kellner zintenzivnil své hledání léku proti rakovině. Skupina PPF získala 19,2 procenta v britské společnosti Autolus Therapeutics, která je v pokročilé fázi klinických studií s přípravky protinádorové terapie založené na T-lymfocytech. PPF za podíl zaplatila zhruba dvě miliardy korun a prozatím se hodlá angažovat jen čistě finančně.

Další dvě. Ve zdravotnictví je aktivní i osmý nejbohatší Čech Marek Dospiva, který ovládá podstatnou část Penta Investments. S tou se před čtyřmi lety rozhodl ovládnout vybrané české nemocnice a dnes patří mezi tři největší poskytovatele soukromé zdravotnické péče. A teď by rád vyexpandoval do Roudnice nad Labem či Litoměřic.

partner Forbes Espressa
Reklama
Ještě nemáte bitcoiny? Nyní je lze koupit v bance. Expobank CZ a.s. jako první a zatím jediná banka v ČR umožňuje nakoupit bitcoiny. Vedení NEO účtu umožňujícího obchodování s touto kryptoměnou je zdarma. Kromě kryptoměn lze investovat do startupů nebo drahých kovů. A úrok 1,6 % na běžném účtu je třešnička na dortu. Založení NEO účtu trvá pár minut.

Kým se nechat inspirovat

Pro ženy. To čtyřiadvacetiletá studentka Kateřina Rydlová vytáhla do boje proti bolestivé menstruaci a neřízenému polykání prášků proti bolesti. Místo toho vymyslela na každoměsíční dámské křeče speciální tílko, které dokáže bolest rozehnat stříbrnými nitěmi. Do prodeje by mělo jít zhruba za rok.

Facelift. Velké změny čekají i centrum Prahy. Na nabídku přebudovat barokní jízdárnu a komplex historických budov nedaleko Václavského náměstí, jež jsou známé jako Savarin, kývl jeden z nejžádanějších designérů současnosti Thomas Heatherwick. V kancelářsko-obchodně-komunitním prostoru, který si můžete prohlédnout tady, se rozhodně budete chtít pohybovat.

Tečka. Adrenalinové letecké závody Red Bull Air Race skončily. Letadla jsou rozebraná a skleslí piloti vymýšlejí, co budou dělat dál. Platí to i pro loňského šampiona Martina Šonku, který přišel kvůli nečekanému rozhodnutí rakouského miliardáře Dietera Mateschitze o spoustu peněz, zaměstnání i vášeň. Kolega Pavel Kalouš s ním mluvil o tom, jaký byl jeho poslední let, jak si hledá práci nebo proč nevěří, že tenhle konec je definitivní.

Jak žít sladce

Sázka na Francii. Úspěšná ostravská rodinná cukrárna Ollies znovu otevřela svou pražskou pobočku a dala si novou výzvu – prorazit s eklérkami, francouzskými odpalovanými dezerty, proti kterým jsou české věnečky jen chudí příbuzní. „I když máme zákazníka až v Ománu a naše dorty už letěly i do Anglie a jely do Švýcarska, dobýt Prahu nebude nic jednoduchého a může to dost bolet,“ říkal už před dvěma lety spoluzakladatel Ollies Ivo Gondek. I tak si ale věří, jeden úspěch, s francouzskými makronkami, se rodině už totiž povedl.

Dejte to na záda. Článek pro ženy jsme tu už měli, teď jeden pro muže. Pánové, přemýšlíte, do čeho uložit všechny své věci, až se v pondělí vydáte na cestu do práce? Zkuste batoh, tyhle jsou ty nejlepší, jaké můžete v Česku sehnat, a vyplatí se do nich investovat, ať už jste CEO korporátu, nebo zakladatel startupu.

Chatička by byla. A na závěr ještě jedny tipy. Jestli byste rádi některý víkend (tenhle už to asi nestihnete) strávili někde ve srubu, které jsou stále více v kurzu, porozhlédněte se tady. Jen vám nemůžeme zaručit, že nebudete mít chuť odjet hned teď.