Vysoké hry
Výsledky. Můžou být pořádná nuda, anebo pěkné zemětřesení. Záleží samozřejmě na tom, jestli firmy plní, nebo neplní očekávání. Tento týden přinesl výsledků opravdu hodně, a zatímco v Tesle se slavilo a dobrá nálada byla i v Microsoftu, ve Fordu nebo eBayi to moc slavné nebylo. A i když to chvíli vypadalo, že největší propadák bude patřit Twitteru, nejbolestnější nakonec byla ztráta Amazonu, který ve čtvrtek ohlásil, že mu ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 26 procent. Je to první pokles ziskovosti od roku 2017 a údajně jde na vrub vyšším než očekávaným investicím do infrastruktury, která má zajistit zákazníkům služby Amazon Prime doručení objednávky během jednoho dne. Jeff Bezos kvůli tomu přišel o 6,9 miliardy dolarů a taky o pozici nejbohatšího muže planety. Na tu se po roce vrátil Bill Gates. Ale jen na chvíli, v pátek si to oba miliardáři opět prohodili.
O co mu jde. Daniel Křetínský se v posledních 10 letech věnoval hlavně budování energetického kolosu EPH, ze kterého vyrostla šestá největší energetická skupina v Evropě a českého miliardáře vynesla i do globálního žebříčku nejbohatších lidí světa. Teď se ale o Křetínském stále častěji mluví v souvislosti s jeho mediálními nákupy. Naposledy s tím, když si se svými společníky Patrikem Tkáčem a Romanem Korbačkou pořídili čtyřprocentní podíl v německé televizi ProSiebenSat.1, který znamená výraznou otočku v jejich dosavadní strategii. A má to být jen začátek. Pavel Kalouš proto rozebral, co si Křetínský od ohlášeného nakupování minoritních podílů v evropských médiích slibuje.

Všechno jde
Střelec. Před 10 lety byl Jan Galgonek šestadvacetiletý mladík, který opustil solidní pozici v konzultační firmě, aby se pokusil prorazit ve světě mediálních agentur. Během sedmi let vybudoval a prodal digitální mediální agenturu Adexpres, kterou v roce 2016 koupila londýnská skupina Dentsu Aegis Network. Cena transakce nebyla nikdy zveřejněna, ale než Michal Nýdrle loni prodal Kindred Group, mluvilo se o tomhle prodeji jako o největším reklamním exitu v Česku. Vždycky to ale nebylo úplně růžové, třeba když na sebe Galgonek nechal napsat několik směnek a od známého známého si půjčoval milion korun na týden s patnáctiprocentním úrokem.
Holky bez oblečení. Anebo si dejte tuhle: Martin Feix měl v šestnácti sen, který v tomhle věku sní spousta puberťáků – chtěl fotit holky, pokud možno bez oblečení. Jemu se tenhle sen vyplnil, a navíc díky němu o osm let později založil firmu, která ty holky, dřív než se svléknou, obléká. Firma dostala jméno Girls Without Clothes, vyrábí všechno své zboží v Česku a má obrat 15 milionů. A jak dnes třicetiletý chlapík říká, na začátku o textilu nevěděl vůbec nic.
Pražské plány. Hradební korzo, polidštění magistrály, tramvajové tratě místo Sherwoodu, Savarin, upravené okolí Národního muzea nebo Václavské náměstí pro lidi. V hlavním městě to urbanistickými plány překypuje a takhle by to tu mohlo už za pár let vypadat.
Lehčí život
Nejpohodlnější. Představte si, že jste si sundali boty, místo nich natáhli měkké ponožky a poskakujete po žíněnce. Přibližně takový pocit vás čeká, když poprvé nazujete Allbirds. Minimalistické boty, o kterých se píše jako o nejpohodlnějších na světě, jsou vyrobené z eticky získávané ovčí vlny a z dalších přírodních či recyklovaných materiálů, jako je olej z ricinových bobů ve stélce či tkaničky z recyklovaných PET lahví. A my jsme je vyzkoušeli.
Bez cukru. „Kvůli cukru jsme tlustí, oškliví a staří,“ říká Brook Alpert, spoluautorka knihy The Sugar Detox: Lose the Sugar, Lose the Weight – Look and Feel Great. A má pravdu. Příliš cukru způsobuje nadváhu, zvyšuje riziko srdečních chorob, má negativní vliv na pleť a vede také k předčasnému stárnutí. Podle ní ovlivňuje náš mozek podobně jako drogy. A proto je tak návykový. Zajímavé je, že o své cukrové závislosti člověk nemusí ani vědět. Závislost tedy nutně neznamená to, že během dne sníte tři čokoládové tyčinky. Pomůže měsíční cukrový detox.