skip to main content
Forbes Espresso

Víkendové Espresso: Objev z české laboratoře, Faency Fries mění majitele a Elon zase tweetoval

Máte 1 minutu?

Nadějný objev. Biotechnologická společnost Sotio vlastněná skupinou PPF prezentovala nová preklinická data z výzkumu a vývoje svého přípravku SOT102. A jeho výsledky jsou povzbudivé. Data prokazují, že SOT102 má díky vazbě na bílkovinu CLDN18.2 nadějný potenciál eliminovat nádorové buňky.

Nový král hranolek. Zakladatel hranolkové sítě Faency Fries René Müller prodal své byznysové dítě franšízantovi Jakubu Hermanovi a nastupuje jako ředitel rozvoje do skupiny Premium Design Group advokáta Jaroslava Havla a holdingu Sebre. „Byla to šílená jízda. Je čas jít dál,“ říká.

Vlček ex machina. Přednedávnem oznámili založení rodinné nadace, která se bude zabývat hlavně rozvíjením dětské paliativní péče, a vložili do ní 1,5 miliardy korun. Teď Ondřej a Katarína Vlčkovi udělali další velký krok, když na Praze 5 koupili historickou usedlost Cibulka, která má po rekonstrukci sloužit jako hospic a paliativní středisko.

tip Forbes Espressa
Reklama

Máte 5 minut?

Jak pravil Elon. „… už velmi brzo na Měsíc,“ napsal Musk na Twitter krátce poté, co cena bitcoinu vystoupala. Jeho slova podle všeho narážela na oblíbený mem „Bitcoin letí na Měsíc“ a vyvolala spekulace, že Muskova kosmická společnost SpaceX by mohla následovat jeho Teslu v nákupu bitcoinů do svého portfolia investic. Tajemná zpráva tak šponuje ceny kryptoměn.

Graf týdne. Ceny pražských nemovitostí nadále stoupají do neúnosných výšin. Přesto by se ale ve srovnání s ostatními světovými metropolemi daly označit za nízké. A i jejich loňský růst byl spíše průměrný.

Zahoď analogovou roušku. Rapper will.i.am, proslulý především jako zakládající člen kapely Black Eyed Peas, představil futuristický respirátor vybavený LED osvětlením, trojrychlostními větráčky, Bluetooth připojením, sluchátky potlačujícími okolní hluk i supermoderním mikrofonem.

Máte 10 minut?

První milion. Marek Moravec je podnikatel v oblasti e-commerce, automotive a travel, který s dalšími třemi kolegy stojí za vznikem venture kapitálového fondu Nation 1 VC. Jako jeho managing partner tak přispívá k rozjezdu nadějných startupů v raných fázích jejich existence. Přečtěte si, jaká byla jeho cesta k prvnímu milionu.

Tradiční značka. Denně do nich po celém světě usedaly možná i miliony lidí. Už rok jsou ale ikonické židle z ohýbaného dřeva na spoustě míst prázdné. I tak jich v Bystřici pod Hostýnem loni vyrobili víc než dvě stě padesát tisíc. O tom, jak se legendárnímu výrobci židlí TON v lockdownu daří, se pro Forbes rozpovídal jeho majitel a zároveň CEO Milan Dostalík.