skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Nejhorší kvartál v historii Česka, co chtěl říct Petr Kellner, nenápadný možná lék na covid

Co se dělo

Nejhorší. Český statistický úřad vydal v pátek předběžný odhad vývoje české ekonomiky a není to vůbec pěkné – hrubý domácí produkt Česka se podle něj meziročně propadl o 10,7 procenta a mezičtvrtletně o 8,4 procenta. Druhé čtvrtletí roku 2020 se tak zapisuje do tuzemské historie jako nejhorší kvartál vůbec…

Kellnerovo poselství. Skupina PPF, které vládne Petr Kellner, zveřejnila výroční zprávu za rok 2019. A to znamená, že po roce máme zase šanci nahlédnout do hlavy nejbohatšího Čecha, který s médii nemluví, ale o svých názorech na svět, život a podnikání se rozepisuje v pravidelném úvodním slovu. Letos pochopitelně nemohl vynechat koronavirus, který táhne do ztráty především jeho celosvětové splátkové impérium Home Credit, ale píše i o tom, proč tak rád pracuje a dosahuje úspěchu.

Čelisti. Možná jste tuhle zprávu během týdne zaznamenali na klasických zpravodajských webech – na ženu u pobřeží Maine zaútočil žralok a zabil ji. Zvláštní to bylo kvůli místu, v těchto vodách se žraloci většinou nevyskytují a jde o první zaznamenaný případ útoku velkého bílého žraloka na člověka v této části světa. Relevantní se ale tahle událost ukázala být i pro byznysová média, žena, kterou žralok zabil, byla totiž Julie Dimperio Holowach, jedna z nejvlivnějších newyorských manažerek působících v americkém módním průmyslu.

tip Forbes Espressa
Reklama

Co by vás mohlo zajímat

V exekuci. Tohle byla jedna z našich nejčtenějších zpráv tohoto týdne – majitelka nejdražšího domu v nabídce českých realitek, půlmiliardové vily v ulici Na Zátorce v pražské Bubenči, Julia Romaněnková je v exekuci. Z obchodního rejstříku vyplývá, že její firma dluží necelé tři miliony korun. Na vilu, jejímž leitmotivem je nekonečný přepych a kromě mramoru a francouzského křišťálu v ní jsou třeba podlahy vykládané polodrahokamy a vypínače zdobené krystaly Swarovski, se ale exekuce přímo nevztahuje.

Možná existuje už 50 let. A tenhle článek byl vůbec nejčtenější – informace o tom, že má britská farmaceutická firma Synairgen účinný lék interferon beta, který zmírňuje průběh nemoci covid-19, vzbudila velký zájem a cena firemních akcií vzrostla téměř šestkrát. Na trhu, včetně toho českého, je už ale téměř 50 let jiný lék, který je podle vakcinologa Jiřího Berana podobně účinný. Jenže se o něm nemluví.

Vlastní cestou. Do českých kin vstoupil dokument K2 vlastní cestou. Je o tom, jak Klára Kolouchová loni jako první Češka vystoupala na druhou nejvyšší horu světa, nebezpečnou K2 (Mount Everest zvládla už dřív). Její výstup, jenž se povedl až napotřetí, představuje nejen nebývalý sportovní výkon, ale taky unikátní sondu do duše vysoce odhodlané ženy a matky, která se, i přes všechny své ostatní role, nebojí plnit si své sny a jde si tvrdě za tím. Film o Klářině výstupu natočila dokumentaristka Jana Počtová a pro zatím poslední speciál Forbes Woman s ní pořídila skvělý rozhovor. Víme, jak to s kiny teď je, proto jako psaný teaser na skvělý film tenhle rozhovor odemykáme.

Co by se vám mohlo hodit

Fenomenální. Jan Šimice má nový podnik. Po tom, co musel kvůli koronaviru zavřít svou fine diningovou restauraci, se dostal do legendárního hotelu Jalta. Otevřel tam Yalta Craft Bistro, které bude mít unikátní Žufánkový bar a kde servírují mimo jiné „naprosto fenomenální koprovku, která dostane i ty, kteří si nesou tragické vzpomínky ze školní jídelny“.

Jako po babičce. In August Company je malá firmička, která vyrábí užitkové zboží především do kuchyně. Jejich produkty mají výraznou hravou estetiku a celé podnikání stojí na myšlence udržitelnosti. Jakkoli se Karolína Stryková s Teodorikem Menšlem tomuto termínu brání, jejich výrobky, pokud si je pořídíte, se ale budou ve vaší rodině dědit. O to se vsadíme.

Tyhle vily znáte? Léto v Česku nahrává vlastivědnému poznávání, pokud jste milovníky architektury i dějin, vydejte se obdivovat stavby podobně úchvatné, jako jsou proslulé vily Tugendhat, Müllerova či Winternitzova, o kterých ale vědí jen zasvěcení fajnšmekři. Ještě štěstí, že je máme mezi sebou!