skip to main content

Víkendové Espresso: Pád Jeffa Bezose, drobky Daniela Křetínského a jak se zbavit závislosti na cukru

Vysoké hry

Výsledky. Můžou být pořádná nuda, anebo pěkné zemětřesení. Záleží samozřejmě na tom, jestli firmy plní, nebo neplní očekávání. Tento týden přinesl výsledků opravdu hodně, a zatímco v Tesle se slavilo a dobrá nálada byla i v Microsoftu, ve Fordu nebo eBayi to moc slavné nebylo. A i když to chvíli vypadalo, že největší propadák bude patřit Twitteru, nejbolestnější nakonec byla ztráta Amazonu, který ve čtvrtek ohlásil, že mu ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 26 procent. Je to první pokles ziskovosti od roku 2017 a údajně jde na vrub vyšším než očekávaným investicím do infrastruktury, která má zajistit zákazníkům služby Amazon Prime doručení objednávky během jednoho dne. Jeff Bezos kvůli tomu přišel o 6,9 miliardy dolarů a taky o pozici nejbohatšího muže planety. Na tu se po roce vrátil Bill Gates. Ale jen na chvíli, v pátek si to oba miliardáři opět prohodili.

O co mu jde. Daniel Křetínský se v posledních 10 letech věnoval hlavně budování energetického kolosu EPH, ze kterého vyrostla šestá největší energetická skupina v Evropě a českého miliardáře vynesla i do globálního žebříčku nejbohatších lidí světa. Teď se ale o Křetínském stále častěji mluví v souvislosti s jeho mediálními nákupy. Naposledy s tím, když si se svými společníky Patrikem Tkáčem a Romanem Korbačkou pořídili čtyřprocentní podíl v německé televizi ProSiebenSat.1, který znamená výraznou otočku v jejich dosavadní strategii. A má to být jen začátek. Pavel Kalouš proto rozebral, co si Křetínský od ohlášeného nakupování minoritních podílů v evropských médiích slibuje.

partner Forbes Espressa
Reklama
Mít vše v jednom systému. Přehledně. Aby firma normálně fungovala. A měli jste klid na práci, která je důležitá a baví vás.

Všechno jde

Střelec. Před 10 lety byl Jan Galgonek šestadvacetiletý mladík, který opustil solidní pozici v konzultační firmě, aby se pokusil prorazit ve světě mediálních agentur. Během sedmi let vybudoval a prodal digitální mediální agenturu Adexpres, kterou v roce 2016 koupila londýnská skupina Dentsu Aegis Network. Cena transakce nebyla nikdy zveřejněna, ale než Michal Nýdrle loni prodal Kindred Group, mluvilo se o tomhle prodeji jako o největším reklamním exitu v Česku. Vždycky to ale nebylo úplně růžové, třeba když na sebe Galgonek nechal napsat několik směnek a od známého známého si půjčoval milion korun na týden s patnáctiprocentním úrokem.

Holky bez oblečení. Anebo si dejte tuhle: Martin Feix měl v šestnácti sen, který v tomhle věku sní spousta puberťáků – chtěl fotit holky, pokud možno bez oblečení. Jemu se tenhle sen vyplnil, a navíc díky němu o osm let později založil firmu, která ty holky, dřív než se svléknou, obléká. Firma dostala jméno Girls Without Clothes, vyrábí všechno své zboží v Česku a má obrat 15 milionů. A jak dnes třicetiletý chlapík říká, na začátku o textilu nevěděl vůbec nic.

Pražské plány. Hradební korzo, polidštění magistrály, tramvajové tratě místo Sherwoodu, Savarin, upravené okolí Národního muzea nebo Václavské náměstí pro lidi. V hlavním městě to urbanistickými plány překypuje a takhle by to tu mohlo už za pár let vypadat.

Lehčí život

Nejpohodlnější. Představte si, že jste si sundali boty, místo nich natáhli měkké ponožky a poskakujete po žíněnce. Přibližně takový pocit vás čeká, když poprvé nazujete Allbirds. Minimalistické boty, o kterých se píše jako o nejpohodlnějších na světě, jsou vyrobené z eticky získávané ovčí vlny a z dalších přírodních či recyklovaných materiálů, jako je olej z ricinových bobů ve stélce či tkaničky z recyklovaných PET lahví. A my jsme je vyzkoušeli.

Bez cukru. „Kvůli cukru jsme tlustí, oškliví a staří,“ říká Brook Alpert, spoluautorka knihy The Sugar Detox: Lose the Sugar, Lose the Weight – Look and Feel Great. A má pravdu. Příliš cukru způsobuje nadváhu, zvyšuje riziko srdečních chorob, má negativní vliv na pleť a vede také k předčasnému stárnutí. Podle ní ovlivňuje náš mozek podobně jako drogy. A proto je tak návykový. Zajímavé je, že o své cukrové závislosti člověk nemusí ani vědět. Závislost tedy nutně neznamená to, že během dne sníte tři čokoládové tyčinky. Pomůže měsíční cukrový detox.