skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Nejvlivnější Čech Instagramu, za co čeká kuchaře peklo, Pietro Filipi bez slev

Králové

Pátý. Tento týden opět patřil Elonu Muskovi. Nejenže jím vedená Tesla vykázala i s koronavirem na krku další ziskové čtvrtletí (čtvrté v řadě!), už pár dní předtím se těžce uchopitelný miliardář v žebříčku nejbohatších lidí světa na chvíli posunul na krásné páté místo a za sebou nechal i Warrena Buffetta. A vděčí za to zejména právě Tesle, jejíž akcie od března stoupají a zatím jsou k nezastavení.

Spokojený s tímto týdnem může být i Jeff Bezos. Během jednoho dne se mu podařilo zbohatnout o celé jmění Petra Kellnera, což dělá 13 miliard dolarů, a na čas tak atakoval hranici 190miliardového jmění. A závěrem týdne mohl slavit i nejbohatší Ind a vládce nového parťáka Googlu Reliance Industries Mukeš Ambani, který se taktéž senzačně vyšvihl na pozici pátého nejbohatšího obyvatele planety. Na trzích je to prostě jízda.

Fenomenální období zažil ale i český Linet. Epidemie koronaviru udělala z jeho nemocničních lůžek tak žádané zboží, že se jeho tržby za první fiskální čtvrtletí roku (od dubna do června) vyhouply na bezprecedentních 91 milionů eur. Budoucnost sice Linet vidí jako nejistou, i tak se ale pustil do dalšího vylepšování svých zařízení.

tip Forbes Espressa
Reklama
Ve Forbesu jsme se rozhodli, že vedle vydávání magazínu, provozování webu a organizování eventů chceme našim čtenářům přinášet inspiraci i vydáváním knih. Prvním titulem z dílny Forbesu na českém trhu se stala autobiografie výjimečného umělce a člověka Já, Elton John. Knihu si můžete objednat online a my vám ji doručíme až k vám domů.

Vizionáři

Pietro Filipi bez slev. Ano, majitel této české značky (a taky Kary) Michal Mička chce prodávat módu udržitelněji, a tak, i když jsou Češi vyhlášení milovníci výhodných nákupů, se slevami končí. Ve světě jsou podobným přístupem známí třeba Hermès, Louis Vuitton, Fendi nebo Chanel a že by Pietro Filipi přišlo o zákazníky, se Mička nebojí. Věří, že svým rozhodnutím přiláká nové, uvědomělejší.

Den s. Strávit pracovní den s Leošem Marešem znamená, že vstáváte za rozbřesku a loučíte se za hluboké noci. Během té doby ale poznáte různé jeho podoby: baviče, manažera, šťastného kluka z Berouna i náročného puntičkáře. A také hvězdu Instagramu, kde nedávno získal miliontého followera. A až si přečtete, jak den v Leošově společnosti probíhá, projděte si, kdo další společně s ním kraluje českému Instagramu.

Nejmodernější na světě. Praha má nové muzeum, supermoderní a věnované slivovici. Najdete ho na rohu Klárova a Mánesova mostu a stojí za ním Pavel Dvořáček, majoritní vlastník vizovické likérky R. Jelínek. Muzeum slivovice ho stálo 12 let života a zhruba 250 milionů korun a kromě výroby ovocných pálenek v něm připomíná i kotrmelce českých dějin 20. století a s nimi svázaných osudů původních židovských majitelů likérky včetně Rudolfa Jelínka. Ten expozicí coby hologram dokonce provází.

Požitkáři

Máte hlad? A taky chuť na něco fakt dobrého? Pak vyzkoušejte Stůl Jana Punčocháře. Najdete ho samozřejmě v restauraci U Matěje a ne, není to klasický chef’s table, ale několik menších stolků, u kterých nedostanete ani fermentovaný mech a ani rozkvašené víno, ale starý poctivý fine dining, co i dnes kašle na lokálnost a za který jeho autora Greta Thunberg jednou nejspíš pošle do pekla. Než se to stane, tak si ale – slibujeme – neskutečně pochutnáte.

Celé Česko nepeče. V karanténě to sice na sociálních sítích vypadalo, že domácí chléb peče celé Česko, po návratu k normálnímu provozu se ale opět můžeme vrátit k tomu, co nás předtím tak bavilo. Hledat, kde si ten nejlepší chleba koupit. My v Praze fandíme těmto místům.

Nuda, nuda, nuda. Chcete být teď tím co možná nejlepším rodičem? Tak se zastavte, nadechněte se, obrňte nervy a oddejte se spolu se svými ratolestmi sladkému nicnedělání. I zahálet se ale musí umět.